Liverpool, demolată de PSV! Explicațiile lui Arne Slot după 1-4 pe Anfield și ce a spus despre demitere
articol scris de Digi Sport27.11.2025, 08:00
Liverpool a pierdut categoric meciul cu PSV, scor 1-4, în etapa a cincea din Champions League.
Champions League SuperLiga: Farul - UTA, luni, 17:30, DGS 1
SuperLiga: Slobozia - FCSB, luni, 20:30, DGS 1
Liverpool traversează un moment de coșmar și are trei eșecuri drastice la rând. 0-3 cu Manchester City, 0-3 cu Nottingham Forest și 1-4 cu PSV.
Arne Slot, despre viitorul său la Liverpool
După meci, Arne Slot a tras primele sale concluzii. Antrenorul celor de la Liverpool a evidențiat momentul extrem de greu al echipei, însă are în continuare încredere în formația sa.
Întrebat despre viitorul la Liverpool și încrederea celor din club, Slot
"Urmăresc campionatul olandez și dacă nu ești suficient de agresiv împotriva lui PSV, atunci ei au jucători care te pot răpune. Asta am văzut în al doilea gol pe care l-au marcat. Dar, din nou, după ce au marcat al doilea gol, cred că am avut șansele noastre de a egala, dar nu este pentru prima dată în acest sezon când nu am profitat de ocaziile pe care le-am avut.
Cred că este întotdeauna vorba despre echipă. Acest lucru este valabil pentru toată lumea, inclusiv pentru mine. Nu cred că acum este momentul să subliniem erorile individuale. Este mai degrabă momentul să vorbim despre echipă în loc de erorile individuale, deoarece erorile individuale se fac în fotbal. Trebuie să ne asigurăm că, dacă le facem, reacționăm sau le recuperăm astfel încât să nu ducă la un gol, iar dacă duc la un gol, suntem suficient de buni pentru a reveni în joc. Este o chestiune de echipă și nu de individ.
"Pe asta vreau să mă concentrez"
Cred că este un șoc pentru toată lumea. Pentru jucători, pentru jurnaliștii de aici, pentru mine, pentru toată lumea. Este un șoc și este foarte, foarte, foarte neașteptat dacă te uiți la calitatea pe care o avem. Este lipsă de încredere? Nu am văzut asta în prima repriză. Desigur, este greu dacă după ce ai pierdut cu 3-0 să primești gol repede în următorul meci.
Nu sunt de acord cu tine că nu se vede calitatea jucătorilor lui Liverpool. Văd suficiente momente în care jucătorii își arată calitatea, dar acest lucru nu se reflectă în scor sau în rezultate, asta e clar. Dar nu, nu sunt îngrijorat - ceea ce vreau să spun cu asta este că mă concentrez pe alte lucruri decât să mă îngrijorez de propria poziție.
Încerc să analizez și să încerc să ajut jucătorii cât de mult pot și este evident că nu o fac așa cum am făcut-o sezonul trecut, pentru că atunci când vorbești despre erori individuale, cred că și asta vine dintr-un efort de echipă. Deci, din nou, trebuie să fac mai bine și asta încerc să fac în fiecare zi, să îmbunătățesc echipa, și acolo este principalul meu obiectiv, ca să fiu sincer.
(n.r. dacă se simte susținut de conducere) Da, dar nu în sensul că îmi spun în fiecare minut 'Te susținem, te susținem, te susținem'. Așa că da, avem aceste conversații, dar nu mă sună în fiecare minut al zilei ca să-mi spună că încă au încredere în mine. Dar avem conversațiile obișnuite și în aceste conversații simt încrederea, dar nu am vorbit încă cu ei după acest meci, o să vedem", a spus Arne Slot.
Liverpool, învinsă acasă de PSV. Dennis Man a jucat 88 de minute
PSV a deschis scorul în minutul șase, după un penalty transformat de Perisic, acordat în urma unui henț comis de Van Dijk. Zece minute mai târziu, Szoboszlai a restabilit egalitatea.
Repriza a doua i-a adus din nou în avantaj pe olandezi, în minutul 56, după o fază încheiată de Til. Apoi, în minutul 73, Driouech și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor.
Cireașa de pe tort a venit în minutul 90+1, când același Driouech a mai lovit o dată. Astfel, trupa lui Arne Slot continuă să fie de nerecunoscut în acest sezon.
- Citește și: Dennis Man, 88 de minute în Liverpool – PSV 1-4! Nota primită după victoria istorică de pe Anfield
VIDEO Rezumat Liverpool - PSV 1-4
Etichete: liverpool , champions league , psv , arne slot
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
Cel puțin 16 persoane au fost ucise și alte peste 40 au fost rănite în urma unui atac armat care a...