Trabzonspor fans attacked Fenerbahce players in Turkey
Situație neverosimilă în fotbalul european: un club de tradiție vrea să schimbe campionatul!
Netherlands: Netherlands vs Scotland
Video Olanda - Scoția 4-0. Trupa lui Ronald Koeman n-a mai pierdut în fața scoțienilor din 2003
meme stoica
Anunțul lui Mihai Stoica, înaintea derby-ului FCSB - Rapid. ”Îmi schimb numele, ca să scap”
LIVE Stirile Digi Sport

VIDEO Olanda - Mexic 2-1. Sneijder și Huntelaar au răpit calificarea aztecilor, pe final

29.06.2014, 12:42

Olanda este în sferturile Cupei Mondiale din Brazilia, însă echipa lui Van Gaal a trecut prin mari emoții în duelul cu Mexic și a reușit să câștige, scor 2-1, după două goluri marcate în ultimele minute!

bucurie Olanda
  • SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Farul - CFR Cluj, vineri, 20:30, DGS 1

Mexic a arătat la fel de bine ca în faza grupelor. O echipă arțăgoasă, disciplinată din punct de vedere tactic, care a știut foarte bine forța adversarei din optimile de finală.

Echipa lui Miguel Herrera a prins curaj după primele minute, mai ales că Louis Van Gaal a fost forțat să facă o schimbare după nici un sfert de oră, mijlocașul De Jong ieșind de pe teren accidentat.

Ambele echipe au cerut penalty în prima repriză, dar centralul portughez Pedro Proenca a lăsat de fiecare dată jocul să continue, iar la cabine s-a intrat cu un rezultat de egalitate.

După pauză, Mexicul a dat lovitura prin Dos Santos, care a înscris din afara careului, însă n-a mai știut să gestioneze la fel de bine meciul, după ce a intrat în avantaj pe tabelă.

CLICK AICI PENTRU REZUMATUL VIDEO AL MECIULUI OLANDA - MEXIC 2-1

Olanda a profitat de faptul că adversara ei s-a retras în apărare, a dominat pe alocuri autoritar și a încercat să împingă măcar meciul în prelungiri. În cele din urmă, a ieșit chiar mai bine.

Ochoa a avut două intervenții formidabile, însă nu a mai avut ce să facă în minutul 88, când Sneijder a punctat pentru 1-1, cu un șut puternic, declanșând degringolada în apărarea mexicanilor.

În prelungiri, Robben a scos un penalty în colțul careului, iar rezerva Huntelaar a marcat fără emoții și a dus-o pe Olanda în sferturile Mondialului din Brazilia, după victoria cu 2-1.

Batavii n-au arătat însă un joc strălucit, care a fost oricum departe de cel arătat în primul meci de la turnul final, când echipa lui Van Gaal a umilit Spania, 5-1.

LIVE TEXT

Min. 90+6: Finalul meciului. Olanda se califică dramatic în sferturile de finală ale CM!

Min. 90+5: Aquino scapă în unghi și trimite periculos, însă portarul Olandei este atent și reține

Min. 90+4: GOOOL OLANDA !!! Huntelaar îl păcălește pe Ochoa și transformă cu siguranță penalty-ul!

VIDEO 3D Golul lui Huntelaar

Min. 90+1: Penalty Olanda! Robben este faultat în careu de Marquez (foto), fundașul central al mexicanilor este avertizat

Min. 88: GOOOL OLANDA !!! Sneijder este nemarcat în careu și șutează extrem de puternic, plasat, fără nicio șansă pentru Ochoa, care rămâne fără reacție

VIDEO 3D Golul înscris de Sneijder

INFO: Olanda a reușit 22 dintre cele 81 de goluri de la Cupa Mondială în ultimul sfert de oră al timpului regulamentar

Min. 83: Olanda forțează cu toate liniile, însă mexicanii se apără calm și încearcă lovitura decisivă pe contraatac

INFO: Cu un sfert de oră înaintea finalului, meciul este oprit iar pentru o pauză de hidratare

Min. 76: Schimbare Olanda: Iese Huntelaar, intră Van Persie

Min. 75: Schimbare Mexic: Iese Peralta, intră Hernandez

Min. 74: OCAZIE MARE! Robben intră în careu, trece cu mare ușurință de Marquez, dar Ochoa intervine din nou formidabil și respinge în corner

Min. 68: Aguilar vede cartonașul galben pentru un fault la Depay și este suspendat dacă Mexicul se califică în sferturile CM

Min. 64: Mexicanii nu mai reușesc să țină de minge, iar Olanda domină tot mai clar disputa de la Fortaleza

Min. 61: Schimbare Olanda: Iese Dos Santos (autorul golului), intră Aquino

Min. 60: Sneijder este la 16 metri și are o șansă mare de gol, dar este blocat la sacrificiu de fundașii mexicani și balonul iese apoi în corner

Min. 57: OCAZIE IMENSĂ OLANDA! De Vrij trimite din 4 metri, Ochoa are un reflex fantastic și respinge, iar balonul lovește apoi bara (foto)

Min. 56: Schimbare Olanda. Iese Verhaegh, intră Depay

Min. 54: Olanda se aruncă în atac după golul primit, însă baloanele sunt aruncate mai degrabă la întâmplare. Blind își încearcă norocul de la distanță, dar șutul său trece mult pe lângă poartă

Min. 48: GOOOL MEXIC !!! Dos Santos preia pe piept din afara careului și trimite plasat de lângă Blind, fără nicio șansă pentru Cillessen

VIDEO 3D Golul marcat de Dos Santos

Min. 46: Schimbare Mexic: Iese accidentat Moreno, intră Reyes

Min. 46: Începe repriza secundă

Min. 45+4: Finalul primei reprize

Min. 45+2: OLANDA CERE PENALTY! Robben pleacă într-o acțiune individuală și nu reușește să tragă spre poartă, după ce este blocat de Marquez, iar apoi de Moreno (foto), care însă au intervenții la limită în careu. Jocul este lăsat și de această dată să continue

Min. 45: Prima repriză este prelungită cu patru minute

Min. 42: Dos Santos ajunge în poziție de finalizare și șutează puternic, iar Cillessen închide bine unghiul și reușește să respingă din apropiere

Min. 39: Final echilibrat de repriză. Olanda a început să aibă o posesie mai bună, dar în continuare suferă teribil pe faza ofensivă

Min. 31: Sunt peste 30 de grade la Fortaleza, iar arbitrul Pedro Proenca a decis să acorde o scurtă pauză pentru hidratare (foto)

Min. 28: Dos Santos ajunge în apropierea careului și trage pe spațiul porții, însă pe centru, iar Cillessen reține cu siguranță

Min. 27: Van Persie primește o minge în careu, însă preia modest și șutează apoi pe lângă poartă. Prima șansă de gol pentru Olanda

Min. 23: Salcido șutează puternic, prin surprindere, din afara careului, iar Cillessen respinge cu emoții în corner

Min. 20: MEXIC CERE PENALTY! Herrera este blocat în ultimul moment în careu de fundașii Vlaar și De Vrij (foto), însă amândoi au intrări întârziate, la nivelul capului mijlocașului mexican. Herrera protestează și solicită penalty, dar jocul este lăsat să continue

Min. 17: OCAZIE MARE! Acțiune prelungită de atac a mexicanilor, Herrera se descurcă excelent în careu și șutează periculos, foarte puțin pe lângă poarta lui Cillessen

Min. 13: Layun, omul începutului de meci, trimite periculos prin fața porții, dar nimeni nu reușește să vină la întâlnirea cu balonul

Min. 9: Schimbare Olanda: Iese De Jong (foto, accidentat), intră Indi. Cea mai rapidă înlocuire în echipa Olandei, la un CM

Min. 5: Un nou șut trimis de Layun, de această dată pe jos și pe lângă buturile Olandei

Min. 2: Layun trage puternic de la distanță, însă peste poartă

INFO: Dirk Kuyt este titular și joacă meciul cu numărul 100 pentru naționala Olandei

Min. 1: Începe meciul de la Fortaleza! Mexic are lovitura de start

ECHIPELE DE START:

Olanda: Cillessen - De Vrij, Vlaar, Blind - Kuyt, Verhaegh, De Jong, Wijnaldum, Sneijder - Van Persie, Robben

Selecționer: Louis Van Gaal

Ochoa - Rodriguez, Salcido, Marquez, Aguilar, Layun - Herrera, Moreno, Guardado, Dos Santos - Peralta

Selecționer: Miguel Herrera

Etichete: olanda , cm 2014 , mexic , live text olanda - mexic 29 iunie 2014 , olanda - mexic

Cazul ciudat al miliardarului german care și-ar fi înscenat moartea ca să fie împreună cu amanta rusoaică la Moscova

Un miliardar german care a fost declarat oficial mort în 2021, la trei ani după ce a dispărut în...

Screenshot 2024-04-18 at 16.51.31-modified
A murit la doar 17 ani: ”Boala a răpus-o în 24 de ore”. Două zile de doliu

Nu mai suporta și a vrut să plece gratis de la Real Madrid! Acum a devenit erou, iar soția sa a transmis doar ȘASE cuvinte
lunin
Recunoști personajul? Acum nouă ani era un copil și sărbătorea titlul cu Gigi Becali la Iași, acum e titular la FCSB
WhatsApp Image 2024-04-18 at 15.44.47
Au rămas mască! Ce a purtat la Disneyland, înconjurată de mii de copii, după ce a riscat închisoarea din cauza ținutei
bianca-censori
Au apărut primele imagini: Ion Țiriac a primit ”bijuteria” după 5 ani! ”Nu întrebați cât costă, că e obscen”
Screenshot 2024-04-18 at 21.05.58
meme stoica

Răzvan Zăvăleanu, mesaj tranșant pentru jucători: ”Trebuie să arate că au o anumită valoare”
zaval
Liverpool, tot mai aproape să numească succesorul lui Jurgen Klopp: ”A cumpărat un apartament în oraș”
Atalanta v Liverpool FC: Quarter-Final Second Leg - UEFA Europa League 2023/24, Bergamo, Italy - 18 Apr 2024
Ilie Năstase a văzut "bijuteria" de 2,8 milioane € a lui Ion Țiriac și a făcut gluma zilei
Tennis - ATP/WTA World Tour 2017 Mutua Madrid Open 2017 Day Seven La Caja Magica, Madrid, Spain - 12 May 2017
Adrian Mutu, ofertă pe bani grei din străinătate! A cerut un salariu uriaș!
Francezii vin după starul lui FCSB la derby-ul cu Rapid. Gigi Becali cere 6.000.000 de euro pentru transferul imediat
Uma Thurman, la 30 de ani de când juca rolul Miei Wallace în "Pulp Fiction". Și-a păstrat aura de mister și privirea magnetică
Cum arată Samantha Fox la 58 de ani. Interpreta hitului "Touch Me", care punea pe jar imaginația bărbaților, e măritată cu o femeie
Siturile nucleare ale Iranului: Unde ar putea lansa Israelul un atac în caz de război
Cum se făceau micii acum peste 100 de ani? Rețeta din 1920, de la „Caru' cu Bere"
El a fost ”regele” radioului românesc, ascultat de întreaga naţiune. Îţi dai seama cine este tânărul din imagine?
"Este ireal!" Partidă memorabilă la Stuttgart: jucătoarea care a salvat cinci mingi de meci
Scene neverosimile la un meci de fotbal! Jucătorii și-au împărțit pumni și picioare chiar pe teren