Video Spectacol în ring, la "Bătălia Titanilor". Knock-out-uri pe bandă rulantă la gala transmisă ÎN DIRECT de Digi Sport

Fata de aur a României! Loredana Toma a cucerit trei medalii în aceeași zi

putin rusia jo

Prima reacţie a lui Vladimir Putin, după suspendarea Rusiei de la Jocurile Olimpice de iarnă

loredana toma

02.12.2017, 18:05
  • La Liga, etapa a 20-a: Real Madrid - Deportivo (duminică, 17:15, Digi Sport 1) și Betis - Barcelona (duminică, 21:45, Digi Sport1)
  • Serie A TIM, etapa 21: Inter - Roma (duminică, 21:45, Digi Sport 2)

Sportiva română Loredana Toma a cucerit trei medalii de aur, în limitele categoriei 63 kg, la Campionatele Mondiale de haltere de la Anaheim (California).

Ultima medalie obţinută de România la Campionatele Mondiale data din 2011, când Roxana Cocoş a câştigat bronzul la stilul aruncat. De asemenea, ultimul titlu mondial (la total) a fost adus României de Valeriu Calancea la ediţia din 2003.

Toma s-a impus la stilul smuls, cu 109 kg, devansându-le pe Maude Charron (Canada), 102 kg, şi pe Lina Marcela Rivas Ordonez, 101 kg. Mădălina-Bianca Molie a ocupat locul 19, cu 87 kg.

La aruncat, Toma a fost prima, cu 128 kg, pe locul al doi s-a clasat thailandeza Rattanawan Wamalun, 127 kg, Lina Marcela Rivas Ordonez, 124 kg. Molie a terminat pe 20, cu 105 kg.

La total, Toma s-a impus cu 237 kg, argintul a revenit sportivei columbiene Lina Marcela Rivas Ordonez, cu 225 kg, iar pe trei s-a clasat o altă reprezentantă a Columbiei, Mercedes Isabel Perez Tigrero, 225 kg. Molie a terminat pe locul 20, cu 192 kg.