morata

Revine Morata! Cea mai bună veste pentru Chelsea, înainte de confruntarea cu Roma, din Ligă

Meci nebun la Londra. PSG a făcut instrucție cu Anderlecht. Rezultatele din etapa a 3-a a Ligii Campionilor

coutinho

Coutinho, de neoprit! Patru goluri la rând, în patru partide jucate în deplasare

colaj ucl-1

16.10.2017, 23:51
  • La Liga, etapa a 20-a: Real Madrid - Deportivo (duminică, 17:15, Digi Sport 1) și Betis - Barcelona (duminică, 21:45, Digi Sport1)
  • Serie A TIM, etapa 21: Inter - Roma (duminică, 21:45, Digi Sport 2)

Miercuri s-au jucat și ultimele 8 meciuri din etapa a treia a grupelor Ligii Campionilor. Seara a început cu o surpriză la Baku, acolo unde Atletico Madrid a fost ținută în șah de Qarabag. Trupa lui Simeone rămâne fără victorie după 3 meciuri din această ediție a Ligii Campionilor.

O altă surpriză a fost aproape să se producă la Torino, acolo unde finalista de anul trecut a câștigat greu duelul cu Sporting Lisabona. Echipa care în play-off a eliminat-o pe FCSB a deschis scorul grație unui autogol al lui Alex Sandro. Pjanic a egalat până la pauză, iar Mandzukic a adus pe final victoria lui Juventus.

Cu Stanciu și Chipciu rezerve neutilizate, Anderlecht nu a avut nicio șansă în fața lui PSG. Campioana Belgiei a fost învinsă cu 4-0, într-o partidă în care au marcat Neymar, Cavani, Mbappe și Di Maria. Mbappe a devenit adolescentul cu cele mai multe goluri marcate în UEFA Champions League (8), depășindu-l pe Patrick Kluivert (7).

Bayern Munchen s-a impus la scor de neprezentare într-o partidă în care Muller a devenit primul jucător german care înscrie în 10 sezoane din Liga Campionilor.

Barcelona a câștigat fără probleme 3-1, acasă cu Olympiakos. Messi a reușit golul cu numărul 100 într-o competiție europeană, dar catalanii au jucat mai bine de o repriză în 10 oameni. Pique a fost eliminat.

Meciul serii s-a jucat însă la Londra, pe Stamford Bridge, între Chelsea și AS Roma. Echipa lui Conte a avea deja 2-0 în minutul 37 și părea că cele trei puncte vor merge în contul albaștrilor. Capitolinii au avut o revenire de senzație. Kolarov a redus din diferență până la pauză și dubla lui Dzeko a adus-o pe Roma în avantaj. Nu aceasta avea să fie scorul final. Hazard a egalat în minutul 75 și duelul s-a terminat 3-3.

Miercuri, 18 octombrie

GRUPA A

CSKA Moscova - Basel 0-2 (Xhaka 29, Oberlin 90)

ECHIPELE

CSKA Moscova (3-5-2): Akinfeev - Vasin, Ignashevich, A. Berezutski - M. Fernandes, Golovin, Wernbloom, Milanov, Schennikov - Zhamaletdinov, Vitinho.

Basel (3-4-3): Vaclik - Akanji, Suchy, Balanta - Lang, T. Xhaka, Zuffi, Petretta - Steffen, Ajeti, Elyounoussi.

Benfica - Manchester United 0-1 (Rashford 67)

ECHIPELE:

Benfica (4-3-3): Svilar - Douglas, Luisao, Dias, Grimaldo - Pizzi, Fejsa, Filipe Augusto - Salvio, Raul Jimenez, Goncalves

Man. United (4-2-3-1): De Gea - Valencia, Lindelof, Smalling, Blind - Herrera, Matic - Mata, Mkhitaryan, Rashford - Lukaku

CLASAMENTUL:

GRUPA B

Anderlecht - PSG 0-4 (Mbappe 3, Cavani 44, Neymar 66, Di Maria 88)

ECHIPELE

Anderlecht (3-4-3): Sels - Dendoncker, Mbodji, Deschacht - D. Appiah, Kums, Trebel, Onyekuru - Gerkens, Teodorczyk, Hanni.

PSG (4-3-3): Areola - D. Alves, Marquinhos, Kimpembe, Kurzawa - Verratti, Motta, Rabiot - Mbappe, Cavani, Neymar.

Bayern Munchen - Celtic 3-0 (Muller 17, Kimmich 29, Hummels 51)

#Muller este primul jucător german care înscrie în 10 sezoane diferite din Liga Campionilor

ECHIPELE:

Bayern (4-2-3-1): Ulreich - Kimmich, Boateng, Hummels, Alaba - Rudy, Alcantara - Robben, Muller, Coman - Lewandowski

Celtic (4-2-3-1): Gordon - Gamboa, Lustig, Boyata, Tierney - Ntcham, Brown - Roberts, Armstrong, Sinclair - Griffiths

CLASAMENT:

GRUPA C

Qarabag - Atletico Madrid 0-0

ECHIPELE:

Qarabag (4-2-3-1): Sehic - Medvedev, Hueynov, Sadygov, Agolli - Garayev, Almeida - Pedro Henrique, Michel, Madatov - Ndlovu

Atl Madrid (4-4-2): Oblak - Vrsaljko, Godin, Gimenez, Filipe Luis - Gaitan, Saul, Gabi, Carrasco - Gameiro, Griezmann

Chelsea - AS Roma 3-3 (D. Luiz 11, Hazard 37, 75 / Kolarov 40, Dzeko 64, 70)

ECHIPELE:

Chelsea (3-5-2): Courtois - Azpilicueta, Christensen, Cahill - Zappacosta, Fabregas, David Luiz, Bakayoko, Alonso - Morat, Hazard

AS Roma (4-3-3): Alisson - Peres, Fazio, Jesus, Kolarov - Nainggolan, Gonalons, Strootman - Gerson, Dzeko, Perotti

CLASAMENT:

GRUPA D

Juventus - Sporting Lisabona 2-1 (Pjanic 29, Mandzukic 84/ Alex Sandro aut. 12)

ECHIPELE:

Juventus (4-2-3-1): Buffon - Sturaro, Benatia, Chiellini, Alex Sandro - Pjanic, Khedira - Cuadrado, Dybala, Mandzukic - Higuain

Sporting (4-2-3-1): Patricio - Piccini, Coates, Mathieu, Coentrao - Cravalho, Battaglia - Martins, Fernandes, Acuna - Dost

Barcelona - Olympiacos 3-1 (Nikolaou aut. 18, Messi 61, Digne 64 / Nikolaou 90 )

# Messi a marcat golul 100 în competițiile Europene. Argentinianul are 97 în Liga Campionilor și 3 în Supercupa Europei

ECHIPELE:

Barcelona (4-3-3): Ter Stegen - S. Roberto, Pique, Umtiti, Digne - Paulinho, Busquets, Iniesta - Messi, Suarez, Deulofeu

Olympiakos (4-3-3): Proto - Elabdellaoui, Botia, Nikolaou, Koutris - Gillet, Romao, Zdjelar - Carcela-Gonzalez, Odjidja-Ofoe, Androutsos

CLASAMENT:

Real a terminat la egalitate, 1-1, meciul cu Tottenham. Englezii au deschis scorul după autogolul lui Varane, dar Cristiano Ronaldo a adus egalarea înainte de pauză cu al 12-lea gol înscris din ultimele 15 șuturi trimise pe poartă în UCL.

APOEL a produs cea mai mare surpriză a serii. A terminat la egalitate, 1-1, meciul de pe teren propriu cu Borussia Dortmund. Liderul din Bundesliga a rămas astfel la 6 puncte în spatele lui Real și Tottenham și are șanse mici să treacă de grupele Champions League.

Manchester City s-a distrat cu Napoli în prima repriză. ”Cetățenii” conduceau cu 2-0 încă din minutul 13, după reușitele lui Sterling și Gabriel Jesus. Napoletanii puteau reveni în meci, dar Mertens a ratat un penalty în minutul 38. A fost al șaselea penalty consecutiv ratat împotriva lui City, în Champions League.

Diawara a redus din diferență, culmea, tot din penalty, dar echipa lui Guardiola s-a impus cu 2-1 și are punctaj maxim în grupă.

Liverpool a scris istorie în Champions League, devenind echipa din Anglia care a condus cu cel mai mare scos, la pauză, într-un meci din cea mai importantă competiție inter-cluburi (4-0). Maribor - Liverpool s-a terminat 0-7.

În celălalt meci al grupei, Sevilla a fost umilită în Rusia, de Spartak Moscova, cu 1-5.

GRUPA E

Spartak Moscova - Sevilla 5-1 (Promes `18, `90, Melgarejo `58, Glushakov `67, Adriano `74 - Kjaer `31)

Spartak (4-2-3-1): Selikhov - Eshchenko, Tasci, Dzhikiya, Kombarov - Fernando, Glushakov - Samedov, Popov, Promes - Adriano

Sevilla (4-3-3): Rico - Mercado, Kjaer, Lenglet, Escudero - Banego, Pizarro, Krohn-Dehli - Nolito, Ben Yedder, Sarabia

Maribor - Liverpool 0-7 (Firmino `4, `54, Milner `13, Salah `20, 40, Oxlade-Chamberlain `86, Arnold `90)

# Aceasta este cea mai mare diferență de scor înregistrată în favoarea unei echipe din Anglia la pauza unui meci disputat în deplasare, în UEFA Champions League (4-0)

Maribor (4-2-3-1): Handanovic - Milec, Rajcevic, Suler, Viler - Kabha, Vrhovec - Kramaric, Ahmedi, Bohar - Tavares

Liverpool (4-3-3): Karius - Arnold, Matip, Lovren, Moreno - Can, Wijnaldum, Milner - Salah, Firmino, Coutinho

Clasament Grupa E

GRUPA F

Manchester City - Napoli 2-1 (Sterling `9, Gabriel Jesus  `13, Diawara `73 (pen))

# Mertens a ratat un penalty pentru Napoli, în minutul 38. Astfel, ultimele 6 penalty-uri bătute împotriva lui Manchester City, în Champions League, au fost ratate.

Manchester City (4-3-3): Ederson - Walker, Stones, Otamendi, Delph - De Bruyne, Fernandinho, Silva - Sterling, Gabriel Jesus, Sane

Napoli (4-3-3): Reina - Hysaj, Albiol, Koulibaly, Ghoulam - Zielinski, Diawara, Hamsik - Callejon, Mertens, Insigne

Feyenoord - Şahtior Doneţk 1-2 (Berghuis `7 - Bernard `24, `53)

Feyenoord (4-3-3): Jones - Nieuwkoop, Van Beek, St Juste, Haps - Amrabat, El Ahmadi, Vilhena - Borghius, Jorgensen, Boetius

Șahtior (4-2-3-1): Pyatov - Butko, Ordets, Rakitsky, Ismaily - Fred, Stepanenko - Marlos, Taison, Bernard - Ferreyra

Clasament Grupa F

GRUPA G

Monaco - Beşiktaş 1-2 (Falcao `30 - Tosun `34, Babel `55)

Monaco (4-3-3): Subasic - Sidibe, Glik, Jemerson, Toure - Tielemans, Moutinho, Fabinho, Lemar - Keita, Falcao

Beșiktaș (4-2-3-1): Fabricio - Adriano, Pepe, Tosic, Erkin - Arslan, Hutchinson - Quaresma, Talisca, Babel - Tosun

RB Leipzig - Porto 3-2 ( Orban `8, Forsberg `38, Augustin `41 - Aboubakar `18, Marcano `44)

Leipzig (4-3-3): Gulasci - Klostermann, Orban, Upamecano, Halstenberg - Keita, Sabitzer, Kampl - Bruma, Augustin, Forsberg

Porto (4-4-2): Sa - Layun, Felipe, Marcano, Telles - Marega, Herrera, Pereira, Oliveira - Aboubakar, Brahimi

Clasament Grupa G

GRUPA H

APOEL - Dortmund 1-1 (Pote, `62, Sokratis `67)

Apoel (4-2-3-1): Waterman - Vouros, Merkis, Rueda, Lago - Morais, Vinicius - Zahid, Ebecilio, Aloneftis - de Camargo

Borussia (4-3-3): Burki - Schmelzer, Sokratis, Toprak, Bartra - Gotze, Kagawa, Weigl - Yarmolenko, Aubameyang, Pulisic

Real Madrid - Tottenham 1-1 (Ronaldo `43 (pen) -  Autogol Varane `28)

# Cristiano Ronaldo a marcat 12 goluri din ultimele 15 șuturi trimise pe poartă în UEFA Champions League

# Real Madrid a devenit echipa cu cele mai multe penalty-uri primite în UEFA Champions League (45). A depășit-o pe rivala Barcelona (44)

Real (4-3-3): Navas - Hakimi, Ramos, Varane, Marcelo - Kroos, Casemiro, Modric - Isco, Benzema, Ronaldo

Tottenham (4-2-3-1): Lloris - Aurier, Alderweireld, Vertonghen, Sanchez - Dier, winks - Sissoko, Llorente, Eriksen - Kane