canotaj capt

Video Fetele de la canotaj, ultimele pregătiri pentru JO. Joi vin alături de antrenori la "Campionii Digi Sport"

Video România, aur şi argint la Europenele de scrimă. Simona Gherman a câştigat finala cu Ana Maria Popescu

benny

Video Respect World Series revine ÎN DIRECT la Digi Sport cu gala de la Londra

scrima

22.06.2016, 20:44
  • Handbal feminin, Champions League: CSM București - Gyor (vineri, ora 20:30, Digi Sport 1)
  • Cupa Spaniei, sferturi: Alaves-Valencia (miercuri, ora 20:00, Digi Sport 1), Real Madrid - Leganes (miercuri, 22:30, Digi Sport 1)

Simona Gherman a câştigat titlul european în prima individuală de sabie, după ce a învins-o în finală pe Ana Maria Popescu, scor 9-5.

România a cucerit astfel medaliile de aur şi argint în concursul desfăşurat în Polonia, la Torun.

Este al doilea titlu continental din cariera Simonei Gherman, după cel cucerit în 2012, la Legnano. Scrimera de 31 de ani mai are alte cinci medalii de aur la Campionatele Europene, în proba pe echipe.

Cele două sportive legitimate la clubul Steaua au ajuns în ultimul act după un parcurs excelent.

Simona Gherman a trecut cu 13-10 de germanca Monika Sozanska, iar în semifinale a învins-o pe Renata Knapik-Miazga, din Polonia, cu 15-12.

De cealaltă parte, Ana Maria Popescu s-a impus cu 15-9 în faţa Simonei Pop, înainte de a trece în semifinale de Emese Szasz, din Ungaria, cu 13-12.

Simona Pop a terminat competiţia pe poziţia a şaptea.

Sâmbătă, echipa României, formată din Ana Maria Popescu, Simona Gherman, Simona Pop și Loredana Dinu, va lupta, începând cu ora 11:00, pentru medalii în proba pe echipe.

Femeia – căsătorită și cu doi copii - trăiește în prezent într-o locație secretă în Coreea de Sud...

Ana-Maria Popescu revine în scrimă cu gândul la Jocurile Olimpice din 2020

ana maria branza popescu

Noi informații în cazul militarului care și-a ucis concubina la coafor

Video Cupa României la scrimă merge la Oradea. Bianca Benea a triumfat sub privirele campioanei olimpice

scrima

Ana-Maria Popescu: ”Nu se termină totul cu un titlu olimpic, sunt şi alte medalii de câştigat”