Istvan Kovacs, făcut ”praf” de specialist, după Barcelona - PSG: ”În Spania nu ar arbitra nici în liga a patra”
Manchester, England, 16th April 2024. Josep Guardiola coach of Manchester City speaks at a press conference, PK, Pressek
Pep Guardiola, tranșant înainte de duelul de ”foc” cu Real Madrid: ”Ei cred că glumesc!”
Exclusiv Ilie Dumitrescu nu a avut dubiu, după FC Botoșani - Dinamo: ”E senzațional”

Video Ajax - Benfica 0-1. Lusitanii sunt în sferturile Champions League, după ce "lăncierii" au ratat pe bandă rulantă

15.03.2022, 23:55

După 2-2 pe Da Luz, Benfica a dat lovitura în returul cu Ajax. "Lăncierii" au ratat din toate pozițiile, au avut un gol anulat și au cerut un penalty, însă portughezii au marcat la singurul șut pe poartă.

2021/2022
Darwin Nunez a marcat pentru Benfica, în meciul cu Ajax / Foto: Profimedia
  • SuperLiga: Farul - Rapid, miercuri, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - FCSB, miercuri, 21:45, DGS 1

Ajax - Benfica 0-1. "Lăncierii" au avut un gol anulat și au cerut un penalty

Meciul a început cu golul anulat al lui Haller, pe motiv de offside, iar apoi Vertonghen a intervenit la șutul lui Antony, care a mai irosit o șansă în minutul 35.

"Lăncierii" puteau înscrie pe finalul primei reprize, dar Berghuis s-a făcut de râs, cu un șut efectuos. Benfica a avut prima ocazie abia în minutul 57, când mingea trimisă de Vertonghen a trecut prin fața porții.

Antony a mai ratat apoi o oportunitate, iar în minutul 71, olandezii au cerut penalty, pentru un henț involuntar.

Ajax - Benfica 0-1. Lusitanii sunt în sferturi. În tur a fost 2-2

Trupa lui ten Haag a avut o șansă mare de gol în minutul 73, însă cei care au deschis scorul au fost portughezii. A făcut-o Nunez după o fază fixă.

În minutul 90+7, Benfica a fost aproape de golul al doilea, când Yaremchuk a scăpat singur spre poartă, dar a fost ajuns din urmă și deposedat de Blind.

Ajax - Benfica s-a terminat 0-1, iar lusitanii merg în sferturile Champions League.

VIDEO cu rezumatul meciului Ajax - Benfica 0-1:

LIVE VIDEO Ajax - Benfica 0-1:

Min. 90+7: Ocazie benfica. După o aruncare greșită de la margine, Yaremchuk scapă singur spre poartă, dar e ajuns din spate de Daley Blind, care îl blochează.

Min. 77: Gol Benfica! După o centrare din lovitură liberă, Nunez înscrie cu capul.

Min. 73: Ocazie Ajax. După o centrare în careu, Haller ncearcă să șuteze, dar în cele din urmă pasează din cădere la Antony, care se încurcă în minge și trage în blocaj.

Min. 71: Ajax cere penalty. Gravenberch șutează din voleu, mingea îl lovește pe Weigl în mână și "lăncierii" cer penalty.

Min. 62: Ocazie Ajax. Blind pătrunde pe stânga și centrează, iar Antony reia cu capul, dar peste poartă.

Min. 57: Ocazie Benfica. După o centrare din corner, Otamendi prelungește cu capul până la Vertonghen, care trimite cu capul, dar mingea trece prin fața porții.

Min. 46: Începe repriza secundă.

Min. 45+3: La pauză, Ajax - Benfica 0-0.

Min. 39: Ocazie Ajax. Tadic pasează în careu, de unde Berghuis șutează defectuos.

Min. 35: Ocazie Ajax. Primul șut pe poartă e trimis de Antony, dar portarul reține.

Min. 25: Ocazie Manchester United. Blind centrează la bara a doua, Antony întoarce cu capul, dar Vertonghen intervine.

Min. 7: Gol anulat Ajax. Tadic pasează în careu, de unde Haller înscrie, dar golul e anulat pe motiv de offside.

Min. 1: Începe meciul.

Echipele de start:

Ajax: Onana - Mazraoui, Timber, Martinez, Blind - Alvarez, Berghuis, Gravenberch - Antony, Haller, Tadic
Antrenor: Erik ten Hag

Benfica: Vlachodimos - Gilberto, Otamendi, Vertonghen, Grimaldo - Everton, Weigl, Taarabt - Silva, Nunez, Ramos
Antrenor: Nelson Verissimo

Ajax și Benfica se întâlnesc marți pentru a disputa returul din faza optimilor Champions League

În tur, nicio echipă nu și-a putut conferi un avantaj pentru meciul de pe Amsterdam Arena. Dusan Tadic a deschis scorul pentru Ajax, dar coechipierul Sebastian Haller și-a marcat în propria poartă.

Același Haller a mai punctat o dată, de această dată în poarta corectă, și a devenit la acel moment golgheterul competiției, cu 11 goluri. Ulterior, el a fost depășit de Robert Lewandowski, care a ajuns la borna 12.

Ajax nu a reușit să gestioneze avantajul și s-a lăsat egalată de Benfica în minutul 72, când Roman Yarenchuk a stabilit scorul final, scor 2-2. Astfel, cele două echipe pleacă cu șanse egale în meciul de marți.

VIDEO cu rezumatul meciului Benfica - Ajax 2-2:

Etichete: ajax , benfica , ucl , optimi ucl

Ciolacu îi cere lui Piedone să se retragă din cursa pentru Capitală: „Fac un apel la un prieten de-al meu”

Liderul PSD, premierul Marcel Ciolacu, a făcut, marți, un apel către Cristian Popescu Piedone...

ali-hebaiti11
Mai dur nu se putea! A venit ”nota de plată”, după gestul golănesc fără precedent făcut de un luptător către fata din ring

Luptătorul suspendat pe viață pentru gestul golănesc pe care l-a făcut către fata din ring a rupt tăcerea! Mai rău a făcut
ali-hebaiti13
”Atacantul de 20 de milioane de euro” a semnat cu Rapid, dar a ajuns la FCSB: ”Recunosc. 600.000 de euro”
Screenshot 2024-04-22 at 16.35.01
Și-a recuperat portofelul după opt luni și a rămas fără cuvinte când a văzut ce e în el: ”Nu s-ar întâmpla nicăieri în lume”
Screenshot 2024-04-22 at 18.33.55
S-a decis! Bernardo Silva și-a ales viitoarea destinație: ”E înnebunit să joace acolo”
profimedia-0783976186

Exclusiv Daniel Niculae a intrat în direct și nu s-a abținut: ”Viciere de rezultat”
daniel niculae
Înlocuitorul lui Kylian Mbappe vine de la Barcelona! PSG a pregătit oferta: 200.000.000€
profimedia-0865397989
Exclusiv Ionel Dănciulescu, reacție-fulger după ”nebunia” din Botoșani - Dinamo 2-1: ”E interzis ce a făcut!”
ionel danciulescu
Fostul arbitru internațional care îl laudă pe Istvan Kovacs, după deciziile luate la Barcelona - PSG: ”Interpretare perfectă”
Val de comentarii acide după ce o mireasă a dezvăluit ce le-a cerut invitaților la nunta ei: „Acest trend trebuie să înceteze!”
Amenințări cu plângeri penale. Edi Iordănescu și Cristi Săpunaru, păcăliți cu zeci de mii de euro
Lucian Sănmărtean garantează pentru transferul care o va schimba total pe FCSB: „Va fi o încântare pentru fani”
Anne Hathaway, pusă să se sărute cu câte 10 bărbați la audiții: "Nu eram entuziasmată. Mi se părea groaznic"
Raluka, trup de zeiță într-o ținută făcută doar din ațe. Fanii au complimentat-o imediat: „Cea mai frumoasă!”
Halep, încăpățânarea costă: cum plătește Simona prețul după ce l-a ignorat pe Ion Țiriac
Ucraina are nevoie de 6 sisteme de rachete Patriot. Grecia și Spania au dat unul. Ce face România?
Complet interzis în România în această perioadă, te trezești cu caz penal și îți confiscă tot
EXCLUSIV. Când aflăm dacă Simona Halep va face parte din echipa României la JO de la Paris. Anunțul directorului general al Federației Române de Tenis
Kylian Mbappe: ”Am fost mereu obsedați”. Care e planul francezului, după victoria cu Barcelona

El e pensionarul care susține că are vârsta biologică a unui bărbat de 38 de ani. Ce face zilnic pentru "a întineri" și care e scopul lui suprem
Cum arată cu adevărat o furnică. Fotografia care a cucerit internetul: „E incredibil! Pare un monstru”