messi buffon cvolaj

Messi a spart gheaţa în faţa lui Buffon! Cifre impresionante pentru argentinian

neymar1

12.09.2017, 22:18

Celtic - PSG 0-5. Neymar este de neoprit în tricoul lui PSG. Cel mai scump jucător din istorie a avut nevoie de doar 19 minute pentru a marca pentru vicecampioana Franţei şi în Liga Campionilor. Mbappe a fost şi el la înălţime, înscriind al doilea gol al său în două meciuri.

Mulţi considerau că unul dintre motivele pentru care brazilianul a părăsit Barcelona a fost reprezentat de dorinţa de a nu mai fi în umbra lui Messi.

Cel puţin din acest punct de vedere, alegerea pare a fi cum nu se poate mai inspirată, Neymar fiind pur şi simplu de neoprit în tricoul noii formaţii. După ce a ridicat fanii în picioare pe stadioanele din Franţa, sud-americanul a punctat şi în cea mai importantă competiţie inter-cluburi din lume.

El a deschis scorul pe terenul lui Celtic, în minutul 19, la capătul unei pase date de Rabiot. El a ajuns astfel la nişte cifre impresionante la noua echipă, reuşind deja 5 goluri şi 5 assisturi, deşi sezonul e încă la început.

De notat şi faptul că scoţienii reprezintă una din victimele preferate pentru Neymar. În cinci partide contra lor, Neymar a marcat de 5 ori şi a dat 6 pase decisive. Evident, în precedentele patru partide a îmbrăcat tricoul Barcelonei.

Impresionant în sezonul trecut de Ligă, Mbappe îşi continuă seria fantastică. După ce în week-end a marcat la debut pentru francezi, vârful a fructificat în minutul 34 o pasă a lui Neymar.  La 18 ani şi 266 de zile, fostul atacant al lui Monaco a devenit cel mai tânăr marcator din istoria lui PSG în Europa.

Neymar şi Mbappe au costat o avere, însă investiţia în ei pare a fi complet justificată.

Aparent, l-a salvat chiar judecătoarea care acum va face șapte ani de închisoare. Declarația ei i-a...

PSG a activat clauza de cumpărare a lui Mbappe! Al doilea cel mai scump transfer din istorie