Real Madrid - PSG e derbyul din optimi

Ultrașii francezi invadează Madridul la meciul Real - PSG. Trupele speciale și cele antitero sunt în alertă

"Speedy Gonzalo". Higuain a marcat cea mai rapidă "dublă" din istoria Champions League

de bruyne

City, prima formaţie din istorie care marchează trei goluri în mai puţin de 25 de minute în deplasare, în Ligă

Gonzalo Higuain
Higuain a marcat două goluri în 8 minute și 7 secunde

13.02.2018, 22:26
  • Fotbal, Liga 1: Astra - Dinamo (sâmbătă, 19:45, Digi Sport 1) şi Iaşi - Viitorul (sâmbătă, 19:45, Digi Sport 2)

• Tenis: WTA Dubai (FINALA), Digi Sport 2: E. Svitolina - D. Kasatkina e sâmbătă, la ora 17:00

Juventus - Spurs 2-2. Juventus a început în forță meciul cu Tottenham, din prima manșă a optimilor Champions League. După mai puțin de 9 minute, campioana Italiei conducea deja cu 2-0, iar performerul a fost Gonzalo Higuain.

Argentinianul de 30 de ani a reușit cel mai rapid gol din cariera sa în Champions League, după două minute, și cea mai rapidă dublă din istoria competiției, realizată într-un interval de 8 minute și 7 secunde.

Dacă prima reușită a fost una din acțiune, a doua a fost din penalty.

Până acum, recordul îi aparținea tot unui atacant argentinian, Julio Ricardo Cruz, care, în 2006, marcase două goluri pentru Inter în 8 minute și 30 de secunde în meciul cu Spartak Moscova.

Higuain este al patrulea jucător care reușește o dublă în primele 10 minute ale unui meci din istoria Ligii Campionilor. Totodată, este al doilea sezon consecutiv când Higuain marchează în 5 meciuri la rând în toate competițiile.

"Pipita" a intrat astfel într-o galerie selectă de 44 de jucători care ajung la cel puțin 20 de goluri marcate în Champions League în carieră.

Higuain e cel mai bun marcator al lui Juventus din acest sezon, cu 14 goluri în 23 de etape în campionat, la egalitate cu Dybala. Atacantul a mai marcat două goluri în 4 meciuri din Cupa Italiei, în timp ce în acest sezon din Champions League are 4 reușite în 7 apariții.

De notat că Higuain își putea îmbunătăți performanța dacă nu rata un penalty în prlungirile primei reprize.

Meteorologii anunță cod portocaliu de frig în următoarele zile în aproape toată țara. Harta...

Barça vrea o nouă Triplă: "Suntem în cea mai bună poziţie posibilă"

barcelona tripla

Al doilea cel mai mare stadion din țară riscă să se prăbușească. „Nu putem discuta de investiții”

Şahtior Doneţk - AS Roma 2-1. Ucrainenii au întors rezultatul după pauză, prin două goluri de excepţie

sahtior roma

Mourinho a scăpat cu un 0-0! De Gea, cel mai bun om al lui Man. United, la Sevilla