WhatsApp Image 2024-04-18 at 14.40.21
Soția l-a dat de gol pe starul lui Real Madrid: ”Dacă ne calificăm, urci o poză cu mine”
Video Vinicius ”a turbat” de bucurie! Ce a făcut, după ce Real Madrid s-a calificat în semifinalele UCL
Cupa României, ediția 2024/2025: noul regulament și calendarul complet
Etapa 6 Superliga: Universitatea Cluj-Politehnica Iasi
Play-out

VIDEO Gyor - HCM Baia Mare 28-26. Fetele lui Buceschi ratează dramatic calificarea

15.11.2013, 23:23

Vicecampioana României la handbel feminin, HCM Baia Mare, a ratat calificarea în următoarea fază a Ligii Campionilor, după înfrângerea suferită sâmbătă pe terenul lui Gyor, deținătoarea trofeului celei mai puternice întreceri continentale.

hcm baia mare gyor
  • SuperLiga: Farul - Rapid, miercuri, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - FCSB, miercuri, 21:45, DGS 1

28-26 a fost scorul în favoarea maghiarelor antrenate de Martin Ambros.

Gyor are maximum de puncte, 12, după șase meciuri disputate în Grupa A a Ligii Campionilor la handbal feminin și e deja calificată în faza următoare.

Echipa antrenată de Costică Buceschi rămâne cu 4 puncte, pe locul al treilea (penultimul). Dacă și-l va păstra și după ultimul meci al grupei, cel dintre Thuringer (2 puncte) și Hypo Viena (4 puncte), HCM va merge în Cupa Cupelor.

Clasamentul Grupei A, înainte de ultimul meci, Thuringer - Hypo:

Maghiarele au condus jocul pe parcursul primei reprize și au condus pe aproape tot parcursul ei. Băimărencele au restabilit pentru prima dată egalitatea în minutul 27 (12-12) și s-au menținut aproape până la pauză, când s-a intrat la vestiare cu 14-14, grație unui gol marcat de Melinda Geiger, cu o aruncare frumoasă.

Româncele au început bine mitanul secund și au fost primele care au înscris, preluând în premieră în această partidă conducerea pe tabela de marcaj, dar au picat rapid, iar gazdele au revenit la conducere.

Cea mai mare diferență de scor din partidă a fost de patru goluri (12-8 pentru maghiare în minutul 21). Cel mai clar avantaj al româncelor a fost de două goluri (19-21, în minutul 44). A urmat, apoi, o perioadă de opt minute fără gol pentru vicecampioana României, care a pierdut avantajul și s-a văzut condusă chiar și la trei goluri, cu opt minute înainte de final.

Sportivele noastre s-au apropiat pe final, însă nu a fost destul și nu au putut profita pe deplin nici de ratarea imensă a lui Kovacsics (49) și nici de eliminarea de două minute primită de aceiași handbalistă maghiară (52).

VIDEO Rezumatul meciului Gyor - HCM Baia Mare 28-26:

Rezultatele vicecampioanei României în Grupa A a Ligii Campionilor:

Thuringer - HCM Baia Mare 36-29 (DETALII AICI)

HCM Baia Mare - Gyor 21-33 (VIDEO și DETALII AICI)

HCM Baia Mare - Thuringer 20-19 (VIDEO și DETALII AICI)

HCM Baia Mare - Hypo Viena 24-23 (VIDEO și DETALII AICI)

Hypo Viena - HCM Baia Mare 23-20 (VIDEO și DETALII AICI)

LIVE TEXT & VIDEO

Scor final 28-26, iar HCM rămâne pe penultimul loc în Grupa A a Ligii Campionilor la handbal feminin.

Min. 60: Meciul se încheie cu un gol al lui Gyor, marcat cu o aruncare surprinzătoare, dintr-o lovitură de la 9 metri. 28-26

Min. 60: GOL HCM! 27-26

Min. 59: GOL HCM! 27-25

Min. 59: Gol Gyor. 27-24

Min. 58: GOL HCM! Ada Nechita primește de la Geiger în extrema dreaptă și aruncă în vinclu. 26-24

Min. 57: Eliminare de două minute pentru Korsos, după un fault tare, din spate, asupra Adei Nechita

Min. 57: Trei goluri diferență în favoarea gazdelor. 26-23

Min. 57: Aruncare bună a Renatei Ghionea, dar Herr respinge de sub bară

Min. 56: Bulatovic reușește să marcheze, deși era serios trasă de tricou în momentul aruncării. 25-23

Min. 55: După două minute petrecute de băimărence în atac, cu mingi recuperate în apropierea semicercului advers, Paula Ungureanu are o nouă paradă excelentă și limitează proporțiile scorului

Min. 53: GOL HCM! Ada Nechita reușește al treilea său gol în această seară și strânge din nou scorul. 24-23

Min. 52: Eliminare de două minute pentru Kovacsics, care a faultat-o pe Vârtic în momentul aruncării

Min. 52: GOL HCM! Diniș-Vârtic marchează primul gol al româncelor după 8 minute. 24-22

Min. 52: Bulatovic punctează și mărește avantajul. 24-21

Min. 51: Tervel punctează și ea fulgerător, la doar câteva secunde după golul precedent. 23-21

Min. 51: Bulatovic le readuce pe maghiare în avataj. 22-21

Min. 50: Eliminare de două minute dictată pentru Diniș-Vârtic

Min. 49: Kovacsics ratează o ocazie mare, trimițând în bară la capătul unei acțiuni personale

Min. 49: Hornyak aruncă din nou bine și readuce egalitatea pe tabela de marcaj. 21-21

Min. 48: Puiu aruncă după un atac pozițional, dar portarul Herr blochează excelent

Time-out cerut de antrenorul lui HCM, Costică Buceschi

Min. 46: Hornyak înscrie cu o aruncare cu podeaua, iar mingea intră în poartă după ce îi trece printre picioare Paulei Ungureanu. 20-21

Min. 44: GOL HCM! Aceeași Nechita a punctat tot la capătul unui contraatac, iar băimărencele conduc pentru prima dată la două goluri. 19-21

Min. 44: GOL HCM! Ada Nechita înscrie pe un contraatac rapid, după ce maghiarele trimiseseră în bară. 19-20

Min. 44: Eliza Buceschi ratează o nouă aruncare de la 7 metri, apărată de aceeași Herr

Min. 43: Paula Ungureanu apără din nou excelent o aruncare a lui Bulatovic, care primise o pasă frumoasă de la Gorbicz

Min. 42: GOL HCM! Renata Ghionea aruncă pe lângă o adversară și portarul advers e păcălit de traiectorie. Din nou egalitate. 19-19

Min. 41: Luciana Marin ratează o aruncare de la 7 metri, trimițând la semiînălțime, ușor pentru portarul Herr

Min. 40: Bulatovic le readuce pe gazde în avantaj. 19-18

Min. 40: Paula Ungureanu îi apără o aruncare de la 7 metri Anitei Gorbicz

Min. 39: Încă o eliminare de două minute pentru România

Min. 38: GOL HCM! Melinda Geiger marchează cu o nouă aruncare deviată, iar scorul e din nou egal. 18-18

Min. 38: Eliminare de două minute pentru Bondar

Min. 37: Ratare mare pentru HCM! Maior-Pașca a aruncat greșit, la capătul unui contraatac

Min. 36: GOL HCM! Geiger înscrie cu o aruncare deviată, care a păcălit-o pe Herr. 18-17

Min. 36: Gol Gyor. 18-16

Min. 35: GOL HCM! Melinda Geiger aruncă perfect și băimărencele de apropie din nou. 17-16

Min. 35: Paula Ungureanu apără cu brațul drept o aruncare a lui Bulatovic

Min. 34: Aruncare pe lângă poartă trimisă de Ada Nechita, pentru prima dată din extrema dreaptă

Min. 30: Pauză la Gyor, acolo unde scorul este egal, 14-14

Min. 30: GOL HCM! Cu 15 secunde înainte de pauză, Melinda Geiger a readus egalitatea pe tabelă cu o aruncare de la distanță, care s-a dus direct în vinclu. 14-14

Min. 29: Bognar-Bodi marchează și Gyor revine în avantaj. 14-13

Min. 28: Szepesi egalează rapid pentru gazde. 13-13

Min. 28: GOL HCM! 12-13

* Time-out la Gyor

Min. 27: GOL HCM! Diniș Vârtic reușește să egaleze cu o aruncare din cădere. 12-12

Min. 27: Paula Ungureanu îi apără o aruncare de la 7 metri lui Kovacsics

Min. 26: Bară pentru Gyor, cu o aruncare de la distanță

Min. 25: GOL HCM! Luciana Marin transformă încă o aruncare de la 7 metri. Mingea a lovit bara și a intrat în poartă. 12-11

Min. 24: GOL HCM! Marin aruncă din prima și o învinge pe Katrine Lunde-Haraldsen, intrată special pentru această aruncare de la 7 metri. 12-10

Min. 24: Diniș Vârtic pătrunde printre două adversare și scoate o aruncare de la 7 metri

Min. 23: GOL HCM! Geta Diniș Vârtic punctează după aproximativ cinci minute pentru băimărence. 12-9

Min. 22: Aruncare puternică a lui Korsos, dar Ungureanu respinge foarte bine

Min. 21: Un nou gol al lui Hornyak, pe care Ungureanu nu l-a putut evita, deși a atins mingea. 12-8

Min. 20: Hornyak o învinge pe Paula Ungureanu după o greșeală a echipei noastre. 11-8

Min. 19: Paula Ungureanu apără excelent o aruncare a lui Bulatovic

Min. 17: Bulatovic înscrie din nou și reface diferența de două goluri. 10-8

Min. 17: GOL HCM! Maior Pașca a marcat cu o aruncare frumoasă. 9-8

Min. 16: GOL HCM! Luciana Marin marchează dintr-o nouă aruncare de la 7 metri, obținută de această dată de Diniș Vârtic. 9-7

Min. 15: Gol marcat de Bulatovic cu o aruncare cu pământul, lângă bară. 9-6

Min. 15: Eliminare de 2 minute pentru Renata Ghionea, pentru un faulr la Gorbicz

Min. 13: GOL HCM! Szucs punctează cu o aruncare puternică. 8-6

Min. 13: Bodi marchează din extrema dreaptă. 8-5

min. 12: GOL HCM! Timea Tătar marchează din zonă centrală. 7-5

Min. 11: Kovacsics îi ia locul lui Gorbicz la o aruncare de la 7 metri și nici ea nu ratează. 7-4

Min. 10: GOL HCM! Melinda Geiger pătrunde pe 2 pași și aruncă de la șold, învingând-o pe Herr. 6-4

Min. 10: Gorbicz marchează din nou, procentaj 100% la aruncările de la 7 metri până acum. 6-3

Min. 10: Cartonaș galben pentru Szucs, pentru un fault de 7 metri

Min. 9: GOL HCM! Melinda Geiger înscrie pentru 5-3

Min. 8: Portarul Herr apără cu un reflex bun o aruncare sub transversală a lui Ghionea

Min. 7: Încă un gol primit de românce. 5-2

Min. 7: GOL HCM! Ghionea reduce din diferență cu o aruncare la colț. 4-2

Min. 6: Incă un gol pentru Gorbicz, tot dintr-o aruncare de la 7 metri. 4-1

Min. 5: Bulatovic o învinge pe Paula Ungureanu cu o aruncare puternică. 3-1

Min. 5: GOL HCM! Luciana Marin înscrie cu o aruncare de la 7 metri. 2-1

Min. 4: Tervel o faultează pe Szucs și HCM are o aruncare de la 7 metri

Min. 2: Gorbicz majorează diferența cu un gol dintr-o aruncare de la 7 metri acordată pentru un fault al Adei Nechita. 2-0

Min. 1: Portarul Herr

Min. 1: Tervel înscrie la prima acțiune de atac a gazdelor. 1-0

Min. 1: Începutul partidei dintre Gyor și HCM Baia Mare

Loturile celor două echipe:

GYOR:

Portari: Lunde-Haraldsen, Herr;
Jucătoare de câmp: Amorim, Boczko-Hornyak, Bognar-Bodi, Bulatovic, Gorbicz, Korsos, Kovacsics, Loke, Orban, Redei-Soos, Sirian, Szepesi;

HCM:

Portari: Băbeanu, Ungureanu;
Jucătoare de câmp: Bondar, Buceschi, Diniș Vârtic, Geiger, Ghionea, Maior Pașca, Marin, Nechita, Oltean, Pîrvuț, Puiu, Rudics, Szucs, Tătar.

HCM Baia Mare păstrează șanse teoretice de a ajunge între cele mai bune opt echipe din Liga Campionilor. Pentru aceasta, trebuie ca în ultima etapă Hypo Viena să nu câștige în Germania, la Thuringer, iar elevele lui Costică Buceschi să scoată măcar un egal la Gyor.

Partida din Ungaria va fi ÎN DIRECT la Digi Sport 1, sâmbătă 15 noiembrie, de la ora 19:30. Cele mai spectaculoase faze VIDEO se văd în timp REAL pe digisport.ro și m.digisport.ro.

"Gyor este un adversar dificil însă nu vom ține seama că este Gyor. Vom merge să ne batem pentru oricare minge și sperăm să luăm măcar un punct" a declarat Timea Tătar.

"Vom încerca să ne agățăm cât mai mult de rezultat la Gyor pentru că și în ultimele meciuri Gyor parcă e puțin în scădere de turație" a spus Costică Buceschi înaintea disputei din Ungaria.

În meciul tur, Gyor s-a impus în fața băimărencelor cu 33-21. HCM speră să profite însă de relaxarea adversarelor, care au câștigat deja grupa, având 5 victorii din tot atâtea meciuri.

"Ele sunt calificate en-fafare, adică nu cred că se mai pune problema cine va pleca de pe primul loc din grupă" e de părere Costică Buceschi.

"Sperăm să jucăm din ce în ce mai bine deși va fi un meci foarte greu deoarece Gyor este cea mai bună echipă din grupă la momentul actual. S-ar putea totuși să o lase mai moale, deoarece ele sunt calificate și așa vom avea și noi o șansă să câștigăm" a completat Melinda Geiger.

Etichete: liga campionilor , melinda geiger , costica buceschi , gyor hcm baia mare , hcm baia mare handbal feminin , handbal feminin liga campionilor , gyor - hcm baia mare 28-26 , video gyor - hcm baia mare 28-26 , rezumat gyor - hcm baia mare 28-26 , gyor - hcm baia mare 28-26 digi sport

O femeie bolnavă de cancer a decis să se mute împreună cu familia în „zona albastră” din Costa Rica, iar viața ei s-a schimbat complet

Când Kema Ward-Hopper și logodnicul ei de atunci, Nicholas Hopper, ambii din SUA, au decis să se...

ali-hebaiti13
Luptătorul suspendat pe viață pentru gestul golănesc pe care l-a făcut către fata din ring a rupt tăcerea! Mai rău a făcut

S-a decis! Bernardo Silva și-a ales viitoarea destinație: ”E înnebunit să joace acolo”
profimedia-0783976186
Luka Modric a decis! Unde vrea să își încheie cariera: ”Vreau! Pentru că o merit!”
Real Madrid v Rayo Vallencano, La Liga 2018-19, Football, Estadio Santiago Bernabeu, Madrid, Spain - 15 Dec 2018
”Victima” luptătorului suspendat pe viață a răbufnit: ”Toată lumea i-a cerut”. Ce a pățit după episodul fără precedent
ali-hebaiti18
FC Botoșani - Dinamo 2-1. Thriller în Moldova: autogol, accidentare horror, eliminare și gol în prelungiri
FOTBAL: FC BOTOSANI - DINAMO BIUCURESTI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (23.04.2024)

Live Video&Text ”U” Cluj - Poli Iași 1-0, ACUM pe Digi Sport 1. ”Șepcile Roșii” marchează, după o fază analizată de VAR
Universitatea Cluj v Politehnica Iasi - Romanian Superliga, Cluj-Napoca - 03 Sep 2023
Foto A venit reacția soțului, după ce o jurnalistă celebră s-ar fi sărutat cu alt bărbat în fața a 20.000 de oameni
48
Exclusiv Prima reacție a lui Bogdan Andone, după ce a lăsat cu gura căscată pe toată lumea prin ceea ce a făcut
bogdan andone
Gigi Becali și-a făcut calculele pentru sezonul următor: ”Iau 20-30 de milioane!”
gigi becali
Un fotbalist de la Barcelona a fost amenințat cu moartea, după eliminarea din UCL: ”Lumea e crudă”
Paris: UEFA Champions League Football Match PSG-FC Barcelona, 2-3.
Val de comentarii acide după ce o mireasă a dezvăluit ce le-a cerut invitaților la nunta ei: „Acest trend trebuie să înceteze!”
Amenințări cu plângeri penale. Edi Iordănescu și Cristi Săpunaru, păcăliți cu zeci de mii de euro
Lovitură cruntă pentru România: Olimpiu Moruțan e out pentru EURO 2024! „Ruptură de tendon, indisponibil 7-8 luni”
Anne Hathaway, pusă să se sărute cu câte 10 bărbați la audiții: "Nu eram entuziasmată. Mi se părea groaznic"
Sore, dans în costum de baie pe plaja din Maldive și gesturi tandre cu iubitul de care e îndrăgostită până peste cap: "Sunt fericită"
România asistaților sociali. Mii de beneficiari de ajutoare sociale refuză să muncească, chiar cu riscul de a le pierde
De ce a luat bătaie Jean Constantin la filmările pentru Brigada Diverse? „Ea nu știa că sunt actor"
Schimbare în Codul Rutier din România: Când este permisă depășirea pe drumurile publice de către șoferi
Comandantul militar al CSA Steaua, reacție neașteptată către FCSB înainte de câștigarea titlului
Harry Kane ”îl amenință” pe Jude Bellingham, chiar înainte de Bayern - Real Madrid