atletico
Video Atletico Madrid - Borussia Dortmund 2-1. Formația lui Diego Simeone și-a asigurat un avantaj minim pentru retur
Real Madrid CF v Manchester City: Quarter-final First Leg - UEFA Champions League 2023/24, Spain - 09 Apr 2024
Eduardo Camavinga a oferit declarația serii, după Real Madrid - Manchester City
Victor Angelescu și Dan Șucu / Foto: Sport Pictures
Exclusiv Șucu și Angelescu i-au decis soarta lui Bergodi la Rapid. Ce vrea italianul
Fotbal Club

Barcelona - Chelsea 3-0. Catalanii merg fără emoții în sferturile UCL! Toate echipele calificate

14.03.2018, 23:40

Barcelona nu a avut nicio emoție în returul cu Chelsea și s-a calificat în sferturile Ligii Campionilor, după 3-0 pe teren propriu cu englezii. Messi a ajuns la golul 100 în UCL după dubla de miercuri, în timp ce Dembele a înscris primul său gol în tricoul Barcelonei.

Barcelona Chelsea colaj
  • UCL: Barcelona - PSG, marți, 22:00, DGS 1

• UCL: Borussia Dortmund - Atletico Madrid, marți, 22:00, DGS 2

În Turcia, Bayern a bătut-o iar pe Beșiktaș (3-1), nemții folosind cea mai bună echipă după victoria categorică din tur, 5-0.

Se anunță spectacol total în sferturile Ligii Campionilor (meciurile sunt pe Look TV în rețeaua RCS-RDS), singura surpriză fiind Sevilla, care a scos-o pe Manchester United. Din sferturi, nu mai există restricții de țară, așa că putem asista la dueluri precum Barcelona - Real sau Juventus - Roma.

Barcelona, Bayern, Juventus, Liverpool, Manchester City, Real Madrid, Roma și Sevilla sunt cele 8 echipe calificate în sferturile UCL. Tragerea la sorți va avea loc vineri, la prânz.

Finalul meciului. Barcelona se califică în sferturile UCL, după 3-0 cu Chelsea.

Min. 90: BARĂ CHELSEA! Rudiger scapă din marcaj și reia în bară printr-o lovitură de cap.

INFO: Courtois este ironizat pe rețelele de socializare după golurile primite printre picioare de la Messi.

INFO: Chelsea termină meciul cu mai mulți spanioli în teren decât Barcelona. Englezii se bazează pe 5 iberici, față de cei 4 care se află în teren pentru gazde.

INFO: Raul, van Nistelrooy, Benzema, Henry, Shevchenko și Ibrahimovic completează topul marcatorilor din istoria UCL.

INFO: În topul golurilor din UCL, Messi este depășit doar de marele său rival, Cristiano Ronaldo (117 goluri):

INFO: Leo Messi reușește golul cu numărul 100 în Champions League (60 de reușite în fazele eliminatorii):

Min. 64: GOOOOL BARCELONA! Messi iese din nou la rampă și duce scorul la 3-0: argentinianul depășește cu ușurință apărarea oaspeților și îl învinge iar pe Courtois.

Min. 56: Schimbare Barcelona: Iniesta iese în APLAUZELE unui întreg stadion. În locul lui intră Paulinho.

Min. 50: CHELSEA CERE PENALTY! Londonezii solicită lovitură de pedeapsă la duelul dintre Alonso și Pique, Giroud protestează vehement, însă centralul Skomina lasă jocul să continue. Pe margine, Antonio Conte solicită și el cu vehemență penalty.

Min. 48: Dembele are o SUPER INTERVENȚIE în apărare și îl blochează excelent pe Alonso, care se pregătea să trimită periculos spre poartă, din careu.

Min. 46: Începe repriza secundă.

Statistica primei reprize (Chelsea a avut o posesie de doar 37%):

Pauză pe Camp Nou. După 45 de minute, Barcelona o conduce pe Chelsea cu 2-0 (3-1, la general).

Min. 45: BARĂ CHELSEA! Marcos Alonso bate excelent o lovitură liberă, însă balonul lovește bara și iese apoi în afara terenului.

Min. 38: OCAZIE MARE CHELSEA! Kante intră în careu, însă nu-i lasă balonul lui Fabregas și trage pe lângă poartă din careu. Chelsea forțează un gol pe finalul reprizei, prin care să mai spere la o calificare miraculoasă în sferturile UCL.

Barcelona domină clar meciul din punct de vedere tactic, cei de la Chelsea nereușind să pună cu adevărat probleme catalanilor.

INFO: Dembele a reușit primul gol la Barcelona, în 12 meciuri jucate în tricoul catalanilor (DETALII AICI).

Min. 20: GOOOOL BARCELONA! Dembele înscrie un gol superb din careu, sub transversală, după pasa lui Messi.

INFO: Messi înscrie cu Chelsea cel mai rapid gol al carierei sale. A fost al 99-lea gol al argentinianului în Champions League, în 123 de apariții.

Min. 3: GOOOL BARCELONA! Messi înscrie dintr-un unghi dificil, printre picioarele lui Courtois, după un assist al lui Suarez.

Min. 1: A început returul dintre Barcelona și Chelsea, de pe Camp Nou. În tur, scorul a fost 1-1.

Barcelona - Chelsea 1-0, pe Look Plus

ECHIPELE DE START:

Barcelona: Ter Stegen - Roberto, Pique, Umtiti, Alba - Dembele, Rakitic, Busquets, Iniesta - Messi, Suarez

Chelsea: Courtois - Azpilicueta, Christensen, Rudiger - Moses, Fabregas, Kante, Alonso - Willian, Giroud, Hazard

Beşiktaş - Bayern 1-3 (Vagner Love '58 / Alcantara '18, aut. Gokhan Gonul '46, Wagner '84)

Beșiktaș: Zengin - Gokhan Gonul, Medel, Necip Uysal, Caner Erkhin - Quaresma, Ozyakup, Arslan, Lens - Pektemek, Vagner Love.

Bayern: Ulreich - Rafinha, J. Boateng, Hummels, Alaba - Arturo Vidal, Javi Martinez, Thiago Alcantara - Thomas Muller, Lewandowski, Ribery

Sevilla şi AS Roma s-au calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, însă felul în care au făcut-o a fost complet diferit.

Andaluzii au câştigat entuziasmant pe Old Trafford, scor 2-1, cu Manchester United, după 0-0 pe teren propriu, şi au ajuns între cele mai bune opt echipe din Europa pentru prima oară în 60 de ani.

Succesul spaniolilor se datorează inspiraţiei lui Vincenzo Montella, care l-a introdus pe teren în minutul 72 pe Wissam Ben Yedder, şi celor două goluri pe care atacantul francez le-a marcat în doar patru minute. Romelu Lukaku nu a putut decât să reducă proporţiile unei înfrângeri suprinzătoare şi greu digerabile pentru fanii "diavolilor".

În schimb, Roma a suferit acasă cu Şahtior Doneţk. Învinsă cu 2-1 în Ucraina, echipa lui Eusebio Di Francesco s-a impus cu 1-0, datorită golului înscris de Edin Dzeko. Deşi oaspeţii au terminat meciul de pe Olimpico în 10 oameni, Ivan Ordets fiind eliminat în minutul 79, giallorossi au suferit pe final, când ucrainenii au fost aproape de egalare.

Sevilla şi Roma se alătură echipelor deja calificate în sferturile UCL: Juventus, Manchester City, Liverpool şi Real Madrid. Tabloul complet al următoarei faze va fi stabilit azi, când se dispută ultimele meciuri din optimi, FC Barcelona - Chelsea (1-1 în tur) şi Beşiktaş - Bayern (0-5).

După meciul din această seară, Barcelona se pregătește de etapa a 29-a din La Liga, unde primește vizita lui Athletic Bilbao, într-un meci programat duminică, 18 martie, la ora 17:15, ÎN DIRECT pe Digi Sport 2 și LIVE VIDEO&TEXT pe www.digisport.ro și m.digisport.ro.

FINAL! Sevilla şi AS Roma s-au calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Andaluzii au produs marea surpriză şi au eliminat-o pe Manchester United, după 2-1 pe Old Trafford cu Manchester United, datorită dublei lui Ben Yedder. Formaţia din capitala Italiei s-a impus cu 1-0 pe Stadio Olimpico în faţa lui Şahtior, prin reuşita lui Dzeko, şi merge mai departe datorită golului marcat în Ucraina, în meciul tur.

#A fost golul cu numărul 200 pentru Lukaku, în toată cariera. Belgianul a devenit, totodată, primul jucător al lui Man. United care înscrie de cinci ori într-o ediţie a Ligii Campionilor, după Rooney, în 2009/10

Min. 84 - GOOOOOL Manchester United! Lukaku a marcat golul care îi readuce pe "diavoli" în joc, dar, la 2-1 pentru Sevilla, şansele de calificare rămân minime. Belgianul a marcat cu o execuţie spectaculoasă din apropiere

#Fekir şi Griezmann sunt singurii francezi din Top 5 campionate care au marcat mai multe goluri decât Ben Yedder în acest sezon, în toate competiţiile.

Min. 78 - GOOOOOL, 2-0 Sevilla! Dacă nu vom asista la o minune, Manchester United este eliminată din Liga Campionilor. Ben Yedder a făcut dubla, după o lovitură de colţ, iar misiunea echipei lui Jose Mourinho este practic imposibilă

Min. 74 - GOOOOOL, 1-0 Sevilla! Surpriză pe Old Trafford, unde andaluzii au deschis scorul prin Ben Yedder, trimis pe teren cu două minute mai devreme de Vincenzo Montella. Cu adevărat inspirat tehnicianul italian

#Între timp, pe Old Trafford, Lingard a avut o mare ocazie de a debloca meciul, dar Sergio Rico a avut un reflex uluitor

Min. 52 - GOOOOOL, 1-0 Roma! Primul gol al serii s-a marcat pe Stadio Olimpico. Plecat de la limita offside-ului, Edin Dzeko a înţepat mingea pe sub Pyatov şi a înscris golul care îi poate trimite pe giallorossi în sferturile de finală. Este a patra reuşită a bosniacului în actuala ediţie a Ligii Campionilor, record egalat al carierei. Tot de patru ori punctase şi în sezonul 2009/10, când evolua la Wolfsburg. Totodată, este primul gol marcat de atacantul de 31 de ani în fazele eliminatorii ale UCL, din cele 13 ale sale în această competiţie.

Min. 46 - S-au reluat cele două meciuri ale serii, ambele de la scorul 0-0

#După primele 45 de minute, Sevilla are 10 şuturi spre poarta lui De Gea. Din sezonul 2011/12 nu s-a mai întâmplat ca o echipă vizitatoare să tragă la poartă atât de mult în prima repriză pe Old Trafford, în Liga Campionilor.

PAUZĂ în cele două meciuri! După o primă repriză săracă în evenimente, în Manchester United - Sevilla şi Roma - Şahtior se înregistrează acelaşi rezultat, 0-0.

Min. 38 - Manchester United a ratat cea mai mare ocazie a primei reprize. Probabil în ambele meciuri ale serii. Şutul belgianului Fellaini, cu piciorul stâng, din interiorul careului, a fost respins în corner de Rico.

Min. 30 - A trecut o jumătate de oră din cele două partide ale serii, iar rezultatele sunt la neschimbate. Dacă meciurile s-ar încheia acum, pe Old Trafford am avea prelungiri, iar Şahtior ar fi în sferturile UCL

#Deşi ocaziile cu adevărat importante se lasă aşteptate, Sevilla este echipa care are iniţiativa pe Old Trafford. În celălalt meci, la Roma, echilibrul este cuvântul de ordine

#Unul dintre cei mari fotbalişti ucraineni, Andriy Shevchenko, în prezent selecţioner al Ucrainei, se află în tribune pe Stadio Olimpico. Fostul atacant a făcut carieră în Serie A TIM, la AC Milan.

#Au început cele două meciuri ale serii în Liga Campionilor

Manchester United - Sevilla, ECHIPELE DE START

Manchester United: De Gea - Valencia, Bailly, Smalling, Young - Matic, Fellaini - Lingard, Alexis Sanchez, Rashford - Lukaku

Antrenor: J. Mourinho

Sevilla: Rico - Mercado, Kjaer, Lenglet, Escudero - N'Zonzi, Banega, Vazquez - Sarabia, Muriel, Correa

Antrenor: V. Montella

AS Roma - Şahtior Doneţk, ECHIPELE DE START

Roma: Alisson - Florenzi, Manolas, Fazio, Kolarov - De Rossi, Strootman - Under, Nainggolan, Perotti - Dzeko

Antrenor: E. Di Francesco

Şahtior: Pyatov - Butko, Ordets, Rakitskiy, Ismaily - Stepanenko, Fred - Marlos, Taison, Bernard - Ferreyra

Antrenor: P. Fonseca

În această săptămână vom afla componența finală a sferturilor de finală din Liga Campionilor. Până acum, echipele calificate în această fază din Champions League sunt Real Madrid, Juventus, Liverpool și Manchester City, după meciurile de săptămâna trecută.

Marți și miercuri vom avea parte de 4 meciuri. Abonaţii RCS&RDS vor putea urmări cele mai tari meciuri din UEFA Champions League şi Europa League. Look TV, Look Plus şi Pro TV vor transmite cele mai importante partide.

AS Roma - Șahtior

Șahtior a oferit una dintre primele surprize ale fazei optimilor de finală din Liga Campionilor, prin victoria obținută pe teren propriu cu AS Roma, scor 2-1. Italienii vor avea o misiune grea pe Olimpico, după un tur în care singurul lucru îmbucurător pentru ei a fost golul marcat de Cengiz Under la debutul în Champions League. Mijlocașul ofensiv a devenit cel mai tânăr turc care a marcat în UCL.

Etichete: liga campionilor , champions league , meciuri champions league , barcelona - chelsea , meciuri liga campionilor , liga campionilor televizari , barcelona - chelsea digi sport

Misterul unei crime a fost elucidat după 56 de ani. Cum s-a dat de gol autorul care nu a fost niciodată suspect în caz

La 56 de ani după ce un lăptar din Florida a fost ucis, cazul său a fost rezolvat, astfel fiind...

Screenshot 2024-04-15 at 19.44.56
Arpad Paszkany a divorțat și tocmai s-a afișat cu noua iubită, mai tânără cu 24 de ani

"Cea mai frumoasă femeie din România": "Unele femei au anumită repulsie, vorbesc urât fără să mă cunoască!"
enache-lena7
Daniel Bîrligea a dat declarația serii, după ce FCSB a învins-o pe CFR la Cluj
Romania SuperLiga Stage 1: CFR Cluj vs Politehnica Iasi
Anunțul făcut de Dan Șucu, imediat după Rapid - Sepsi 0-1
sucu
Kaka a rupt tăcerea, după ce fosta soție a dezvăluit motivul greu de imaginat al divorțului
Screenshot 2024-04-15 at 22.15.10

Ce sfat a primit Florinel Coman înainte să accepte transferul în Qatar
FOTBAL:CFR CLUJ-FCSB, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (14.04.2024)
Foto Farul și-a prezentat noua ”bijuterie”
farul arcul de triumf (2)
"Am 32 de ani, nu mai sunt atât de tânără...". Simona Halep, interviu sincer, înaintea turneului de la Madrid
SIMONA HALEP - DIGISPORT-12
Dănuț Lupu, anunț surpriză înainte de FCSB - Rapid. „Mă duc în peluză cu Mustață să sărbătorim titlul!”
Ultimele detalii despre starea de sănătate a lui Luca Mihai: „E la ATI!”. Acuzații grave pentru Ovidiu Hațegan
Viciul de care Salma Hayek nu poate scăpa. Cum a fost fotografiată actrița din „Desperado”
În colanți mulați și un tricou pe care l-a ridicat pentru a-și arăta abdomenul, Loredana pare o puștoaică. Nu chiulește de la sală
Becali, „turbat“ de fericire: planul său pentru a celebra câștigarea titlului va face înconjurul lumii
Cauciucuri de iarnă, vara? Nu! Ce riscă șoferii care nu își încalță mașinile adecvat
Decolarea și aterizarea forțată a companiei de zbor cu stewardese și servicii neașteptate
E ultimul minut și echipa ta are penalty. Cea mai proastă execuție posibilă VIDEO
Invincibili! Performanța extraordinară reușită de Diego Simeone la Atletico Madrid în Champions League
UEFA Champions League 2023/24 - Round of 8 - 1st leg : Atletico de Madrid 2-1 Borussia Dortmund