cavani gol

Video Record pentru PSG, după ce Cavani a marcat primul gol al sezonului în grupele UCL

Video Messi a devenit jucătorul cu cele mai multe hat-trick-uri din istoria UCL

City poza

Video Partida dintre Manchester City și Monchengladbach se va juca azi

messi-4

14.09.2016, 00:03

Lionel Messi a început noul sezon de Liga Campionilor în forţă. Argentinianul a marcat de trei ori în meciul pe care FC Barcelona l-a câştigat cu 7-0 pe teren propriu în faţa lui Celtic Glasgow şi a devenit jucătorul cu cele mai multe hat-trick-uri în istoria competiţiei.

Starul catalanilor este la al şaselea hat-trick din carieră în UCL, cu unul mai mult decât marele său rival de la Real Madrid, Cristiano Ronaldo.

De asemenea, Messi a ajuns la 50 de goluri marcate în faza grupelor din Champions League, depăşindu-l şi la acest capitol pe CR7, care are 49.

Veniţi după eşecul surprinzător cu nou-promovata Alaves, elevii lui Luis Enrique au început tare, iar Messi a deschis scorul în minutul 3.

Scoţienii puteau egala, prin Dembele, care a ratat un penalty obţinut tot de el, în minutul 24, iar în loc de 1-1 s-a făcut 2-0, Messi înscriind după doar trei minute.

În minutul 50, Neymar a executat impecabil o lovitură liberă de la aproximativ 20 de metri şi a dus scorul la 3-0, pentru ca Iniesta să reuşească golul serii aproape 10 minute mai târziu, cu un voleu violent din marginea careului.

Messi şi-a completat hat-trick-ul după o oră de joc, iar Luis Suarez a stabilit rezultatul final în ultimul sfert de oră, cu o "dublă".

O performanţă remarcabilă a reuşit şi Neymar. Brazilianul a devenit primul jucător care oferă patru pase de gol într-un meci de Liga Campionilor, după Zlatan Ibrahimovic împotriva lui Dinamo Zagreb în 2012.

15193261961482

Cum s-au organizat postacii PSD după anunțul lui Toader: „E COD ROȘU”

Barça vrea o nouă Triplă: "Suntem în cea mai bună poziţie posibilă"

barcelona tripla

Şahtior Doneţk - AS Roma 2-1. Ucrainenii au întors rezultatul după pauză, prin două goluri de excepţie