”O zi istorică!” Decizia luată în Argentina, după o pauză de 12 ani
articol scris de Digi Sport18.07.2025, 14:58
Echipele argentiniene pot conta din nou pe susţinerea fanilor la meciurile din deplasare, cu acordul cluburilor gazdă, după o interdicţie de 12 ani, a anunţat, joi, Federaţia argentiniană de fotbal (AFA), conform Reuters.
Interdicţia, introdusă în 2013 după incidente violente, soldate inclusiv cu moartea unei spectator, a fost ridicată ca parte a unei reintroduceri treptate înainte de următoarea etapă din acest sezon.
Argentina Media: Interviurile Digi Sport, cu Mircea Sandu, vineri, 19:00, DGS 1
Media: Fotbal European, vineri, 20:30, DGS 1
Echipele din Argentina pot avea din nou fani în deplasare
”Aceasta este o zi istorică, deoarece marchează începutul revenirii fanilor oaspeţi, permiţând cluburilor care doresc să-i găzduiască să facă acest lucru”, a declarat preşedintele AFA, Claudio Tapia, într-o conferinţă de presă.
El a adăugat că măsura a fost parţial motivată de entuziasmul din jurul revenirii lui Angel Di Maria în prima ligă a Argentinei.
Evenimente test sunt programate pentru acest weekend, inclusiv prezenţa lui Di Maria cu Rosario Central pe stadionul lui Lanus şi vizita lui River Plate la Instituto de Cordoba.
Preşedintele lui Rosario Central, Gonzalo Belloso, a făcut apel la fanii clubului său să se comporte corespunzător în contextul prezenţei reînnoite a suporterilor rivali.
Javier Alonso, ministrul Securităţii din provincia Buenos Aires, a subliniat că echipele care doresc să găzduiască fani oaspeţi vor trebui să obţină aprobarea autorităţilor şi că echipa oaspete trebuie să asigure comportamentul responsabil al suporterilor săi.
Etichete:
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
Noi detalii ies la iveală în cazul copilului de 2 ani găsit mort într-un apartament din Galați...