Performanță răsunătoare pentru Bernadette Szocs! E cea mai bună jucătoare de tenis de masă din Europa

PyeongChang 2018 One Year to Go Ceremony

bernadette szocs
Victorie răsunătoare pentru Bernadette Szocs

04.02.2018, 18:41
  • Cupa României, finala: Craiova - Hermannstadt (duminică, 27 mai, 21:00, Digi Sport 1)

• Formula 1: Marele Premiu de la Monte Carlo se va desfăşura duminică, de la ora 16:00, în direct pe Digi Sport 1

Bernadette Szocs a câştigat duminică turneul ITTF Europe Top-16 Cup, care a reunit la Montreux (Elveţia) cele mai bune 16 sportive de pe continent.

Szocs a învins-o în finală pe olandeza Jie Li, deţinătoarea trofeului, cu scorul de 4-1 (12-10, 8-11, 11-6, 11-5, 11-7).

La Montreux, Bernie Szocs nu a pierdut decât un set, ea învingând-o în primul tur pe Tatiana Bilenko (Ucraina) cu 4-0, în sferturi pe Georgina Pota (Ungaria) cu 4-0, iar în semifinală pe Matilda Ekholm (Suedia) cu 4-0.

Pe locul al treilea s-a clasat Elizabeta Samara, care a trecut în finala mică de Ekholm cu scorul de 4-2 (11-4, 8-11, 11-6, 11-9, 4-11, 11-8).

Competiţia a fost organizată prima oară în 1971, iar printre învingătoare se numără Olga Nemeş (1983), Emilia Ciosu (1993) şi Otilia Bădescu (1995). România are în palmares la această competiţie 4 medalii de aur, 6 de argint şi 7 de bronz. Nemeş a câştigat aurul şi în 1989, dar pentru Germania.

Premiile au totalizat 30.500 euro, atât pentru turneul băieţilor, cât şi pentru cel al fetelor. Câştigătorii vor încasa câte 6.000 euro, finaliştii - 4.000 euro, locul 3 - 2.500 euro, locul 4 - 2.000 euro etc.

Acest succes vine pentru tenisul feminin de masă românesc după medalia de aur cucerită de echipa României la Europenele de anul trecut, în componenţa Elizabeta Samara, Daniela Dodean-Monteiro (învinsă în optimi la Montreux) şi Bernadette Szocs.

NEWS ALERT: Ilie Năstase a fost încătușat și dus la Poliție!

Ne-am oprit în sferturi, la Mondiale. România, învinsă clar de Hong Kong

Bernadette

Moment istoric! Coreea de Nord şi Coreea de Sud s-au opus unui duel la CM. Joacă împreună în semifinale

Coreea

VIDEO. Minoră agresată sexual în scara blocului. Imaginile surprinse de camerele de supraveghere

Presa din Franta, despre 'ultimul proiect nebun' al lui Gigi Becali

Victorie mare pentru România la CM de tenis de masă. Am câştigat grupa şi evităm marile favorite în sferturi

Romania tenis de masa

România - Taiwan 3-0. Suntem pe locul 2 în grupă după a treia victorie la CM de tenis de masă