profimedia-0865395091
Araujo a rupt tăcerea, după ce a fost ”mitraliat” de Gundogan pentru eliminarea Barcelonei din UCL
Bernardo Silva
Fanii lui Manchester City, atac furibund pe rețelele sociale după meciul cu Real Madrid
costel-galca
”Revoluție” la Universitatea Craiova! Gâlcă și Rotaru fac curățenie: doar 5 jucători sunt de neatins
Digi Sport Special

APOEL - Viitorul 4-0. Trei goluri primite în prelungiri. Echipa lui Hagi va continua în play-off-ul Europa League

01.08.2017, 22:55

Viitorul a pierdut la scor returul cu APOEL. Deși după primele 90 de minute scorul a fost 1-0 pentru gazde, ciprioții au marcat de 3 ori în prima repriză de prelungiri și au obținut calificarea.

colaj viitorul
  • SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

După succesul cu 1-0 din tur, Viitorul a avut un start nebun la Nicosia, în meciul decisiv pentru calificarea în playoff-ul UEFA Champions League. În primele şapte minute, Florinel Coman şi Tîru au fost aproape să deschidă scorul pentru echipa lui Hagi.

În minutul 19, Florinel Coman a mai avut o şansă de gol, dar a fost blocat. Prima ocazie a lui Apoel a venit de la fostul internaţional belgian, De Camargo, care nu l-a surprins însă pe Rîmniceanu.

Repriza secundă a început cu Apoel în atac. Rîmniceanu a respins în bară o execuţie deviată, iar în minutul 53, Carlao a deschis scorul după o fază fixă. Tot după un corner, Viitorul putea egala, trei minute mai târziu. Marius Constantin a trimis pe lângă. În minutul 73, Rîmniceanu a ieşit greşit pe o centrare, dar echipa lui Hagi a avut noroc. Viitorul putea da lovitura chiar înainte de finalul timpului regulamentar. Chiţu nu a ajuns la pasa lui Herea.

Prima repriză suplimentară a fost de coşmar pentru Viitorul, care a primit două goluri într-un minut, de la Merkis şi De Camarago. S-a făcut şi 4-0 în finalul reprizei, iar echipa lui Hagi a terminat în genunchi cursa din preliminariile UEFA Champions League. Campioana României merge acum în playoff-ul Europa League.

LIVE TEXT

# FCSB a preluat din nou conducerea în partida cu Viktoria Plzen. Puteți urmări AICI duelul în format LIVE TEXT

Min 120: Final de partidă. APOEL merge în play-off-ul UEFA Champions League, iar Viitorul va evolua în play-off-ul UEFA Europa League

Min 120: OCAZIE VIITORUL! Eric a trimis bine dintr-o lovitură liberă de la 23 de metri, dar Waterman a fost atent și de această dată.

Min 118:     Milanov și Ovidiu Herea sunt avertizați de central după un clinci

Min 114: OCAZIE VIITORUL! Chițu a primit o minge în careul cipriot și a încercat un șut la vinclu, dar Waterman a fost la post și a respins

Min 106: A început a doua repriză a prelungirilor

Min 105+1: S-a terminat prima repriză de prelungiri

Min 105+1: GOOOOL APOEL! Efrem a majorat avantajul gazdelor cu o reluare din prima, după ce Rîmniceanu a repspins un balon trimis de De Camargo

Min 98:      Eric a fost avertizat pentru proteste după ce arbitrul a refuzat să acorde lovitură de la 11 metri

Min 98: OCAZIE VIITORUL! Eric a primit o minge cu toată poarta goală în față, dar a în loc să trimită din prima a preferat o preluare, apoi a fost deposedat de un adversar. Brazilianul a căzut și apoi cerut penalty

Min 96: Ultima schimbare la Viitorul. Eric intră în locul lui Coman

Min 94: GOOOL APOEL! Echipa lui Hagi a încasat al doilea gol în două minute. De Camargo s-a demarcat între fundații Viitorului și a punctat cu capul

Min 93: GOOOL APOEL! Merkis a înscris la capătul unei faze confuze în careul Viitorului. Jucătorii lui Hagi nu au fost în stare să respingă mingea după o lovitură de colț și Merkis a punctat cu un șut din 8 metri

Min 91: A început prima repriză de prelungiri a duelului din Cipru. APOEL a avut lovitura de start

Min 90+4: Centralul fluieră finalul timpului regulamentar. Urmează două reprize de prelungiri

Min 90+3: OCAZIE VIITORUL! Chițu a avut șansa să încheie definitiv duelul, dar atacantul Viitorului nu a reușit să ajungă la o minge trimisă în fața porții goale de Herea

Min 90: De la margine se arată 3 minute de timp suplimentar

Min 88: A treia schimbare la APOEL. Vader a fost înlocuit de Efrem

Min 88:      Ebecilio vede și el un cartonaș galben

# FCSB a deschis scorul în partida cu Viktoria Plzen. Puteți urmări AICI duelul în format LIVE TEXT

Min 82: Dublă schimbare în echipa lui Hagi. Cicâldău și Nedelcu sunt înlocuiți de Herea și Mladen

Min 81: Schimbare la gazde. Carlao, autorul golului, îi lasă locul în teren lui Mekis

Min 73: OCAZIE APOEL! Ciprioții domină clar ultimele minute, dar Rîmniceanu se află încă o dată la post și respinge șutul lui Bertoglio

Min 71: OCAZIE APOEL! Lago a tras din 16 metri, puțin pe lângă poarta Viitorului și tabela a rămas nemodificată

Min 68:     Tîru oprește cu ajutorul unui fault un contraatac al ciprioților și este avertizat

Min 67: Cristi Ganea a fost aproape să înscrie în proprie poartă. Fundașul a încercat să respingă în corner o minge venită dintr-o centrare, dar a greșit execuția. Rîmniceanu a fost atent și a reținut în doi timpi

Min 64: OCAZIE APOEL! Ebecilio a șutat de la marginea careului, dar Rîmniceanu a reușit să respingă în corner

Min 60: Florinel Coman a luat o acțiune pe cont propriu și a ajuns cu mingea până în careul de 6 metri, dar nu a mai apucat să șuteze și mingea a ajuns în brațele lui Waterman

# A început și partida dintre Viktoria Plzen și FCSB. Puteți urmări AICI duelul în format LIVE TEXT

Min 56: OCAZIE VIITORUL! Replică imediată a echipei lui Hagi, tot la un corner. Tîru a reluat puțin pe lângă poartă, din 6 metri după o centrare trimisă pe colțul lung

Min 55: Prima schimbare în tabăra gazdelor. Ebecilio a intrat în locul lui Aloneftis

Min 54: GOOOOL APOEL! Carlao s-a desprins din marcajul lui Țîru și a marcat cu capul, după o lovitură de la colț. La acest scor, meciul va avea nevoie de prelungiri

Min 49: OCAZIE APOEL! Aloneftis a încercat să-l surprindă pe Rîmniceanu cu un șut centrare, dar goalkeeperul Viitorului a reușit să respingă în bară

Min 46: A început repriza secundă a meciului dintre APOEL și Viitorul!

Min 45+1: Pauză la duelul dintre APOEL și Viitorul. Cele două echipe au intrat la cabine la egalitate 0-0, la capătul unei reprize în care echipa lui Hagi a avut o bară și mai multe ocazii importante.

Min 44:      Vinicius vede al doilea cartonaș galben al meciului. Jucătorul lui APOEL a fost avertizat după faultul asupra lui Florinel Coman

Min 34: OCAZIE VIITORUL! Chițu a scos o minge la 20 de metri de poarta ciprioților pentru șutul lui Nedelcu. Waterman s-a întins și a respins în lateral

Min 30:      Boli vede primul avertisment al partidei după un fault la mijlocul terenului

Min 28: OCAZIE APOEL! Prima oportunitate importantă și a gazdelor! De Camago a apărut foarte bine la colțul scurt după o centrare venită din flancul drept, însă Rîmniceanu a avut un reflex foarte bun și a respins în corner reluarea atacantului ciprioților

Min 18: OCAZIE VIITORUL! Florinel Coman a mai ratat o oportunitate excelentă de a deschide scorul. Titular în premiară în acest sezon, tânărul atacant a primit o minge în adâncime și a încercat să tragă după ce a fentat de două ori un apărător advers. Șutul său a fost însă blocat.

Min 7: OCAZIE VIITORUL! Jucătorii lui Hagi au un început excelent de meci. Ajuns în careul advers la o fază fixă, Tîru a reluat acrobatic, din 6 metri, dar balonul a trecut peste transversală

Min 3: BARĂ VIITORUL! Florinel Coman a recuperat o minge în jumătatea adversă, a driblat un adversar și a trimis un șut în cross, din marginea careului de 16 metri. Waterman era bătut, dar mingea a lovit bara și a ieșit apoi în afara terenului

Min 1: A început meciul!

Echipele de start:

APOEL: Waterman - Milanov, J. Rueda, Carlao, R. Lago - Bertoglio, N. Morais, Vinicius, Aloneftis - Vander, De Camargo.
Antrenor: Giorgos Donis.
Rezerve: U. Pardo, Artymatas, L. Ebecilio, Efrem, Alexandrou, T. Oar, Merkis.

Viitorul: Rîmniceanu - Boli, Țîru, M. Constantin, Ganea - Benzar, Nedelcu, D. Lopez - Chițu, Coman, Cicâldău.
Antrenor: Gheorghe Hagi.
Rezerve: Buzbuchi, Mladen, Herea, Ciobanu, Hodorogea, Eric, D. Dumitrescu.

După 1-0 la Ovidiu, Viitorul are șanse mari să se califice în play-off-ul Champions League.

Returul cu APOEL Nicosia este programat miercuri, de la ora 20:00, LIVE TEXT pe digisport.ro și m.digisport.ro.

Misiunea Viitorului nu se anunță însă una ușoară. APOEL și-a schimbat antrenorul după eșecul din tur și l-a readus pe Giorgos Donis, antrenorul care i-a dus ultima oară pe ciprioți în grupele Champions League.

Campioana României și-a menajat însă piese importante în duelul cu Dinamo (0-1), o calificare cu APOEL asigurând prezența măcar în grupele Europa League, o performanță care ar fi cu adevărat remarcabilă pentru Viitorul.

"M-a surprins cum a jucat Viitorul, putea câştiga la câteva goluri diferenţă. Pe Viitorul o aşteaptă un meci foarte greu, sunt convins că APOEL va arăta o cu totul altă față la retur", e convins Victor Pițurcă.

La ora partidei de la Nicosia se anunță o căldură sufocantă și peste 30 de grade, iar publicul poate juca și el un rol important: peste 15.000 de fani o vor susține pe APOEL, ciprioții fiind recunoscuți pentru atmosfera incendiară pe care o fac.

"În retur va fi cu totul altceva. Atmosfera este foarte încinsă acolo, din toate punctele de vedere. Nicosia este ca o căldare în mijlocul insulei.

Ne așteptăm la o atmosferă foarte neprietenoasă și sper ca jucătorii noștrii să nu bage în seamă ce se întâmplă în tribună", avertizează și Cristi Bivolaru, oficialul Viitorului.

Etichete: live apoel viitorul , video apoel viitorul , apoel viitorul champions league , live video apoel viitorul

Un cuplu care a cumpărat un conac vechi de 400 de ani a descoperit sub podeaua din bucătărie o comoară

În timp ce-și renovau bucătăria din casa lor veche, doi soți din Dorset, Anglia, au descoperit o...

Pep Guardiola a descris într-un singur cuvânt jocul lui Manchester City cu Real Madrid

A murit la doar 17 ani: ”Boala a răpus-o în 24 de ore”. Două zile de doliu
Screenshot 2024-04-18 at 16.51.31-modified
Nu mai suporta și a vrut să plece gratis de la Real Madrid! Acum a devenit erou, iar soția sa a transmis doar ȘASE cuvinte
lunin
Manchester City - Real Madrid 1-1 (3-4 d.l.d.). ”Galacticii”, în semifinalele UEFA Champions League!
Recunoști personajul? Acum nouă ani era un copil și sărbătorea titlul cu Gigi Becali la Iași, acum e titular la FCSB
WhatsApp Image 2024-04-18 at 15.44.47

"Am intrat în biroul lui Ancelotti și a început să plângă!" Transferul care i-a "rupt" sufletul italianului
profimedia-0861141500
Ciprian Tătărușanu, umilit din nou în Arabia Saudită! A ajuns la 74 de goluri încasate în acest sezon
tata
Denis Drăguș și-a dat acordul, dar riscă să rateze transferul
Ce a făcut Gică Hagi în timpul meciului Manchester City - Real Madrid: ”Nu am mai rezistat!”
WhatsApp Image 2024-03-15 at 20.40.20
Victoria Beckham și-a marcat aniversarea de 50 de ani într-un mod unic. Vedeta a fost cuprinsă de nostalgie: „Au trecut 26 de ani”
LPF explică de ce FCSB nu are voie să petreacă după derby-ul cu Rapid: „Ar fi lipsă de respect"
Ovidiu Burcă a analizat în detaliu plecarea lui Florinel Coman de la FCSB! Ce pierde și ce câștigă Gigi Becali după ce îl vinde
Zendaya, adevărul despre scenele intime din filmul „Challengers”: „Trebuia să ne simțim bine unul cu celălalt”
Shania Twain, „tot mai puțin inhibată” pe măsură ce trec anii. Artista și-a etalat picioarele lungi, într-un body, pe tocuri
Șotronul lui Șucu: culisele unei situații explozive pe care trebuie să o gestioneze la Rapid
Cum se făceau micii acum peste 100 de ani? Rețeta din 1920, de la „Caru' cu Bere"
Singurul județ cu două autostrăzi și un aeroport din România. Salvat de infrastructură și investiții masive
"Este ireal!" Partidă memorabilă la Stuttgart: jucătoarea care a salvat cinci mingi de meci
Un fost fotbalist din La Liga l-a ironizat pe Erling Haaland după ratările din meciul cu Real