captura oradea

Video CSM Oradea - Phoenix Galati 103-79. Gazdele, la un succes de semifinalele Ligii Naţionale

Video Real Madrid - Fenerbahce 63-75. Campioana Europei a ratat prezenţa în Final Four

bc mures

Video SCMU Craiova - BC Mures 96-99. La o singură victorie de calificarea în semifinale

fener

20.04.2016, 00:05

Campioana Europei la baschet, Real Madrid, a ratat participarea în acest an în Final Four după minimum de meciuri. Învingători în ambele partide jucate pe teren propriu, turcii de la Fenerbahce au jucat excelent şi în Spania, în meciul trei din play-off.

După 30-27 în pauza mare, oaspeţii au forţat în sfertul 3 - au ajuns la 14 puncte avans şi Real nu a mai avut forţa să revină până la final. Apărarea turcă a funcţionat perfect, astfel că din tabăra gazdelor doar Sergio Rodriguez şi Gustavo Ayon au marcat peste 10 puncte.

S-a terminat 75-63 pentru Fener, care a dat şi principalul marcator al partidei, Bogdan Bogdanovic, cu 17 puncte.

Fenerbahce se alătură astfel altor două echipe deja calificate în Final Four, TSKA Moscova şi Laboral Kutxa. Ultima participantă se va decide după duelul dintre FC Barcelona şi Lokomotiv Kuban, în care catalanii conduc cu 2-1 la general.