chelsea-1

Chelsea - Roma 3-3. Revenire spectaculoasă a capitolinilor. Dublă pentru Dzeko

Bayern - Celtic 3-0. Heynckes a repornit "tăvălugul": 8 goluri în două meciuri și record pentru Muller!

trio psg

Anderlecht - PSG 0-4. Neymar, Cavani și Mbappe au făcut spectacol. Chipciu și Stanciu, doar rezerve

bayern - celtic 3-0 ucl

19.10.2017, 00:02

Bayern Munchen s-a răzbunat pe Celtic Glasgow după eşecul cu PSG și s-a impus cu 3-0 pe teren propriu, în etapa a treia a Grupei B a Ligii Campionilor, din care face parte și Anderlecht, echipa românilor Nicolae Stanciu și Alexandru Chipciu.

În grupa condusă de PSG, Bayern a deschis scorul cu Celtic după 17 minute. Gordon a respins execuţia lui Lewandowski, dar Thomas Muller a fost pe fază şi a devenit primul german care marchează 40 de goluri în UEFA Champions League. Avantajul bavarezilor s-a dublat în minutul 29, când Kimmich a transformat în gol centrarea lui Kingsley Coman.

După pauză, Arjen Robben, aflat la meciul 100 în Ligă, a centrat perfect pentru Mats Hummels (51), care a înscris după 4 ani în cea mai importantă competiţie europeană. În minutul 70, Tierney a fost aproape de golul de onoare al scoţienilor, dar șutul său a întâlnit bara și Bayern - Celtic s-a încheiat 3-0.

A fost a doua victorie în grupă pentru Bayern, care se află la 3 puncte în spatele lui PSG.

A fost, totodată, al doilea meci de la revenirea lui Jupp Heynckes pe banca bavarezilor. De la întoarcerea tehnicianului german - devenit, la 72 de ani și 162 de zile cel mai vârstnic antrenor din grupele Ligii Campionilor - formația din Munchen a marcat 8 goluri, fără să încaseze vreunul: victorie cu 5-0 în campionat cu Freiburg și victorie cu 3-0 în fața lui Celtic.

Echipele

Bayern (4-2-3-1): Ulreich - Kimmich (80 Rafinha), Boateng, Hummels, Alaba - Rudy, Thiago Alcantara (67 Vidal) - Robben, Muller, Coman (78 James Rodriguez) - Lewandowski;
Antrenor: Jupp Heynckes;

Celtic (4-2-3-1): Gordon - Gamboa, Lustig, Boyata, Tierney - Ntcham, Brown - Roberts (78 Forrest), Armstrong (65 Rogic), Sinclair - Griffiths (65 Dembele);
Antrenor: Brendan Rodgers.

Clasamentul Grupei B din Liga Campionilor

Bayern încheie un nou an de succes: "Nici în anii '70 nu am avut o asemenea dominație"

Codrin Ștefănescu face dezvăluirea. Cine este „personajul veninos” invocat de Dragnea

"Low o va antrena pe Bayern!" Planul campioanei și ce se întâmplă cu Heynckes

Low

OFICIAL Jupp Heynckes va fi antrenorul lui Bayern Munchen până la finalul sezonului