de bruyne

City, prima formaţie din istorie care marchează trei goluri în mai puţin de 25 de minute în deplasare, în Ligă

Recital Manchester City. "Cetăţenii" sunt ca şi calificaţi în sferturile Ligii

juve

Se califică Spurs!? Juve a condus cu 2-0, dar a scăpat neaşteptat victoria

city deschidere

13.02.2018, 23:44
  • Handbal masculin, finala Ligii Naționale (meci decisiv): Steaua - Dinamo (joi, 31 mai, 20:30, Digi Sport 1)

• Liga 1, play-out, etapa 13: Poli Timișoara - Dinamo (luni, 20:45, Digi Sport 1)

Manchester City şi-a confirmat statutul de favorită şi s-a impus la scor, 4-0, pe terenul lui Basel. Trupa lui Guardiola a reuşit o nouă performanţă în UEFA Champions League: a devenit echipa care înscrie 3 goluri în cel mai scurt timp într-o partidă din deplasare.

"Cetăţenii" au demonstrat şi la Basel că sunt una dintre favoritele la câştigarea Ligii Campionilor. City şi-a asigurat locul în sferturi încă din manşa tur după victoria la 4 goluri diferenţă de pe terenul elveţienilor. Gazdele au sperat la un penalty la duelul dintre Oberlin şi Otamendi din minutul 11, dar arbitrul a lăsat jocul să continue.

Gundogan a deschis scorul în urma unei lovituri de colţ, iar Bernardo Silva a marcat pentru 2-0 cu o reluare de efect. Doar 23 de minute trecuseră până când tabela arăta 3-0 pentru englezi: Aguero l-a învins pe Vaclik cu un şut plasat. Formaţia din Regat a devenit astfel echipa care ajunge cel mai repede la cota "3" într-o deplasare din Champions League.

După pauză, Gundogan şi-a trecut în cont dubla şi a stabilit scorul final: 4-0 pentru Manchester City.

ECHIPELE DE START, Basel - Man. City

Basel: Vaclik - Lacroix, T. Xhaka, Suchy - M. Lang, F. Frei, Die, Riveros - Elyounoussi, Oberlin, Stocker

Rezerve: Salvi - Zuffi, van Wolfswinkel, Ajeti, Manzambi, Petretta, Bua

Antrenor: R. Wicky

Man. City: Ederson - K. Walker, Kompany, Otamendi, Delph - De Bruyne, Fernandinho, Gundogan - Bernardo Silva, Aguero, Sterling

Rezerve: Bravo - Danilo, Stones, Laporte, Sane, David Silva, Foden

Antrenor: P. Guardiola

Champions League

de bruyne

Ce se ascunde în spatele furiei și cât te ajută „vărsarea” nervilor?

Farul Constanta a revenit in Liga 2. Vom avea o liga secunda plina de echipe de traditie din Romania

Roger Federer nu se retrage până la 38 de ani! Anunțul făcut azi de elvețian

roger

Tecău şi Rojer, eliminaţi în semifinale la Basel. Șanse mici să ajungă la Turneul Campionilor

tecau

Speranța Elveției a ajuns la Schalke. 25 de milioane de euro pentru un atacant de 19 ani