DTM duminica

Video Rene Rast, zi de neuitat în DTM! E lider la general după prima victorie din carieră

Video Robert Vişoiu, locul 12 în Formula 2. Primul clasat a pierdut victoria după ce a fost penalizat cu zece secunde

scott dixon

Prima victorie a sezonului în IndyCar pentru Scott Dixon

visoiu

25.06.2017, 15:05

Robert Vişoiu a încheiat pe locul 12 cursa de sprint de la Baku, din Formula 2. Charles Leclerc a câştigat, însă la final a fost penalizat, a pierdut zece secunde în clasament şi a fost trimis pe poziţia secundă.

Francezul Norman Nato a moştenit victoria şi a adus echipei Arden primul succes din ultimii cinci ani. Nato a profitat în prima jumătate a întrecerii de abandonurile lui Oliver Rowland şi Nyck de Vries, ocupanţii primelor două poziţii.

După ce a scăpat de cei doi, francezul a construit un avans de peste şase secunde. Între timp, în spatele său, Charles Leclerc a urcat de pe locul 10 până pe poziţia a doua şi a continuat să îmbunătăţească recordul de cursă.

Monegascul l-a prins pe Nato, l-a depăşit, însă a fost informat că va pierde zece secunde în clasamentul final din cauză că nu a încetinit la un moment dat pe steag galben.

A fost un cadou binevenit pentru Norman Nato, care a obţinut a treia victorie din carieră. Pe podium au mai urcat Leclerc şi Nicolas Latifi.

În clasamentul general, diferenţa dintre Leclerc si Rowland a ajuns la 42 de puncte.

Următoarele două curse din Formula 2 vor fi la Spielberg, în Austria, pe 8 şi 9 iulie, în direct pe canalele Digi Sport.

VEZI AICI PROGRAMUL COMPLET AL CANALELOR DIGI SPORT

alfa romeo

Primul oraș de provincie din România care ar putea avea metrou

Video Nyck de Vries a câştigat cursa de sprint de la Monte Carlo. Vişoiu, pe locul 15