7
Foto Unii își freacă palmele, alții își plâng în pumni! Cele mai tari meme-uri după stabilirea sferturilor UCL
mikel
Foto John Obi Mikel a "comis-o" la tragerea la sorți pentru sferturile Champions League: "Chiar nu i-a zis nimeni?"
chicpiu
La 34 de ani, poate fi marea surpriză a României la EURO 2024: ”Cred că va fi luat în calcul”
Digi Sport Special

Video Leipzig - Atletico Madrid 2-1. Nemții fac istorie. Dau lovitura în minutul 88 și merg în semifinalele Champions League

13.08.2020, 23:59

În direct la Digi Sport, Leipzig a reușit o performanță istorică. Echipa înființată în urmă cu 11 ani s-a calificat în semifinalele Champions League după ce a învins Atletico Madrid cu 2-1.

leipzig atletico
Colaj Leipzig - Atletico Madrid / Foto: Getty Images
  • SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Nemții au jucat curajos și au început în forță, dar voleul lui Halstenberg a ocolit poarta. Spaniolii au dat replica prin Savic și Yannick Ferreira Carrasco, dar portarul Gulacsi a fost la post.

Leipzig - Atletico Madrid 2-1. Echipa germană, înființată în 2009, va juca în semifinalele Champions League

Ambele echipe au cerut câte un penalty, însă de fiecare dată arbitrul nu a dat nimic. Până la pauză, Leipzig a egalat la numărul de ocazii, prin Upamecano. Partea secundă a început cu golul lui Dani Olmo, care a deschis scorul pentru trupa lui Nagelsmann după o combinație superbă.

Doar 20 de minute a ținut bucuria nemților, pentru că Atletico a primit penalty, iar Joao Felix a egalat de la punctul cu var. Lovitura de grație a dat-o Adams în minutul 88, cu un șut deviat.

Degeaba l-a trimis Simeone pe portarul Oblak în careu. Nu s-a mai schimbat nimic, în ciuda șansei irosite de Morata, iar Leipzig - Atletico Madrid s-a terminat 2-1.

Performanța este una istorică pentru Leipzig, echipă înființată în 2009 și care va juca în semifinale, unde va da peste PSG.

VIDEO cu rezumatul meciului:

LIVE VIDEO Leipzig - Atletico Madrid 2-1:

Min. 90+6: Final de meci. Leipzig - Atletico Madrid 2-1. Performanță istorică pentru o echipă înființată în 2009. Nemții merg în semifinalele Champions League.

Min. 90+3: Ocazie Atletico. Portarul Oblak merge și el în careu, dar nu poate schimba nimic. Atletico continuă să atace, iar Filipe deviază pentru Morata, care saltă mingea peste un adversar, dar Halstenberg e atent și degajează.

Min. 88: GOOOOL Leipzig! Leipzig - Atletico Madrid 2-1. Angelino îi pasează lui Adams în fața careului, șutul acestuia e deviat ușor de Savic și intră în plasă.

Min. 71: GOOOOL Atletico! Leipzig - Atletico Madrid 1-1. Joao Felix transformă lovitura de pedeapsă.

Min. 70: Penalty pentru Atletico Madrid, la o intervenție a lui Klostermann asupra lui Joao Felix.

Min. 50: GOOOOOL Leipzig! Leipzig - Atletico Madrid 1-0. Combinație superbă a nemților, finalizată de Dani Olmo, care a marcat cu capul. Mingea a circulat pe traseul Halstenberg, Poulsen, Kampl, Laimer, Sabitzer, Dani Olmo.

Min. 45+2: Ocazie Leipzig. După o centrare din corner, Upamecano trimite cu capul direct în brațele lui Oblak.

Min. 25: Nemții cer penalty după ce o minge degajată îl lovește în mână pe Gimenez.

Min. 14: Ocazie Atletico și posibilă fază de penalty. După un corner, Gimenez trimite cu capul într-un coleg, Saul Niguez urmărește mingea, dar se împiedică, după ce este atins ușor de portar și cere penalty.

Min. 13: Ocazie Atletico. Renan Lodi face o cursă pe stânga, pasează în careu, de unde Yannick Ferreira Carrasco trage tare, din prima, la colțul scurt, dar Gulacsi parează.

Min. 10: Ocazie Atletico. Renan Lodi execută o lovitură liberă, iar Savic reia cu capul, cu boltă, dar portarul prinde și "aterizează" cu tot cu minge aproape pe linia porții.

Min. 4: Ocazie Leipzig. Nkunku centrează, Gimenez respinge scurt, până la Halstenberg, care prinde un voleu din apropiere, însă peste poartă.

Min. 1: Începe meciul.

Echipele de start:
Leipzig: Gulacsi - Halstenberg, Upamecano, Klostermann, Angelino - Sabitzer, Kampl, Laimer - Nkunku, Poulsen, Olmo
Atletico Madrid: Oblak - Trippier, Savic, Gimenez, Renan Lodi - Carrasco, Saul, Herrera, Koke - Diego Costa, Llorente

Învingătoarea meciului dintre Leipzig și Atletico Madrid, ce se va juca pe ”Jose Alvalade” din Lisabona, va întâlni, în semifinalele Champions League, PSG, care a trecut de Atalanta, scor 2-1, în sferturi.

LIVE VIDEO RB Leipzig - Atletico Madrid, de la 22:00, pe Digi Sport 1

RB Leipzig și Atletico Madrid sunt două dintre formațiile care au obținut calificarea în sferturile Champions League în martie, înaintea suspendării competiției.

Formația germană a eliminat din optimi Tottenham, finalista ediției trecute a Champions League, scor general 4-0, în timp ce echipa antrenată de Diego Simeone a trecut de Liverpool, deținătoarea trofeului, 4-2 în dublă manșă.

Atletico Madrid nu se va putea baza în meciul cu Leipzig pe Simo Vrsaljko și Angel Correa, lăsați în afara lotului deplasat în Portugalia după ce au fost depistați cu COVID-19. De partea cealaltă, Leipzig se poate baza pe întreg lotul.

RB Leipzig - Atletico Madrid, echipele probabile:

• Leipzig: Gulacsi - Klostermann, Upamecano, Halstenberg - Mukiele, Laimer, Sabitzer, Angelino - Nkunku, Olmo, Schick
  • Atletico: Oblak - Trippier, Gimenez, Felipe, Lodi - Llorente, Koke, Saul, Carrasco - Joao Felix, Costa

Etichete: meciuri champions league , sferturi champions league , leipzig - atletico madrid

Furie și indignare după ce fotografia cu teroriștii Hamas defilând cu trupul gol și mutilat al lui Shani Louk a fost premiată

O imagine cu trupul dezbrăcat și mutilat al unei tinere plimbat de teroriștii Hamas în remorca unei...

aza3
Nu se mai ascund! Internaționalul român și-a făcut publică relația

Chetă pentru un violator: cine a plătit, de fapt, milionul de euro care l-a scos pe Dani Alves din închisoare
Dani Alves is released on bail from Can Brians jail
După 57 de ani, recordul e istorie! Un puști a reușit să îl întreacă pe marele Arnold Schwarzenegger
327210115_214907157678345_2804730496893185967_n
Se îngroașă "gluma": Napoli a intrat și ea în cursa pentru un jucător din SuperLiga României!
profimedia-0774483276
Antrenorul care a semnat cu Petrolul
petrolul
chicpiu

Supercomputerul a decis! Cine va câștiga EURO 2024
Frankfurt am Main am 16.Oktober 2023 Deutsche Bank Park Medientermin der EURO 2024 GmbH v.l., Henri-Delaunay-Pokal, im H
Ivaylo Petev le-a transmis un mesaj clar jucătorilor Universității Craiova înaintea derby-ului cu Rapid
ivaylo-petev
Liverpool a aflat cât trebuie să plătească pentru înlocuitorul lui Jurgen Klopp, după refuzul lui Alonso
UEFA Europa League Liverpool v Sparta Prague
10.000 de simulări: un supercomputer a aranjat cele 8 sfertfinaliste UCL în ordinea șanselor la trofeu!
UEFA Champions League and UEFA Europa league - Quarter Finals Draw
Cotele pentru câștigarea Champions League, după tragerea la sorți a sferturilor de finală: favorita la trofeu
"Am avut metastaze la plămâni și la coloană". Teodora, fiica lui Mihai Stoica, despre dificila perioadă când a luptat cu cancerul
Încă o accidentare la FCSB! Favoritul lui Gigi Becali are ruptură! Cât lipsește
Simona Halep, lovită unde o doare mai tare. A fost refuzată la turneu
Arnold Schwarzenegger, prima imagine după ce i-a fost montat un stimulator cardiac. Fanii, val de reacții: „Ești de neoprit, ești o legendă!”
Are 47 de ani, dar arată ca o puștoaică. Shakira, irezistibilă în emisiunea lui Jimmy Fallon, într-o rochie scurtă
Prețul amețitor cu care se vinde un garaj din lemn în Brașov: „E inclusă și mașina în preț?"
Povestea sportivei românce care a ajuns campioană mondială, dar a plătit un preț uriaș: „Am dureri"
Cum a profețit viitorul AI, deepfake-urile și altele un personaj inventat la TV din anii '80
Ce cred englezii despre naționala României și cum o compară cu Ucraina
Real Madrid - Manchester City riscă reprogramarea! Ce problemă are blockbusterul sferturilor Champions League
Manchester City v Real Madrid, UEFA Champions League, Semi Final, Second Leg, Football, Etihad Stadium, Manchester, UK - 17 May 2023