Real Madrid, imbatabilă în Champions League. Performanța reușită după ce a eliminat-o pe Manchester City
Carlo Ancelotti și Pep Guardiola
Valentin Mihăilă
Valentin Mihăilă a decis să rămână la Parma. Anunțul din presa italiană
Euro Fotbal

Video Barcelona - Napoli 3-1. Catalanii merg în sferturi. Messi a fost din nou magic, cu un gol înscris dintre 5 adversari

08.08.2020, 23:47

Messi și-a arătat încă o dată geniul în meciul Barcelona - Napoli, din returul optimilor Champions League.

colaj barcelona
Barcelona - Napoli / Foto: Getty Images

• Cupa României: Oțelul - U Cluj, joi, 20:30, DGS 1

Italienii le-au dat emoții catalanilor chiar în startul partidei, când au nimerit bara în minutul 2. Barca a deschis scorul în minutul 10, după ce Lenglet a trimis cu capul în poartă în urma unui corner.

Barcelona - Napoli 3-1. Catalanii vor întâlni Bayern în sferturi

Lionel Messi a mărit avantajul Barcelonei în minutul 23, când a reușit cumva să păstreze mingea după o cursă printre 5 adversari și a timis-o în poartă. Argentinianul a mai înscris o dată, însă reușita sa a fost anulată.

Arbitrul a dat penalty pentru Barcelona în minutul 40, după ce a consultat VAR-ul, la un duel dintre Messi și Koulibaly, iar Suarez a transformat. În prelungirile primei părți a primit penalty și Napoli, la un duel Rakitic - Mertens, iar Insigne a redus diferența.

Messi a fost din nou magnific. Barcelona va întâlni Bayern în sferturile Champions League

Partea secundă a fost mai puțin animată, deși catalanii au deținut controlul. Italienii au avut un gol anulat pentru offside, iar Barcelona - Napoli s-a terminat 3-1.

După acest meci, Messi a arătat încă o dată că optimile de finală reprezintă faza sa preferată din Champions League. Argentinianul are 27 de goluri în 30 de meciuri jucate de el în optimile acestei competiții. Ba mai mult, atacantul catalanilor are 20 de goluri în 15 retururi de optimi jucate.

În total, Lionel Messi are 115 goluri în 142 de jocuri în Champions League și e pe locul secund, după Cristiano Ronaldo, care are 130 de reușite în 170 de patide.

În sferturi, Barcelona o va întâlni pe Bayern Munchen, care a trecut de Chelsea cu 4-1 (în tur, nemții au învins cu 3-0). Meciul va fi în direct la Digi Sport, pe 14 august.

VIDEO cu rezumatul meciului:

LIVE VIDEO Barcelona - Napoli 3-1:

Min. 81: Gol anulat Napoli. Mario Rui centrează de pe stânga, Milik înscrie cu capul, dar se afla în offside.

Min. 45+5: GOOOOOL Napoli! Barcelona - Napoli 3-1. Insigne transformă lovitura de pedeapsă.

Min. 45+3 Penalty pentru Napoli la o intervenție a lui Rakitic la Mertens.

Min. 45+1: GOOOOOL Barcelona! Barcelona - Napoli 3-0. Suarez transformă lovitura de pedeapsă.

Min. 40: Penalty pentru Barcelona, după un duel dintre Messi și Koulibaly. Arbitrul consultă VAR-ul.

Min. 30: Gol anulat Barcelona! Messi înscrie, dar reușita sa e anulată.

Min. 23: GOOOOOL Barcelona! Barcelona - Napoli 2-0. Messi reușește să păstreze cumva mingea și încrie. Cinci adversari erau lângă el.

Min. 10: GOOOOL Barcelona! Barcelona - Napoli 1-0. După o centrare din corner, Lenglet deschide scorul cu o lovitură de cap.

Min. 2: Bară Napoli. Insigne pasează de pe stânga în careu, mingea e deviată de Pique și ajunge la Mertens, care nimerește bara.

Min. 1: Începe meciul.

UPDATE Echipele de start:

Barcelona: Ter Stegen - Semedo, Piqué, Lenglet, Alba - Sergi Roberto, Rakitic, De Jong - Messi, Suárez, Griezmann

Napoli: Ospina - Di Lorenzo, Manolas, Koulibaly, Mario Rui - Fabian, Demme, Zielinski - Callejon, Mertens, Insigne

Gruparea catalană își dorește să răzbune parcursul slab din La Liga prin cucerirea celui mai important trofeu continental. Pentru acest lucru, Barcelona trebuie să treacă mai întâi de Napoli în returul optimilor UCL. Partida din prima manșă s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, pe San Paolo. Lotul lui Setien pentru această partidă are de suferit după accidentările lui Umtiti și Dembele și suspendările lui Vidal și Busquets.

Astfel, tehnicianul catalanilor a fost nevoit să-l treacă pe banca de rezerve pe Konrad de la Fuente, primul american din istoria Barcelonei. Extrema stângă de 19 ani a fost promovată de la echipa secundă pentru acest joc. Konrad de la Fuente și-a prelungit contractul cu gruparea blaugrana în această vară și are o clauză de reziliere de 50 de milioane de euro, care va ajunge la 100 de milioane de euro, în cazul în care americanul va face definitiv pasul la prima echipă a Barcelonei.

De partea cealaltă, Napoli, nu se poate baza pe noua achiziție Victor Osimhen în meciul de pe Camp Nou. Lorenzo Insigne este încă incert pentru partida din această seară, în timp ce Manolas își va relua locul în centrul defensivei napoletanilor.

LIVE VIDEO Barcelona - Napoli, de la ora 22:00, pe Digi Sport 1

Napoli, prin vocea antrenorului său, Genaro Gattuso, a transmis că este îngrijorată de numărul mare de cazuri de coronavirus din Barcelona, dar are încredere în decizia UEFA: "Noi nu putem face nimic. UEFA decide și trebuie să ia măsurile corecte. Avem încredere în UEFA. Nu e de glumă".

Barcelona se bazează în special pe geniul lui Leo Messi pentru a se califica în sferturile UEFA Champions League. Argentinianul a marcat 114 goluri în 141 de jocuri în cea mai importantă competiție europeană și este în fața rundei sale favorite din întrecere (manșa a doua a optimilor), în care decarul catalanilor a înscris 19 goluri în 14 meciuri.

Ambele formații sunt neînvinse în această ediție a UCL, iar în sferturile de finală, câștigătoarea acestei duble manșe va de piept cu învingătoarea dintre Bayern Munchen și Chelsea. În tur, germanii au zdrobit Chelsea pe Stamford Brigde, scor 3-0.

Barcelona - Napoli, echipe probabile

Barcelona: Ter Stegen - Semedo, Pique, Lenglet, Alba - Roberto, de Jong, Rakitic - Messi, Suarez, Griezmann

Napoli: Ospina - Lorenzo, Manolas, Koulibaly, Rui - Ruiz, Demme, Zielinski - Callejon, Mertens, Elmas

Etichete: optimi champions league , barcelona napoli , konrad de la fuente

O femeie și-a dus unchiul mort la bancă și a cerut un împrumut în numele lui. Susține, însă, că era viu când au intrat pe ușă

O femeie din Brazilia a adus un bărbat în vârstă de 68 de ani, aflat într-un scaun cu rotile...

FC Barcelona v Paris Saint-Germain: Quarter-final Second Leg - UEFA Champions League 2023/24
Notele primite de Istvan Kovacs în marile publicații sportive, după Barcelona - PSG 1-4

Barcelona a fost învinsă la scor de PSG, 1-4, în returul sferturilor de finală ale UEFA Champions...

"S-a terminat!" Presa catalană nu a avut milă de Istvan Kovacs. Cuvinte greu de digerat pentru centralul român
xavi kovacs (20)
Pep Guardiola a descris într-un singur cuvânt jocul lui Manchester City cu Real Madrid
După o lună, Adrian Mutu și-a dat șapca jos! Ce a ieșit
Screenshot 2024-04-02 at 23.10.18
Manchester City - Real Madrid 1-1 (3-4 d.l.d.). ”Galacticii”, în semifinalele UEFA Champions League!

Primul fotbalist de care Pep Guardiola vrea să scape, după eliminarea din UCL
Manchester City v Real Madrid, UEFA Champions League, Quarter Final, Second Leg, Football, Etihad Stadium, Manchester, UK - 17 Apr 2024
Calculele au fost date peste cap! Cine este noua favorită să câștige Champions League
profimedia-0346362159
OUT! Primul jucător care pleacă de la Universitatea Craiova după instalarea lui Costel Gâlcă
craiova
Profit uriaș raportat de Dinamo în 2023! De unde provin milioanele de euro
Gigi Becali vrea să îl ia pe Juan Bauza pentru Liga Campionilor. Adrian Mititelu a luat decizia în privința transferului
Zendaya, adevărul despre scenele intime din filmul „Challengers”: „Trebuia să ne simțim bine unul cu celălalt”
Fiica lui Travis Barker, imagini care stârnesc noi controverse după ce anterior a susținut că este „frumoasă natural”, nu operată
Șotronul lui Șucu: culisele unei situații explozive pe care trebuie să o gestioneze la Rapid
Aliații României au trimis drone, avioane cu torpile, de spionaj în Marea Neagră. Cine e ținta
Cum funcționează detectorul de minciuni. Ce e poligraful și cât de precis este în a identifica adevărul
A izbucnit în plâns: final dureros al confruntării dintre Badosa și Sabalenka VIDEO
Andriy Lunin, portarul care s-a îmbrăcat în ”supererou”. ”O partidă care îi va schimba cariera”