atletism dopaj

Un nou scandal în atletismul mondial! O sportivă a rămas fără medalia de aur de la JO

Ghirmay Ghebreslassie este cel mai tânăr campion mondial la maraton

bolt 100m cm beijing

Usain Bolt își păstrează titlul mondial la 100m, după o calificare cu emoții în finală

maraton

22.08.2015, 11:37
  • Handbal, Liga Campionilor: Gyor - CSM Bucureşti (luni, 20:00, Digi Sport 1)

• Liga 1, etapa a 26-a: Concordia Chiajna - Voluntari (luni, 17:30, Digi Sport 1)

Sportivul Ghirmay Ghebreslassie, din Eritreea, a devenit, la 19 ani, cel mai tânăr campion mondial la maraton, după ce s-a impus, sâmbătă, la Campionatele Mondiale de atletism de la Beijing.

Ghebreslassie a câștigat proba în 2 ore, 12 minute și 27 de secunde, fiind urmat de etiopianul Yemane Tsegay (2h13'07'') și ugandezul Munyo Solomon Mutai (2h13'29'').

Titlul câștigat de Ghirmay Ghebreslassie este primul din istorie pentru Eritreea.

În reuniunea de dimineaţă de pe arena "Cuib de pasăre" a concurat şi românca Florina Pierdevară, în seriile probei de 1.500 m, unde s-a clasat pe ultimul loc, al 11-lea, în seria a III-a, cu timpul de 4'13"76/100, fiind, evident, eliminată din concurs.

Marian Oprea, pe locul 10 în finala CM de atletism. Un chinez a cucerit medalia de aur