Recital Manchester City. "Cetăţenii" sunt ca şi calificaţi în sferturile Ligii

Se califică Spurs!? Juve a condus cu 2-0, dar a scăpat neaşteptat victoria

Ronaldo

Video Fără griji! Ronaldo se distrează în familie înainte de meciul cu PSG

juve

13.02.2018, 23:51
  • Handbal masculin, finala Ligii Naționale (meci decisiv): Steaua - Dinamo (joi, 31 mai, 20:30, Digi Sport 1)

• Liga 1, play-out, etapa 13: Poli Timișoara - Dinamo (luni, 20:45, Digi Sport 1)

Juventus a condus Tottenham cu 2-0 însă a ratat victoria! Kane şi Eriksen au înscris golurile englezilor la Torino, iar calificarea în sferturi se va juca pe Wembley. Returul va porni de la 2-2, rezultat care avantajează echipa lui Mauricio Pochettino.

Juventus a avut un start de meci perfect în prima manşă a duelului cu Tottenham din optimile UEFA Champions League. Higuain a reuşit cea mai rapidă dublă din istoria competiţiei. Argentinianul a deschis scorul după pasa vicleană a lui Pjanic din lovitură liberă. Apoi Ben Davies l-a faultat pe Bernardeschi, iar atacantul lui Juventus a înscris din penalty când trecuseră mai puţin de nouă minute de joc.

Depăşiţi în prima parte a meciului, englezii au revenit în joc prin Harry Kane. Lansat perfect de Delle Alli, golgeterul lui Spurs a redus din diferenţă după ce l-a depăşit pe Buffon. În finalul primei reprize, Douglas Costa a obţinut încă un penalty pentru Juventus, după intervenţia rudimentară a lui Aurier. Higuain îşi putea completa hat-trick-ul, dar a trimis puternic în transversală.

Ratarea argentinianului s-ar putea dovedi momentul crucial al dublei manşe. După pauză, Eriksen a stabilit scorul final al meciului, 2-2, după o lovitură liberă care i-a adus aminte legendarului Buffon că finalul carierei este aproape.

Echipele de start în Juventus - Tottenham

Juventus: Buffon - De Sciglio, Benatia, Chiellini, Alex Sandro - Khedira, Pjanic - Bernardeschi, Mandzukic, Douglas Costa - Higuain

Rezerve: Szczesny - Sturaro, Rugani, Bentancur, Muratore, Marchisio, Asamoah

Antrenor: M. Allegri

Tottenham: Lloris - Aurier, Vertonghen, D. Sanchez, Davies - M. Dembele, Dier - Lamela, Alli, Eriksen - Kane

Rezerve: Gazzaniga - Sissoko, Wanyama, Trippier, Son Heung-Min, Lucas Moura, Rose

Antrenor: M. Pochettino

ACF Fiorentina v Juventus - Serie A

Buffon, ”pus” la zid după golul încasat: ”E momentul să se retragă! Clubul și antrenorul să-i zică asta”

Buffon

Ce se ascunde în spatele furiei și cât te ajută „vărsarea” nervilor?

Farul Constanta a revenit in Liga 2. Vom avea o liga secunda plina de echipe de traditie din Romania

"Speedy Gonzalo". Higuain a marcat cea mai rapidă "dublă" din istoria Champions League

Gonzalo Higuain

Video Juventus - Tottenham 2-1. Dybala și Benatia, aflat la primul gol, au adus victoria italienilor