FOTBAL: AFC UTA ARAD - ACS SUPORTER CLUB OTELUL GALATI, SUPERLIGA SUPERBET (13.11.2023)
Live Video&Text UTA Arad - Oțelul Galați 0-0, ACUM pe DGS 1. Duel tare la vârful play-out-ului
raducioiu
Dinamo e la un pas de retrogradare, iar Florin Răducioiu e sigur: ”Este într-o continuă agonie”
FOTBAL: AFC HERMANNSTADT SIBIU - SC OTELUL GALATI, SUPERLIGA SUPERBET (02.03.2024)
Sb 24.08.2019 22:00

CFR Cluj - FC Botoşani 4-1. Moldovenii au luat gol după gol, după ce au început în forță

24.08.2019, 22:54

• SuperLiga: Hermannstadt - Petrolul, joi, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea Craiova - CFR, joi, 21:45, DGS 1

FC Botoșani i-a "luat tare" pe campionii de la CFR Cluj, chiar în Gruia, iar Andronic a tras primul șut la poarta lui Arlauskis, care a fost atent. Un minut mai târziu, Golofca l-a pus din nou la încercare pe portarul clujenilor, pentru ca apoi să-i mai testeze o dată reflexele.

În ciuda acelor minute bune, moldovenii au primit gol în minutul 18, după ce Pereira l-a fentat pe Papa și a șutat superb pentru primul său gol în Liga 1. Peste alte 7 minute, campioana a marcat și golul al doilea, după ce căpitanul Deac a executat "ca Ronaldinho" o lovitură liberă, pe jos.

În minutul 36, CFR a făcut 3-0, după ce Păun a introdus mingea în plasă din apropiere. Până la pauză, botoșănenii au încercat să reducă din diferență prin Andronic, însă voleul său din careu a fost reținut de Arlauskis.

Clujenii au fost aproape de gol și în debutul părții secunde, după mai multe șuturi în câteva secunde, iar apoi Costache s-a împiedicat în momentul preluării, când rămânea singur cu portarul.

În minutul 72, CFR a primit penalty după un duel între Păun și Pierce, iar Deac a transformat și a reușit dubla. Botoșănenii au marcat golul de onoare prin tânărul Cîmpan, aflat la prima sa reușită în Liga 1, iar CFR Cluj - FC Botoșani s-a terminat 4-1,

CFR Cluj vrea să aibă moral bun pentru returul de zeci de milioane cu Slavia Praga, din play-off-ul Ligii Campionilor. Ardelenii joacă în Liga 1 cu FC Botoșani, în direct la Digi Sport 1, diseară, de la ora 21:00.

Până la meciul decisiv din Cehia, cu Slavia Praga, pentru grupele Ligii Campionilor, CFR Cluj trebuie să treacă de una dintre cele mai în formă echipe ale startului de sezon, FC Botoșani, care se numără printre cele șase formații neînvinse din Liga 1.

Dan Petrescu își odihnește titularii în duelul transmis de Digi Sport 1 astăzi, de la ora 21:00.

"Noi jucăm împotriva CFR-ului, nu cred că joc împotriva echipei a doua sau împotriva primei echipe. Eu știu că joc împotriva CFR-ului. E mai puțin important cine va fi pe teren sâmbătă, important este ceea vom face noi", a declarat antrenorul moldovenilor, Marius Croitoru.

CFR Cluj - FC Botoşani va fi în direct la Digi Sport 1 astăzi, de la ora 21:00. Cele mai importante faze vor fi în format VIDEO, în timp real, pe digisport.ro.

După duelul cu FC Botoșani, pentru CFR Cluj urmează meciul sezonului. Returul cu Slavia Praga va fi în direct la Digi Sport 1, miercuri, de la ora 22:00.

• 90+4 fr2

Final de meci. CFR se impune cu 4-1, iar botoșănenii suferă prima înfrângere din acest sezon.

• 88 oc oc

Bordeianu îi pasează lui Costache, care trage pe poartă, Hankic boxează, mingea ajunge la Peteleu care trage, dar fundașii botoșăneni resping din apropierea liniei porții.

• 86 oc oc

Costache pătrunde pe dreapta și șutează, dar Hankic respinge.

• 84 s s

Sylla intră în locul lui Păun.

• 79 g g

GOOOOOL Botoșani! Golofca trage pe poartă, Arlauskis respinge cu piciorul până la Cîmpan, care trimite în poartă și reușește primul său gol în Liga 1.

• 74 s s

Omrani intră în locul lui Deac.

• 73 g g

GOOOOOL CFR Cluj! Deac transformă lovitura de pedeapsă și face dubla.

• 72 p p

Penalty pentru CFR! Pierce îl faultează pe Păun în careu, iar Marcel Bîrsan arată punctul cu var.

• 70 oc oc

Costache primește o pasă filtrantă perfectă în careu, de la Bordeianu, însă se împiedică în momentul preluării și ratează o șansă mare.

• 47 oc oc

Costache pătrunde în careu, fundaşii botoşăneni resping mingea, Camora centrează, Chindriş respinge doar până la Păun, care e blocat, balonul ajunge la Costache, care trage şi el în blocaj, dar mijlocaşul clujenilor continuă faza, mingea ajunge la Pereira, care şutează la poartă, dar balonul e deviat în corner.

Începe repriza secundă.

• 45+2 fr1

La pauză, CFR conduce cu 3-0.

• 45+1 oc oc

Ongenda îi pasează lung pe dreapta lui Haruț, care recentrează cu capul în centrul careului, de unde Andronic reia din voleu o centrare venită de pe dreapta, dar Arlauskis prinde.

• 36 g g

GOOOOOL CFR Cluj! Costache centrează în careu, Hankic respinge din fața lui Păun, Pereira vine din spate și șutează, dar portarul respinge din nou, Deac ajunge la minge și întoarce pentru același Păun, care trimite în poartă din apropiere.

• 29 s s

Pierce intră în locul lui Papa.

• 25 g g

GOOOOOL CFR Cluj! Căpitanul Ciprian Deac trage superb de la marginea careului, pe jos, din lovitură liberă, și face 2-0.

• 24 cg cg

Miron primește cartonaș gaben.

• 18 g g

GOOOOOL CFR Cluj! Pereira îl fentează pe Papa și șutează superb, la colțul lung, cu efect, fără nicio șansă pentru portarul Hankic.

• 9 oc oc

Golofca ia o acțiune pe cont propriu, trece ușor de trei jucători clujeni, pe care îi lasă pe drum și își mai încearcă o dată norocul cu un șut, dar Arlauskis e din nou la post.

• 6 oc oc

Ongenda îi pasează lui Golofca, acesta trage, dar Arlauskis scoate din nou în corner, de lângă cealaltă bară.

• 5 oc oc

Andronic trage din afara careului, dar Arlauskis respinge în corner de la rădăcina barei.

Începe meciul. Moldovenii au lovitura de start.