Video Ce gest a făcut franțuzoaica Meta Tumba, după ce Ștefania Uță a învins-o la doar o sutime de secundă
articol scris de Digi Sport09.08.2025, 19:50
Ștefania Uță (17 de ani) a câștigat medalia de aur pentru România, la proba de 400 metri garduri de la Campionatele Europene U20 de Atletism din Tampere (Finlanda).
Atletism Media: Interviurile Digi Sport, cu Mircea Sandu, vineri, 19:00, DGS 1
Media: Fotbal European, vineri, 20:30, DGS 1
A fost o cursă de-a dreptul incredibilă, în care sportiva noastră era pe locul 2, dar a reușit să o întreacă pe Meta Tumba chiar la linia de finish, iar astfel a terminat cu 55,55 secunde, nou record al competiției, la doar o sutime de secundă în fața franțuzoaicei!
Meta Tumba a îmbrățișat-o pe Ștefania Uță, după ce a pierdut dramatic cursa de 400 metri garduri
La finalul cursei a avut loc și un moment care face cinste spiritului sportiv. Deși a pierdut în mod incredibil cursa și a ratat deținerea noului record, franțuzoaica de 19 ani a avut puterea de a-și felicita adversara.
După ce și-a pus drapelul României pe umeri, Uță a fost felicitată și îmbrățișată de Tumba, iar imaginile au fost distribuite de sportiva noastră pe Instagram.
Tumba putea deveni în același timp campioană mondială și europeană la U20. Anul trecut, sportiva din Franța reușea să ia aurul la Mondialele din Lima (Peru).
Nu i-a venit să creadă! Cum a fost surprinsă Ștefania Uță, la finalul cursei istorice de la Tampere
Galerie Foto
Etichete: atletism , record , campionatele europene , medalie de aur , Ștefania uță , meta tumba
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
Noi detalii ies la iveală în cazul copilului de 2 ani găsit mort într-un apartament din Galați...



































