romania handbal
Video România și-a aflat adversarele de la EHF EURO 2024
profimedia-0826420920
România, neînvinsă în preliminariile EHF EURO 2024: succes clar în meciul cu Grecia!
FOTBAL: AFC HERMANNSTADT SIBIU - SC OTELUL GALATI, SUPERLIGA SUPERBET (02.03.2024)
Hermannstadt dă lovitura: 1.300.000€
Etapa 6 Superliga: UTA Arad-Otelul Galati
Play-out

VIDEO Oltchim -Ferencvaros 22-23. Joc slab pentru campioana României

01.02.2013, 18:10

Oltchim și-a dezamăgit fanii în primul meci din faza Grupelor Principale din Champions League. Campioana României a fost învinsă pe teren propriu, cu 22-23, de formația maghiară Ferencvaros, iar calculele calificării se schimbă radical.

oltchim ferencvaros
  • SuperLiga: Hermannstadt - Petrolul, joi, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea Craiova - CFR, joi, 21:45, DGS 1

Elevele lui Jakob Vestergaard au condus doar în startul partidei, dar după ce au fost egalate la 4, nu au mai reușit să se impună. Jucătoarele lui Ferencvaros nu au mai cedat inițiativa și doar Paula Ungureanu, care a prins o zi de grație, a făcut ca tabela să nu arate un avantaj și mai mare în favoarea handbalistelor maghiare. Din păcate, nu același lucru se poate spune despre jucătoarele de câmp ale Oltchimului, care au ratat din poziții incredibile. Rând pe rând, Barbosa, Pineau sau Bulatovic nu au putut să înscrie din situații clare și au încheiat prima repriză în dezavantaj – 9-10.

Galacticele nu și-au revenit în partea a doua, Bulatovic a marcat prima dată după pauză abia în minutul 36, iar elevele lui Elek Gabor au înscris pe bandă rulantă. Cu doar 3 goluri reușite în primele 15 minute din al doilea mitan, jucătoarele Oltchimului s-au văzut conduse la cea mai mare diferență din acest meci: 12-19.

Fetele antrenate de danezul Vestergaard s-au trezit din pumni, însă revinimentul s-a produs prea târziu. Meiroșu, Managarova și Bulatovic au reușit să înscrie aproape la fiecare fază, dar singurul lucru pe care l-au făcut a fost să dea speranțe celor 3000 de spectatori din tribune.

Faza care a pecetluit soarta meciului a fost realizată, în ultimul minut,  de cele mai bune jucătoare ale lui FTC. Zsuzsanna Tomori (6 goluri) a fost faultată de Jovanovic la scorul de 21-22, iar Pena, cea mai bună marcatoare a partidei (10 reușite) a înscris golul care a asigurat practic victoria trupei maghiare.

Cu toate că Barbosa a punctat imediat, nu a reușit decât să stabilească scorul final – 22-23 – iar campioanele României vor avea o misiune mult mai grea decât se credea inițial pentru calificarea în semifinale.

FINAL DE MECI! OLTCHIM a pierdut meciul cu FERENCVAROS - 22-23

Min 59:35. Meiroșu obține o lovitură de la 7 metri. Barbosa o înscrie, dar mai sunt doar 15 secunde

Min 59:06. Tomori a fost faultată de Jovanovic, iar arbitrii acordă 7 metri! Pena nu ratează și elevele lui Vestergaard mai au 54 de secunde pentru a reface diferența de două goluri

Min 58:49. Barbosa recuperează și punctează pe contraatac - 21-22

Min 58. Meiroșu înscrie pentru a treia oară în ultimele 10 minute și cei 3000 de fani se dezlănțuie în tribune

Min 57. Barbosa și Bulatovic mai înscriu odată, reduc diferența la 3 goluri cu tot atâtea minute înainte de final.

Min 56. Kovaczics punctează și ea pentru prima dată în acest meci - 17-22

Min 55. Jovanovic marchează frumos, dar Oltchim continuă să fie condusă.

Min 54. FTC mai înscrie odată și e foarte aproape de victorie

Min 53. Barbosa le fentează pe adversarele sale, trimite plasat spre poartă, dar mingea lovește transversala

Min 52:45. Meiroșu înscrie imediat și păstrează diferența la patru lungimi.

Min 52. Tomori face un meci extraordinar, reușește să înscrie la colțul scurt de la mai bine de 8 metri

Min 51. Managarova reduce diferența la 4 goluri, după ce elevele lui Vestergaard au marcat de trei ori consecutiv fără să primească vreun gol.

Min 49:38. Oana Manea a fost faultată în semicerc, Bulatovic execută lovitura de la 7 metri, dar trimite cu podeaua în bară

Min 48. Barbosa recuperează și înscrie pe contraatac - 14-19

Min 47. Bulatovic mai reduce din diferență, însă jocul lui Oltchim nu este cel dorit de români.

Min 46. Elevele lui Elek Gabor fac ce vor pe teren, au scăpat de două ori pe contraatac, plus au mai realizat o fază foarte furmoasă. În mai puțin de două minute au marcat de 3 ori! 12-19

Min 45. Maria Jovanovic înscrie cel de-al treilea gol pentru Oltchim în această repriză - 12-16

Min 44. Recital Tomori! Marchează decana de vârstă a lui Ferencvaros și unguroaicele conduc pentru prima dată cu 5 goluri - 11-16

Min 43. Tomori faultată - 7 metri! Navarro a intrat în poartă, dar Pena a învins-o fără probleme

Min 41. Meiroșu a pătruns perfect în atac și a marcat! 11-14

Min 39. Abramovich blochează șutul lui Bulatovic la încheietura barei.

Min 37. 10-13! Aceeași Pena transformă fără probleme o lovitură de la 7 metri.

Min 36. Managarova înscrie pentru campioanele României primul gol din repriza a doua după șase minute de secetă pe tabelă! 10-12

Min 35. Pena mai punctează o dată, iar Oltchim cade din nou la trei goluri în spatele lui FTC.

Min 34. Managarova a fost faultată în semicerc, dar Bulatovic ratează lamentabil. Lobul ei a fost prins extrem de ușor de Abramovich

Min 32. Unguroaicele pornesc cu dreptul și în partea a doua și marchează primele

Min 31. A început repriza a doua. Ferencvaros rateaza primul atac.

Min 30. La ultima fază a primei reprize, Oltchim ratează o aruncare de la 9 metri și este condusă cu un gol pe tabelă la intrarea la cabine.

Min 29:44. Cifra înscrie pentru unguroaice

Min 29:33. Oltchim readuce egalitatea pe tabelă prin Ionela Gâlcă. Româncele nu mai sunt conduse după aproape 17 minute

Min 28. Bulatovic execută de această dată perfect de la 7 metri și scorul se strânge!

Min 27. Barbosa mai reduce din diferență după o aruncare la vinclu!

Min 26. Pineau mai ratează o dată și FTC marchează pe contraatac prin Szucsanszki - 6-9

Min 24. Oltchim a ratat șansa de a se apropie la un singur gol după ce Pineau a ratat lovitura de la 7 metri.

Min 23. Bulatovic înscrie cu noroc, execuția a fost deviată de una dintre adversare și a derutat-o pe Abramovich. Primul gol după mai bine de cinci minute pentru Oltchim

Min 22. Pena trage din nou în bară! Este pentru a cincea oară când unguroaicele lovesc stâlpii porții lui Paula.

Min 19. 5-8! Unguroaicele fac o fază foarte frumoasă, le reușește o combinație de efect în inferioritate numerică.

Min 18. Jovanovic și Cifra au înscris la interval de 15 secunde. 5-7

Min 17. Tomori a depășit două jucătoare ale Oltchimului, dar a fost faultată - 7 metri. Pena a transformat și a dus avantajul la două goluri pentru prima dată în acest meci

Min 15. Pena a încercat să o surprindă pe Paula Ungureanu printr-o aruncare la colțul scurt, dar mingea a nimerit doar plasa laterală

Min 14. Tomori a avut șansa să mărească avantajul echipei oaspete, dar mingea a lovit bara.

Min 13. Unguroaicele înscriu în inferioritate numerică - 4-5

Min 12. Tomori mai înscrie o dată, scăpată din marcaj

Min 12. Barbosa marchează de pe extremă -  4-3

Min 11. Două intervenții extraordinare pentru Paula Ungureanu în fața atacurilor unguroaicelor.

Min 7. Bulatovic marchează pentru 3-2 printr-o boltă de la 7 metri.

Min 5. Barbosa egalează 2-2

Min 4. Unguroaicele conduc pentr prima dată după reușita lui Tomori de pe semicerc.

Min 3. Oltchim - Ferencvaros 1-1! Pena a readus egalitatea după ce a transformat o lovitură de la 7 metri.

Min 1. Oltchim a punctat prima pe tabelă.

Etichete: oltchim , liga campionilor handbal , oltchim rm valcea , handbal live , oltchim ferencvaros live , oltchim live , handbal liga campionilor oltchim

A provocat un șoc când și-a spus vârsta. Câți ani are această femeie care a mai făcut un pas către Miss Univers

Alejandra Marisa Rodríguez, avocată și jurnalistă în vârstă de 60 de ani, din Buenos Aires, a...

48
A venit reacția soțului, după ce o jurnalistă celebră s-ar fi sărutat cu alt bărbat în fața a 20.000 de oameni

Gigi Becali i-a decis soarta lui Ștefan Târnovanu, după gafa din meciul cu Sepsi: ”Cum să ieși așa? Ai doi metri”
Gigi Becali
”Transferul” nemaiîntâlnit pregătit de Gigi Becali: ”Îi dau 500.000 € pentru 6 meciuri!”
gigi becali
”Va juca în Liga Campionilor”. Gigi Becali a făcut anunțul și trebuie să scoată aproape 500.000 € din buzunar
vlad-chiriches
Sepsi - FCSB 2-2. Gafa lui Ștefan Târnovanu amână petrecerea de titlu
Screenshot 2024-04-24 231756

Live Video&Text UTA Arad - Oțelul Galați 0-0, ACUM pe DGS 1. Duel tare la vârful play-out-ului
FOTBAL: AFC UTA ARAD - ACS SUPORTER CLUB OTELUL GALATI, SUPERLIGA SUPERBET (13.11.2023)
Neașteptat! Adversarul României de la EURO, gata să preia un club uriaș al Europei
profimedia-0826193176
Reacția lui Carlo Ancelotti, după ce Xavi s-a răzgândit și a decis să rămână la Barcelona
Real Madrid CF v FC Barcelona - LaLiga Santander
Video Dinamo - Skjern 28-27. ”Dulăii”, victorie uriașă în sferturile de finală ale EHF European!
HANDBAL MASCULIN:DINAMO BUCURESTI-SKJERN HANDBOLD, EHF EUROPEAN LEAGUE (23.04.2024)
CSM Bucureşti a cucerit Cupa României, după finala cu HC Dunărea Brăila. Cristina Neagu a jucat deși este în doliu
HANDBAL FEMININ:CSM BUCURESTI-SG BBM BIETIGHEIM, LIGA CAMPIONILOR (11.02.2024)
Cel mai mare coșmar al unei mirese. Ce a făcut mama acesteia chiar în ziua nunții: „Nu voia să se plictisească”
Florinel Coman, ultimele detalii despre accidentare. Ce șanse sunt să joace cu Farul și ce urmează pentru vedeta FCSB
Salarii uimitoare pentru jucătorii echipei care a promovat deja în Superliga. Ce bani vor încasa în prima ligă
Dominic West, la peste 3 ani de când s-a sărutat în public cu Lily James, deși era căsătorit: "A fost extrem de stresant"
Mădălina Ghenea, trup de zeiță în costum de baie, pe balconul unui apartament din Italia. Fanii, impresionați: „Ești incredibilă!”
Imagini surprinzătoare. Hoții au smuls un bancomat cu ajutorul unui utilaj, sub privirile trecătorilor Video
Unde au fost inventați mititeii românești? Cine i-a botezat așa? Rețetă de mici de la 1872
Schimbare în Codul Rutier din România: Când este permisă depășirea pe drumurile publice de către șoferi
O sportivă celebră devine moderatoare la TVR. Ce emisiune va prezenta aceasta
CSM București - Rapid 27-23. Campioana va juca finala Cupei cu învingătoarea meciului Dunărea Brăila - Gloria Bistrița