Wales v England, FIFA World Cup 2022, Group B, Football, Ahmad Bin Ali Stadium, Ar-Rayyan, Qatar - 29 Nov 2022
Gareth Bale, înlocuit la pauză în duelul dintre Anglia și Țara Galilor. Explicația selecționerului
2022 FIFA World Cup Soccer - Brazil v Serbia
Verdictul a venit rapid, după ce Neymar a ieșit accidentat și a început să plângă pe bancă
adrian mutu
Jucătorul CFR-ului l-a făcut ”praf” pe Adrian Mutu, după victoria cu Universitatea Craiova: ”Nu are caracter”

Rusia - Croaţia 2-2 (3-4 d.l.d.). Rakitic a transformat penalty-ul care îi trimite pe croați în semifinalele CM 2018

07.07.2018, 23:55

Rusia - Croaţia 2-2 (3-4 d.l.d.). Croaţia s-a calificat pentru a doua oară în istorie în semifinalele Mondialului. Rakitic a transformat penalty-ul decisiv, care a lăsat Rusia acasă. Croaţia se va lupta cu Anglia pentru un loc în finală.

Russia v Croatia: Quarter Final - 2018 FIFA World Cup Russia
  • SuperLiga: Dinamo - Voluntari, vineri, 20:00, DGS 1

• La Liga: Real Sociedad - Real Madrid, vineri, 22:00, DGS 2

Croaţia a tras lozul câştigător la loteria penalty-urilor şi s-a calificat în semifinalele Mondialului. Raktic a marcat golul decisiv în duelul cu Rusia.

Gazdele turneului final începuseră perfect meciul. Cheryshev a înscris cu o superexecuţie. A fost al patrulea gol de la acest Mondial pentru mijlocaşul lui Villarreal. Ruşii nu au apucat să se bucure decât şapte minute. Kramaric a egalat din centrarea lui Mandzukic.

În partea secundă, Perisic a fost la un pas să îi aducă în avantaj pe croaţi, dar a lovit bara. S-a intrat în prelungiri, acolo unde echipa lui Zlatko Dalic a făcut 2-1. Vida l-a învins pe Akinfeev, dar soarta meciului s-a decis la penaltyuri, după ce Mario Fernandes a restabilit egalitatea. La loviturile de departajare, Smolov şi Mario Fernandes au ratat pentru ruşi. Doar Kovacic nu a găsit drumul spre gol la echipa adversă. Modric a marcat cel mai norocos gol, iar rivalul său de la Barcelona, Rakitic, a trimis Croaţia în careul de aşi, acolo unde, miercuri, se va lupta cu Anglia.

LIVE TEXT:

Min 120: GOOOL CROAȚIA! Rakitic transformă cu siguranță lovitura de la 11 metri și Croația e în semifinalele Cupei Mondiale pentru a doua oară în istorie. Prima dată s-a întâmplat în 1998

Min 120: GOOOL RUSIA! Kuzyayev marchează și totul depinde de Rakitic, ultimul executant al croaților

Min 120: GOOOL CROAȚIA! Vida înscrie de la punctul cu var și dacă rușii vor rata, Croația e în semifinale

Min 120: GOOOL RUSIA! Ignashevich transformă și avem din nou egalitate, 2-2

Min 120: GOOOL CROAȚIA! Decarul Modric transformă cu emoții. Akinfeev a ghicit colțul și a respins în bară, dar balonul a intrat în cele din urmă în poartă, 2-1 Croația

Min 120: RATEAZĂ RUSIA! Mario Fernandes, cel care a marcat golul egalizator, a trimis pe lângă poartă de la punctul cu var

Min 120: RATEAZĂ CROAȚIA! Akinfeev ghicește colțul și scoate de lângă bară șutul lui Kovacic

Min 120: GOOOL RUSIA! Dzagoev înscrie și restabilește egalitatea, 1-1

Min 120: GOOOL CROAȚIA! Brozovic transformă fără probleme și Croația trece în avantaj, 1-0

Min 120: RATEAZĂ RUSIA! Subasic apără penalty-ul lui Smolov, care a vrut să înscrie cu o scăriță

Min 120: Se încheie și a doua repriză de prelungiri și ultima semifinalistă se va decide la loviturile de departajare

Min 119: OCAZIE RUSIA! Zobnin a fost aproape să dea lovitura cu un minut înainte de final. Șutul de la 16 metri al mijlocașului a fost însă scos excelent de Subasic

Min 115: GOOOOL RUSIA! GOOOL MARIO FERNANDES! Fundașul rușilor a reluat perfect, cu capul, mingea trimisă de Dzagoev din lovitură liberă și avem din nou egalitate în meciul de la Sochi

Min 114: Pivaric face henț în colțul careului de 16 metri și vede cartonașul galben.

Min 112: OCAZIE RUSIA! Subasic are o intervenție de excepție la șutul lui Kuziaev. Deși mingea a fost trimisă puternic, portarul croaților a fost capabil să rețină balonul

Min 109: Rusul Gazinsky a fost avertizat pentru un faul la mijlocul terenului

Min 106: A început a doua repriză de prelungiri. Croații sunt la 15 minute distanță de o nouă semifinală la Cupa Mondială, după cea din 1998

Min 105: S-a încheiat prima repriză de prelungiri. Jocul se va relua după o scurtă pauză

# 14 din cele 20 de goluri încasate de Rusia la Cupa Mondială au venit în urma unor faze fixe

Min 105: OCAZIE RUSIA! Erokhin a reluat cu capul, către colțul lung, după un corner, dar balonul a trecut pe lângă poartă

Min 103: Kovacic face un fault din spate și este avertizat de centralul partidei

Min 102: A patra modificare și la ruși. Golovin îi lasă locul în teren lui Dzagoev

Min 101: GOOOOOL CROAȚIA! GOOOL VIDA! Urcat în careul rușilor la un corner, Vida îl învinge cu o lovitură de cap pe Akinfeev. Mingea ajunge în poartă după ce a trecut printre trei jucători. Croatul a văzut și cartonașul galben pentru că și-a scos tricoul după gol

Min 97: A patra schimbare la croați. Vrsaljko iese, accidentat, și intră Corluka

Min 91: A început prima repriză de prelungiri

Min 90+5: Fluier final al reprizei secunde. Vom avea parte de prelungiri în ultimul sfert de finală de la Cupa Mondială din Rusia

Min 90+3: OCAZIE RUSIA! Emoții pe final pentru defensiva croată. Subasic scoate un șut puternic trimis de Smolov din unghi

Min 90: Subasic salvează o minge care ieșea în corner, dar acuză probleme musculare. Croații nu pot efectua încă a patra schimbare, deci Subasic va trebui să aștepte prelungirile. De la margine se arată 5 minute suplimentare. Jocul s-a reluat în cele din urmă, dar nu se știe încă dacă portarul croaților va rezista și în cele două reprize suplimentare

Min 88: A treia modificare și la croați. Kramaric îi lasă locul în teren lui Kovacic

Min 79: A treia schimbare la ruși. Dzyuba îi lasă locul în teren lui Gazinsky

Min 74: A doua modificare și în echipa Croației! Strinic a fost schimbat cu Pivaric

Min 72: OCAZIE RUSIA! Mario Fernandes a centrat pentru Erokhin, dar mingea lovită de aceasta cu capul, de la marginea careului de 6 metri, a trecut peste transversală

Min 67: A doua modificare în echipa Rusiei. Smolov intră în locul lui Cheryshev

Min 63: Prima schimbare și la croați. Perisic a fost înlocuit de Brozovic

Min 62: OCAZIE RUSIA! Replică imediată a gazdelor. Artem Dzyuba a reluat cu capul, după o centrare venită din lovitură liberă, dar mingea s-a dus pe centrul porții și a fost reținută de Subasic

Min 60: BARĂ CROAȚIA! La un atac prelungit al croaților, Kramaric a recentrat în fața porții, Akinfeev a respins greșit, mingea a ajuns la Perisic iar jucătorul lui Inter a făcut o preluare și a șutat. Mingea a lovit bara și apoi s-a plimbat pe linia porții. Balonul a fost în cele din urmă îndepărtat de defensiva rușilor

Min 54: Prima modificare în echipa Rusiei. Samedov îi lasă locul în teren lui Erokhin

Min 52: Kramaric încearcă o foarfecă de la 12 metri, dar mingea trimisă de marcatorul croaților nu-i pune mari probleme lui Akinfeev, care reține

Min 46: A început repriza secundă a ultimului sfert de finală de la Cupa Mondială. Nicio schimbare în cele două echipe

Min 45: Final de primă repriză la Sochi. La pauză, Rusia și Croația sunt la egalitate, 1-1.

# Kramaric este al șaptelea jucător care înscrie pentru naționala Croației la această Cupă Mondială. Doar Belgia are mai mulți marcatori (8)

Min 39: GOOOOOL CROAȚIA! GOOOOL KRAMARIC! Nouarul croat restabilește egalitatea cu o mingea trimisă cu capul, din 6 metri, după o centrare a lui Mandzukic

Min 38: Strinic este și el avertizat pentru un fault la mijlocul terenului

# Golul marcat în poarta lui Subasic a fost al patrulea pentru Cheryshev la această Cupă Mondială. Doar Oleg Salenko (6) are mai multe pentru naționala Rusiei la Cupa Mondială

Min 35: Lovren este primul jucător avertizat în acest duel. Jucătorul croat a văzut cartonașul galben pentru un fault asupra lui Dzyuba

Min 32: GOOOOOL RUSIA! GOOOOL CHERYSHEV! Contrar cursului jocului, Rusia deschide scorul cu o execuție de excepție. Cheryshev l-a învins pe Subasic cu un șut în vinclu, de la 25 de metri

Min 28: OCAZIE CROAȚIA! Sime Vrsaljko centrează din flancul drept al ofensivei croate, Ivan Perisic reia cu capul pe spate, dar mingea trece puțin pe lângă bară

Min 25: Croația domină jocul la centrul terenului, dar nu reușește să treacă de defensiva bine organizată a rușilor

# Ultimele 5 echipe care au găzduit o Cupă Mondială și au ajuns până în sferturi au reușit să obțină și calificarea în semifinale

Min 17: Ivan Rakitic trimite peste poartă dintr-o lovitură liberă de la 20 de metri distanță de poarta lui Akinfeev și tabela rămâne nemodificată

Min 7: OCAZIE CROAȚIA! Rebic are prima oportunitate de gol a duelului de la Sochi. Modric a centrat din corner, Lovren a recentrat, iar mingea trimisă de Rebic cu capul a trecut pestre transversală

# Croația a întâlnit de două ori naționala gazdei Cupei Mondiale și de fiecare dată a fost învinsă. 1-2 cu Franța, în 1998 și 1-3 cu Brazilia, în 2014

Min 1: A început partida dintre Rusia și Croația. După acest duel vom afla ultima semifinalistă a Cupei Mondiale. Calificate deja în careul de ași sunt Franța, Belgia și Anglia.

ECHIPELE DE START:

Rusia: 1. Igor Akinfeev (căpitan) - 2. Mario Fernandes, 3. Ilia Kutepov, 4. Serghei Ignadhevici, 13. Fedor Kudriadhov - 11. Roman Zobnin, 7. Daler Kuziaev - 19. Aleksandr Samedov, 17. Aleksandr Golovin, 6. Denis Ceryshev - 22. Artem Dzyuba
Selecţioner: Stanislav Cercesov
Rezerve: 12. Andrei Lunev, 20. Vladimir Gabulov - 18. Iuri Zhirkov, 14. Vladimir Granat, 5. Andrei Semenov, 8. Iuri Gazinski, 21. Aleksandr Erokhin, 16. Anton Miranciuk, 15. Alexei Miranciuk, 9. Alan Dzagoev, 10. Fedor Smolov

Croaţia: 23. Danijel Subasic - 2. Sime Vrsaljko, 6. Dejan Lovren, 21. Domagoj Vida, 3. Ivan Strinic - 7. Ivan Rakitic, 10. Luka Modric (căpitan) - 18. Ante Rebic, 9. Andrej Kramaric, 4. Ivan Perisic - 17. Mario Mandzukic
Selecţioner: Zlatko Dalic.
Rezerve: 1. Dominik Livakovic, 12. Lovre Kalinic - 13. Tin Jedvaj, 5. Vedran Corluka, 15. Duje Caleta-Car, 22. Josip Pivaric, 19. Milan Badelj, 14. Filip Bradaric, 8. Mateo Kovacic, 11. Marcelo Brozovic, 20. Marko Pjaca.

Arbitru: Sandro Ricci; arbitri asistenţi: Emerson De Carvalho, Marcelo Van Gasse (toţi din Brazilia); Arbitru de rezervă: Janny Sikazwe (Zambia); Arbitru asistent de rezervă: Jerson Dos Santos (Angola)
Arbitru video: Massimiliano Irrati (Italia); Arbitri asistenţi video: Roberto Diaz (Spania), Wilton Sampaio (Brazilia), Paolo Valeri (Italia)

Rusia va primi replica selecţionatei Croaţiei astăzi, de la ora 21.00, la Soci, în ultimul sfert de finală al Cupei Mondiale.

Ruşii susţin că nu vor simţi presiunea, aceasta urmând să fie înlocuită cu plăcerea de a juca şi mândria naţională.

''Sbornaia'' nu mai jucase sferturi de finală la o Cupă Mondială din 1970, ca URSS, când a pierdut cu Uruguayul (0-1). Cel mai bun rezultat al său a fost în 1966, când a ocupat locul 4.

Ruşii au început competiţia din postura de cea mai slabă echipă calificată în clasamentul FIFA - locul 70 -, dar au depăşit toate aşteptările. Rusia va avea de partea sa aproape toţi suporterii de la Soci.

Selecţionerul Stanislav Cherchesov nu se poate încă baza pe mijlocaşul Alan Dzagoev, care şi-a revenit după o accidentare, dar se pregăteşte separat. Nici Samedov nu s-a antrenat marţi, din cauza unei probleme fizice neprecizate. Iuri Zhirkov, jucător de bandă stânga, a fost anunţat ca indisponibil.

Cheia meciului de sâmbătă poate fi blocarea mijlocaşului Luka Modric pentru ca acesta să nu le poată furniza baloane utile coechipierilor din ofensivă, Mario Mandzukic, Ante Rebic, Marko Pjaca, Ivan Perisic ori Andrej Kramaric.

Rusia are cinci jucători cu cartonaşe galbene, Aleksandr Golovin, Fedor Smolov, Iuri Gazinski, Ilia Kutepov şi Roman Zobnin, în timp ce Igor Smolnikov este din nou disponibil după ce a stat un meci în urma unui cartonaş roşu. Croaţii au nu mai puţin de opt fotbalişti avertizaţi cu cartonaşe galbene, Ivan Rakitic, Marcelo Brozovic, Ante Rebic, Mario Mandzukic, Sime Vrsaljko, Vedran Corluka, Marko Pjaca şi Tin Jedvaj.

Portarul Rusiei, Igor Akinfeev, a apărat două lovituri de la 11 metri în partida cu Spania din optimi, în timp ce croatul Danijel Subasic a parat trei penalty-uri în meciul cu Danemarca din aceeaşi fază a competiţiei.

Croaţii vizează egalarea celei mai bune performanţe din istoria lor, semifinala şi apoi locul al treilea, reuşite în 1998. Croaţii sunt neînvinşi de patru meciuri la Cupa Mondială, un record pentru ei. Au marcat în fiecare din ultimele lor meciuri jucate la Cupa Mondială.

Croaţia a pierdut de fiecare dată când a întâlnit echipa ţării gazdă la Cupa Mondială, 1-2 cu Franţa în semifinalele ediţiei 1998 şi 1-3 cu Brazilia în 2014, deşi a condus de fiecare dată.

Cele două echipe se întâlnesc în premieră la Cupa Mondială, iar Croaţia a câştigat cu 3-1 într-un meci amical disputat în noiembrie 2015 (Nikola Kalinic, Brozovic, Mandzukic, respectiv Smolov), celelalte două partide fiind remize "albe".

Rusia - Croaţia va fi în format LIVE-TEXT pe digisport.ro şi m.digisport.ro astăzi, de la ora 21.00.

Echipele probabile:

Rusia: Igor Akinfeev - Mario Fernandes, Ilia Kutepov, Serghei Ignaşevici, Fedor Kudriaşov - Roman Zobnin, Daler Kuziaev - Aleksandr Samedov, Aleksandr Golovin, Denis Cerîşev - Artem Dziuba. Selecţioner: Stanislav Cercesov.

Croaţia: Danijel Subasic - Sime Vrsaljko, Dejan Lovren, Domagoj Vida, Ivan Strinic - Ivan Rakitic, Marcelo Brozovic - Ante Rebic, Luka Modric, Ivan Perisic - Mario Mandzukic. Selecţioner: Zlatko Dalic.

Arbitru: Sandro Ricci (Brazilia).

Etichete: rusia , croatia , cm 2018 , rusia croatia , rusia croatia live text

Germania avertizează că Rusia produce mai multe arme decât are nevoie în Ucraina: „Ajung în depozite. Putin ar putea avea alte planuri”

Rusia produce deja mai multe arme și echipamente militare decât are nevoie pentru războiul său...

48
A venit reacția soțului, după ce o jurnalistă celebră s-ar fi sărutat cu alt bărbat în fața a 20.000 de oameni

Un fotbalist celebru și soția lui s-au lăsat filmați în duș. Imaginile au făcut înconjurul lumii
wanda5
A venit răspunsul CNA, după sesizarea în care s-a cerut interzicerea alăturării numelui ”București” denumirii CSA Steaua
csa-steaua-fcsb
”Transferul” nemaiîntâlnit pregătit de Gigi Becali: ”Îi dau 500.000 € pentru 6 meciuri!”
gigi becali
Gigi Becali i-a decis soarta lui Ștefan Târnovanu, după gafa din meciul cu Sepsi: ”Cum să ieși așa? Ai doi metri”
Gigi Becali
adrian mutu

Foto Clasamentul play-off-ului SuperLigii, după etapa a 6-a: cum poate sărbători FCSB titlul în runda următoare
andrei-vlad
Foto Olimpiu Moruțan a rupt tăcerea chiar de ziua lui, după accidentarea horror care îl lasă acasă la EURO
ROU: Romania V Andorra: Group I - UEFA EURO 2024 European Qualifiers, Bucharest - 15 Oct 2023
”17.000.000€”. Marius Șumudică a vorbit despre lovitura reușită într-un an și jumătate
marius
FOTBAL:CHINDIA TARGOVISTE-FCSB, SUPERLIGA SUPERBET (11.12.2022)
Plină de viață și cu zâmbetul ei inconfundabil, Meg Ryan a fermecat publicul din Barcelona. Actrița, spectaculoasă într-o rochie șic
Florinel Coman, ultimele detalii despre accidentare. Ce șanse sunt să joace cu Farul și ce urmează pentru vedeta FCSB
Motivul pentru care Florinel Coman poate refuza prima de 500.000 de euro oferită de Gigi Becali: „Vor fi riscuri mari”
Logodnica lui Jason Statham, imagini în costum de baie la câteva zile dupa ce a împlinit 37 de ani. „Ești magnifică!”
Mădălina Ghenea, trup de zeiță în costum de baie, pe balconul unui apartament din Italia. Fanii, impresionați: „Ești incredibilă!”
Imagini surprinzătoare. Hoții au smuls un bancomat cu ajutorul unui utilaj, sub privirile trecătorilor Video
Unde au fost inventați mititeii românești? Cine i-a botezat așa? Rețetă de mici de la 1872
Schimbare în Codul Rutier din România: Când este permisă depășirea pe drumurile publice de către șoferi
Sorana Cîrstea, meci dramatic la Madrid împotriva unei filipineze. Urmează confruntarea cu liderul WTA?
Starul adversarei României de la EURO, categoric privind războiul din Ucraina. ”M-aş duce să lupt”
Ukraine v Iceland: UEFA EURO 2024 Play-Offs Final, Wroclaw, Poland - 26 Mar 2024

Șase lucruri prin care trece o persoană aflată pe patul de moarte, cu puțin înainte să se stingă. O asistentă a explicat fenomenele stranii
Cum arată cu adevărat o furnică. Fotografia care a cucerit internetul: „E incredibil! Pare un monstru”