China atletism

Marian Oprea, pe locul 10 în finala CM de atletism. Un chinez a cucerit medalia de aur

Încă o medalie! Ștafeta feminină de 4x400m a României a luat bronzul la CM de atletism în sală!

lavric

Mirela Lavric, una dintre cele mai valoroase atlete din România, depistată pozitiv la Meldonium

medalie romania 4x400m stafeta feminina

21.03.2016, 00:11

Echipa feminină de ștafetă 4x400m a României a câștigat medalia de bronz la Campionatele Mondiale indoor, desfășurate la Portland (SUA).

Echipa României - formată din Adelina Pastor, Mirela Lavric, Andrea Mikloș și Bianca Răzor - a terminat pe locul al treilea ultima probă cu reprezentare românească din cadrul Campionatelor Mondiale indoor, care se încheie peste puțin timp la Portland.

3:31,51 SB a fost timpul realizat de sportivele noastre, care au fost devansate de SUA 3:26,38 (WL) și de Polonia 3:31,15 (SB). Cursa a avut parte și de un start fals, în urma căruia echipa Jamaicăi a fost eliminată.

Aceasta a fost cea de-a doua medalie a României la Mondialele de la Portland. Cealaltă a fost argintul cucerit de Andrei Gag la aruncarea greutăţii. Ţara noastră nu mai luase o medalie la Mondialele de sală din 2004, de la Budapesta.