Manchester City v Arsenal - Premier League - Etihad Stadium
Un fost fotbalist din La Liga l-a ironizat pe Erling Haaland după ratările din meciul cu Real
profimedia-0865395091
Araujo a rupt tăcerea, după ce a fost ”mitraliat” de Gundogan pentru eliminarea Barcelonei din UCL
becali bani
Gigi Becali chiar vrea un atacant bun la FCSB și nu se uită la bani. ”A aflat că ar costa 3 milioane € și n-a spus pas”
LIVE Digi Sport Special

Video Tottenham - AC Milan 0-0. Italienii merg în sferturi după victoria din tur. Final "de foc", cu o bară în minutul 90+4

08.03.2023, 23:59

Tottenham și-a luat adio de la Champions League în acest sezon. Trupa lui Antonio Conte a remizat cu AC Milan, scor 0-0, în returul optimilor, după ce italienii s-au impus în tur cu 1-0.

Tottenham Hotspur v AC Milan: Round of 16 Second Leg - UEFA Champions League
Tottenham - AC Milan / Foto: Getty Images
  • SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

Tottenham - AC Milan 0-0. În prelungiri, ambele echipe au avut ocazii uriașe. Una a fost bara lui Origi

Partida a început sub semnul echilibrului. Tottenham a avut prima ocazie în minutul 11, prin Kulusevski, iar milanezii au dat replica peste 7 minute. Până la pauză, Kane a fost foarte aproape de gol, dar reflexul lui Maignan a salvat Milanul.

În partea secundă, cei doi portari "au făcut minuni". Mai întâi, Brahim Diaz nu l-a putut bate pe Foster, iar în celălalt careu, Hojbjerg l-a scos în evidență pe Maignan.

Tottenham - AC Milan 0-0. Italienii merg în sferturi, după ce s-au impus în tur cu 1-0

Fazele de poartă au continuat să alterneze și Giroud nu a putut să-i dea gol lui Foster din câțiva metri. În minutul 77, londonezii au rămas fără Romero, care a primit al doilea cartonaș galben.

Finalul a fost de foc. Mai întâi a fost contraatacul milanezilor, cu șutul lui Tonali, blocat de Porro. Apoi în prelungiri, Maignan a scos o minge "imposibilă", trimisă de Kane.

Imediat, pe un nou contraatac, Origi a nimerit bara în minutul 90+4, iar meciul s-a terminat 0-0 și milanezii merg în sferturi.

VIDEO cu rezumatul meciului Tottenham - AC Milan 0-0:

LIVE VIDEO Tottenham - AC Milan 0-0:

Min. 90+6: Final de meci. Tottenham - Milan se termină 0-0, iar italienii se califică în sferturi, după victoria cu 1-0 din tur.

Min. 90+4: Bară Milan. Pe contraatac, Theo Hernandez pasează la Origi, care nimerește bara.

Min. 90+3: Ocazie Tottenham. Son centrează din lovitură liberă, Kane reia cu capul, dar Maignan apără incredibil, de la rădăcina barei.

Min. 84: Ocazie Milan. Pe contraatac, Leao pasează la Tonali, dar șutul său se oprește în blocajul lui Porro.

Min. 77: Romero (Tottenham) primește al doilea galben și este eliminat după un fault la Theo Hernandez.

Min. 67: Ocazie Milan. Leao are o acțiune frumoasă, intră în careu, pasează la Brahim Diaz, care pivotează și șutează, mingea e deviată la Giroud, dar șutul său e parat de portar.

Min. 64: Ocazie Tottenham. Kane întoarce pentru Hojbjerg, care pătrunde în careu și șutează din apropiere, dar Maignan apără din nou.

Min. 51: Ocazie Milan. După un atac pozițional rapid, mingea rămâne la Brahim Diaz, după ce sare din Perisic, dar spaniolul nu reușește să-l învingă pe portar, care are o paradă superbă.

Min. 46: Începe repriza secundă.

Min. 45+3: La pauză, Tottenham - Milan 0-0.

Min. 35: Ocazie Tottenham. Kane șutează foarte bine din careu, mingea e deviată de Tomori, iar Maignan apără cu un reflex excelent.

Min. 18: Ocazie Milan. După o lovitură liberă executată scurt, mingea ajunge în lateral, la Messias, care șutează în diagonală, dar nu nimerește poarta.

Min. 11: Ocazie Tottenham. Emerson primește o pasă de la Kulusevski, șutează din poziție centrală, dar mingea e deviată de Tomori și e reținută de Maignan.

Min. 1: Începe meciul. Britanicii au lovitura de start.

UPDATE: Meciul e amânat cu 10 minute, din cauza traficului aglomerat din Londra.

Echipele de start:

Tottenham: Foster - Romero, Lenglet, Davies - Emerson Royan, Skipp, Hojbjerg, Perisic - Kulusevski, Son - Kane
Antrenor: Antonio Conte

AC Milan: Maignan - Thiaw, Tomori, Kalulu, Hernandez - Messias, Krunic, Tonali - Diaz, Giroud, Leao
Antrenor: Stefano Pioni

Tottenham - AC Milan, Live Video 22:00, Digi Sport 2. În meciul de pe San Siro, Milan a câștigat cu 1-0

Meciul Tottenham - AC milan, din returul optimilor Champions League, se joacă de la ora 22:00, ÎN DIRECT pe Digi Sport 2. Partida poate fi urmărită și pe Digisport.ro, dar și în aplicațai Digi Sport.

Antonio Conte (53 de ani) nu are deloc amintiri plăcute de la întoarcerea sa recentă în Italia. A pierdut meciul cu Milan și apoi a avut o criză biliară care l-a urcat direct pe masa chirigicală. La meci, Brahim Diaz a marcat repede, în minutul 7, iar de atunci tabela de marcaj nu s-a mai modificat, a rămas 1-0 pentru Milan.

Tottenham este pe loc de Champions League în Premier League, 4, dar Liverpool vine tare din urmă după ce a spulberat pe Man. United, scor 7-0, așa că pentru a fi siguri de prezența și în sezonul viitor la masa bogaților, londonezii ar trebui să rămână pe traseul pentru cucerirea UCL. :)

Iar dacă se ține seama că pe stadionul lui Tottenham, Man. City, Chelsea și West Ham nu au reușit să marcheze, este evident că Tottenham are capacitatea de a surmonta dezavantajul minim și să se califice în sferturi de finală.

• Tottenham - AC Milan, Live Video Digi Sport 2. De asemenea, partida va putea fi vizionată de către abonații RCS-RDS pe aplicația Digi Sport și pe siteul digisport.ro

Tottenham nu-i va putea folosi pe Ryan Sessegnon, Hugo Lloris, Yves Bissouma, Rodrigo Bentancur, accidentați, și Eric Dier, suspendat, dar Conte îl are la dispoziție pe Pierre-Emile Hojbjerg.

Un semn de întrebare rămâne dacă Emerson Royal se va bucura în continuare de încrederea antrenorului, mai ales că Pedro Porro s-a dovedit una dintre cele mai importamte amenințări ale lui Tottenham cu Wolves.

Tătărușanu a fost scos de pe lista UEFA pentru a fi repus Maigan, portarul căruia îi luase locul

Pioli, antrenorul Milanului, are la dispoziție toți jucătorii de bază, inclusiv pe Mike Maigan, cel a cărui prezență a fost suplinită cu succes, în ciuda unor critici, de Ciprian Tătărușanu.

Românul a fost scos de pe lista UEFA înaintea meciului retur pentru a-i face loc lui Maigan. Conform regulamentului, Milan îl adaugase pe Tătărușanu le listă în septembrie, atunci când accidentarea lui Maigan urma să dureze mai mult de 30 de zile.

Acum, tot regulile UEFA precizează că reintroducerea unui fotbalist care a fost accidentat pe listă poate fi făcută doar în locul celui care l-a suplinit.

Echipele de start la Tottenham - AC Milan, meci care poate fi urmărit live pe Digi Sport 2, de la ora 22:00

Tottenham Hotspur: Forster - Romero, Lenglet, Davies - Emerson, Hojbjerg, Skipp, Perisic - Kulusevski, Kane, Son.

AC Milan: Maignan - Kalulu, Kjaer, Tomori - Saelemaekers, Krunic, Tonali, Hernandez - Diaz, Giroud, Leao.
Antrenor: Stefano Pioli

Rezumat video AC Milan - Tottenham, scor 1-0

Etichete: conte , pioli , meciuri optimi ucl , video tottenham milan

Cazul ciudat al miliardarului german care și-ar fi înscenat moartea ca să fie împreună cu amanta rusoaică la Moscova

Un miliardar german care a fost declarat oficial mort în 2021, la trei ani după ce a dispărut în...

Screenshot 2024-04-18 at 16.51.31-modified
A murit la doar 17 ani: ”Boala a răpus-o în 24 de ore”. Două zile de doliu

Nu mai suporta și a vrut să plece gratis de la Real Madrid! Acum a devenit erou, iar soția sa a transmis doar ȘASE cuvinte
lunin
Recunoști personajul? Acum nouă ani era un copil și sărbătorea titlul cu Gigi Becali la Iași, acum e titular la FCSB
WhatsApp Image 2024-04-18 at 15.44.47
Au rămas mască! Ce a purtat la Disneyland, înconjurată de mii de copii, după ce a riscat închisoarea din cauza ținutei
bianca-censori
Au apărut primele imagini: Ion Țiriac a primit ”bijuteria” după 5 ani! ”Nu întrebați cât costă, că e obscen”
Screenshot 2024-04-18 at 21.05.58
becali bani

Adio, Real Madrid! I-a spus "nu" lui Florentino Perez și pleacă la finalul sezonului
Manchester City v Real Madrid CF: Quarter-final Second Leg - UEFA Champions League 2023/24
Ion Țiriac a spus clar ce se va întâmpla cu Simona Halep: ”Sunt mulți care vorbesc degeaba”
ion-tiriac
Foto Românul căpitan de la Real Madrid a fost convocat la naționala Spaniei și a luat decizia
Adrian Mutu, ofertă pe bani grei din străinătate! A cerut un salariu uriaș!
Adrian Mititelu îi dă un răspuns lui Ionel Ganea care îl va înfuria teribil! Ironia patronului despre fiul „Ganezului”
Cum arăta Sofia Vergara când și-a început cariera de model. Actrița este neschimbată la vârsta de 51 de ani
Cum arată Samantha Fox la 58 de ani. Interpreta hitului "Touch Me", care punea pe jar imaginația bărbaților, e măritată cu o femeie
Siturile nucleare ale Iranului: Unde ar putea lansa Israelul un atac în caz de război
De ce Sergiu Nicolaescu era convins că are un fiu? „M-a ales să fiu tatăl copilului ei"
El a fost ”regele” radioului românesc, ascultat de întreaga naţiune. Îţi dai seama cine este tânărul din imagine?
Scene penibile la semimaratonul de la Beijing: alergătorii africani au încetinit pentru ca un chinez să treacă primul linia de sosire VIDEO
Ce a făcut Gică Hagi în timpul meciului Manchester City - Real Madrid: ”Nu am mai rezistat!”