Capture-2

Recital al românilor la Europenele de haltere pentru juniori. Încă două medalii de aur, după cele de marți!

Încă o zi de excepţie la haltere: Toma şi Hulpan au cucerit cinci medalii de aur și una de bronz

medalie olimpiada

Video Dreptate olimpică pentru Ștefan Gheorghiţă. A primit medalia de bronz pentru ediția de la Beijing

HULPAN

18.10.2017, 16:45
  • Liga 1, etapa 25: Viitorul - Botoşani e luni, ora 20:45, pe Digi Sport 1

UPDATE 19:35 Loredana Elena Toma a cucerit trei medalii de aur la categoria 63 kg la Campionatele Europene de haltere pentru juniori şi Under-23 de la Durres (Albania).

Toma s-a impus la smuls cu 106 kg (a ratat ultima tentativă, la 110 kg), în faţa rusoaicei Ksenia Maksimova, 100 kg. Bianca Mihaela Ioniţă a ocupat locul 5, cu 86 kg.

La aruncat, Toma a reuşit 130 kg, la mare diferenţă de a doua clasată, Maksimova, care a avut 115 kg. Ioniţă s-a clasat pe 4, cu 111 kg.

La total, românca a câştigat cu 236 kg, Maksimova fiind a doua, cu 215 kg. Ioniţă s-a clasat pe 5, cu 197 kg.

Bilanţul României a ajuns la 11 medalii de aur, 4 de argint şi 3 de bronz, dintre care 2-0-1 la juniori şi 9-4-2 la U-23.

Miercuri seara vor evolua la categoria 77 kg Under-23 doi halterofili români, Doru Ilie Stoian şi Florin Cătălin Bejenariu Carp.

Sportiva Florina Hulpan a cucerit, miercuri, două medalii de aur și una de bronz, în limitele categoriei 63 kg, la secțiunea juniori, în cadrul Campionatelor Europene de haltere pentru juniori și tineret Under-23 de la Durres (Albania).

Florina Hulpan a obținut doar bronzul la stilul smuls, cu 90 kg, după ce a ratat primele două tentative. Aurul a fost adjudecat de ucraineanca Maria Timoșciuk, cu 91 kg, iar argintul a revenit turcoaicei Nuray Levent, tot 90 kg.

La aruncat, Hulpan s-a impus cu 115 kg, urmată de Levent, 114 kg, și de Timoșciuk, 109 kg.

La total, Hulpan a fost prima, cu 205 kg, urmată de Levent, 204 kg, și Timoșciuk, 200 kg. Bilanțul României a ajuns la opt medalii de aur, patru de argint și trei de bronz, dintre care 2-0-1 la juniori și 6-4-2 la U-23.

PROGRAMUL TRANSMISIUNILOR DIGI SPORT DE AZI

Lupta strânsă se dă în continuare cu daneza Caroline Wozniacki, dar vine tare din urmă și Garbine...

Foto Decizie istorică luată de UEFA. A primit 10 ani suspendare pentru trucare de meciuri

skenderbeu

Drama unei foste mari campioane de tenis

România, eliminată dramatic de la Europeanul de futsal

Romania v Ukraine - UEFA Futsal EURO 2018

Fotbalist din Liga 1, convocat în naționala Albaniei: ”Am plâns 20 minute când am aflat”