FOTBAL:CFR CLUJ-UNIVERSITATEA CRAIOVA, PLAY OFF LIGA 1 CASA PARIURILOR (15.05.2022)
”Preferatul” lui Dan Petrescu a vorbit despre transferul la CFR Cluj: ”Normal că m-aș întoarce”
gigi becali
Gigi Becali și-a făcut calculele pentru sezonul următor: ”Iau 20-30 de milioane!”
Tottenham Hotspur v Manchester City, Emirates FA Cup, Fourth Round, Football, Tottenham Hotspur Stadium, London, UK - 26 Jan 2024
Șansa lui Radu Drăgușin! Poate profita de accidentarea colegului său: anunțul venit din Anglia
Etapa 6 Superliga: Voluntari-FCU 1948 Craiova
Play-out
0 - 1
Malmö FF Malmö FF
Ma 24.07.2018 20:00

CFR - Malmo 0-1. Calificarea în turul 3 preliminar al UCL, în pericol. Clujenii nu au tras pe poartă

24.07.2018, 20:45

• SuperLiga: Voluntari - FCU Craiova, marți, 17:00, DGS 1

• SuperLiga: Botoșani - Dinamo, marți, 19:30, DGS 1

CFR Cluj a dezamăgit, la debutul stagional în Europa. Campioana României a pierdut în Gruia în faţa suedezilor de la Malmo, scor 0-1, un meci pe care ardelenii l-au terminat fără şut pe poartă.

Clujenii au revenit în Europa după patru ani cu un eşec, iar calificarea în turul 3 preliminar al Ligii Campionilor este în pericol.

Echipei lui Edi Iordănescu nu i-a ieşit jocul în prima repriză, în timp ce suedezii au fost periculoşi chiar înainte de pauză. Strandberg a dat primul semnal în minutul 43, iar peste două minute a profitat de o gafă în apărarea gazdelor şi a înscris şi cu ajutorul lui Arlauskis.

Tehnicianul gazdelor a început repriza a doua cu Ioniţă pe teren, în locul lui Djokovic, dar tot oaspeţii au trecut pe lângă gol, la acţiunea lui Strandberg, finalizată de Rieks.

CFR Cluj n-a reuşit să şuteze niciodată pe spaţiul porţii lui Malmo, care s-a impus cu 1-0 şi a devenit favorită la calificare în acest moment.

Returul din Suedia va avea loc miercuri, 1 august.

• 90+4 fr2

FINAL DE MECI! CFR Cluj a pierdut prima manşă a duelului cu Malmo, scor 0-1, iar calificarea în turul 3 preliminar al Ligii Campionilor e în pericol. Echipa lui Edi Iordănescu nu a tras nici măcar un şut pe poarta suedezilor.

• 90+1 fm fm

Ioniţă a încercat o execuţie acrobatică din interiorul careului, dar mingea a trecut la mare distanţă de poarta lui Dahlin.

• 89 s s

Dublă modificare la Malmo. Au ieşit Larsson şi Traustason, au intrat Vindheim şi Adrian.

• 86 s s

Schimbare la oaspeţi. Antonsson a intrat în locul lui Strandberg.

• 79 cg cg

Galben şi pentru Dahlin. Portarul suedez a încercat să tragă de timp.

• 77 cg cg

Cartonaş galben primit de Camora, după un fault asupra lui Strandberg.

• 71 cg cg

Cartonaş galben primit de Omrani, după un duel cu Bengtsson.

• 60 s s

A doua schimbare la clujeni. Males a intrat în locul lui Hoban.

• 55 oc oc

Ocazie Malmo! Strandberg, omul numărul 1 al meciului, a creat o nouă fază periculoasă. Finalizarea i-a aprţinut, însă, lui Rieks, al cărui şut a fost respins cu piciorul de Arlauskis.

Schimbare la CFR. Alex Ioniţă a intrat în locul lui Djokovic.

PAUZĂ! Malmo conduce cu 1-0 la Cluj, după un gol marcat în finalul reprizei, la o eroare a lui Arlauskis.

• 45 g g

GOOOOOL, 1-0 Malmo! Cei doi fundaşi centrali ai clujenilor, Vinicius şi Mureşan, au fost surprinşi de o pasă în adâncime pentru Strandberg, al cărui şut cu stângul, nu foarte puternic şi foarte bine plasat, l-a învins pe Arlauskis. Cu siguranţă lituanianul putea face mai mult la execuţia atacantului suedez.

• 43 oc oc

Ocazie Malmo! O indecizie a lui Manea i-a permis lui Strandberg să ajungă în poziţie foarte bună de finalizare. Atacantul oaspeţilor a încercat o execuţie pretenţioasă, dar mingea a a trecut pe lângă poartă.

• 32 fm fm

Clujenii au apărut pentru prima oară periculos în careul advers, prin Omarni, care a tras cu stângul la mare distanţă de poartă, din câţiva metri. Atacantul francez fusese oricum semnalizat în offside,

• 21 fm fm

Un nou şut pe poartă al suedezilor. L-a trimis căpitanul Rosenberg. De această dată, Arlauskis nu a mai avut probleme.

• 20 fm fm

Un prim moment cu emoţii la poarta clujenilor. Arlauskis a prins cu emoţii un şut trimis din afara careului de Strandberg. Mingea nu a venit cu foarte multă forţă, dar a luat pământul chiar în faţa portarului lituanian, care a reuşit în cele din urmă să reţină.

• 15

Început de meci fără momente importante. Suedezii au avut posesia mai mult, fără a crea pericol la poarta lui Arlauskis.

A început meciul. Lovitura de start a aparţinut gazdelor.