International Friendly, Länderspiel, Nationalmannschaft England v Belgium Jude Bellingham of England celebrates his goal
Selecționer dezamăgit după remiza Anglia - Belgia 2-2. Gol marcat cu 5 secunde înainte de fluierul final
SOCCER FRIENDLY ENGLAND VS BELGIUM
Video Anglia - Belgia 2-2. Bellingham a salvat onoarea gazdelor în prelungiri. Nebunie de meci pe o ploaie torențială
dorinel-munteanu
Dorinel Munteanu a făcut anunțul! Unde va antrena din sezonul următor: ”Sper să ne atingem obiectivele”

04.12.2022, 22:51

Anglia s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale din Qatar, după victoria clară în fața Senegalului, scor 3-0.

England v Senegal: Round of 16 - FIFA World Cup Qatar 2022
Harry Kane, marcator în meciul Anglia – Senegal, din optimile Cupei Mondiale Qatar 2022 / Foto: Getty Images
  • SuperLiga: Farul - Rapid, miercuri, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - FCSB, miercuri, 21:45, DGS 1

• Anglia va juca împotriva Franței în runda următoare a competiției. Tot duminică, Franța a trecut de Polonia, scor 3-1.

Anglia - Franța, în sferturile Cupei Mondiale din Qatar

Senegalezii au început curajos meciul și au avut două ocazii mari în minutele 23 și 31. Mai întâi, Ismaila Sarr a șutat peste poartă din câțiva metri, apoi Boulaye Dia a șutat la colțul scurt, dar nu l-a putut învinge pe Pickford.

Jordan Henderson a deschis scorul în minutul 38, cu un șut din centrul careului. Căpitanul lui Liverpool a primit o pasă perfectă de la Jude Bellingham.

Jordan Henderson (32 de ani, 170 de zile) este al doilea cel mai vârstnic marcator din istoria participărilor Angliei la Cupa Mondială, după Tom Finney, în 1958 (36 de ani, 64 de zile).

În prelungirile primei reprize, Harry Kane a dublat avantajul Angliei. După un contraatac fulger, Foden i-a pasat lui Kane, care a rămas singur cu portarul și a șutat în forță, pe centru.

Este primul gol la Cupa Mondială din Qatar pentru căpitanul Angliei, în vârstă de 29 de ani. Atacantul de la Tottenham ajunge la 52 de goluri în 79 de meciuri pentru echipa națională.

În repriza a doua, Senegalul n-a bifat niciun șut pe spațiul porții adverse. În minutul 57, Bukayo Saka a înscris, după ce a săltat mingea elegant peste portarul senegalez, din centrul careului. A fost pasa perfectă a lui Phil Foden.

Bukayo Saka este al doilea cel mai tânăr jucător care înscrie pentru Anglia într-un meci din fazele eliminatorii ale Cupei Mondiale.

Meciul Anglia – Franța, din sferturile de finală ale Cupei Mondiale Qatar 2022, e programat pe 10 decembrie, pe stadionul Al-Bayt din Al Khor.

Anglia - Senegal 3-0 (Henderson 38', Kane 45+3', Saka 57'), în optimile Cupei Mondiale Qatar 2022

Min. 90+5: Final de meci! Anglia se califică în sferturile Cupei Mondiale!

Min. 85: Schimbare în echipa Senegalului: iese Jakobs, intră Ballo-Toure.

Min. 82: Încă o înlocuire pentru Anglia: iese Henderson și Kalvin Phillips.

Min. 76: Dublă schimbare în echipa Angliei: au ieșit Bellingham și Stones, au intrat Mount și Dier.

Min. 76: Cartonaș galben pentru Kalidou Koulibaly (Senegal)!

Min. 72: Schimbare în echipa Senegalului: a ieșit Dia, a intrat Diedhiou.

Min. 65: Dublă schimbare în echipa Angliei: au ieșit Saka și Foden, au intrat Rashford și Grealish.

Min. 57: GOL pentru Anglia! 3-0! Înscrie Bukayo Saka, care saltă mingea elegant peste portarul senegalez, din centrul careului. A fost pasa perfectă a lui Phil Foden.

STATISTICĂ: Este al treilea gol al lui Saka (21 de ani) în Qatar, fiind cel mai bun marcator al Angliei, la egalitate cu Marcus Rashford.

Min. 56: Ocazie pentru Anglia! Harry Kane șutează în forță de la peste 20 de metri, iar portarul Mendy reține mingea în doi timpi.

Min. 46: Începe repriza a doua! Trei schimbări în echipa Senegalului: au ieșit Diatta, Ciss și Ndiaye, au intrat Pape Sarr, Bamba Dieng și Pape Gueye.

Min. 45+3: Finalul primei reprize! Anglia este la un pas de o confruntare cu Franța în sferturile Cupei Mondiale.

• Atacuri periculoase: 28-19

Min. 45+3: GOL pentru Anglia! 2-0! Contraatac fulger, Foden îi pasează lui Kane, care rămâne singur cu portarul și șutează în forță, pe centru.

Min. 38: GOL pentru Anglia! 1-0! Înscrie Jordan Henderson, cu un șut din centrul careului. Căpitanul lui Liverpool a primit o pasă perfectă de la Jude Bellingham.

STATISTICĂ: Este primul gol la o ediție a Cupei Mondiale pentru Jordan Henderson (32 de ani). Mijlocașul englez are trei goluri în 73 de meciuri pentru echipa națională.

Min. 31: Ocazie mare pentru Senegal! Ismaila Sarr îi pasează perfect în careu lui Boulaye Dia, care șutează la colțul scurt, iar portarul Pickford se evidențiază cu o paradă bună.

Min. 23: Ocazie mare pentru Senegal! Boulaye Dia reia mingea din centrul careului, este blocat de un fundaș, apoi balonul ajunge la Ismaila Sarr, care șutează peste poartă din câțiva metri.

Senegalezii au cerut penalty la această fază, pentru un henț. Faza a fost verificată de VAR, apoi jocul a continuat.

Min. 12: Ocazie pentru Anglia! Kane centrează pentru Saka, care nu ajunge la minge în centrul careului.

UPDATE 21:00 Începe meciul de pe arena Al Bayt. Brigadă de arbitri din El Salvador!

Anglia: Pickford – Walker, Stones, Maguire, Shaw – Rice – Henderson, Bellingham – Saka, Kane (cpt), Foden.

Rezerve: Ramsdale, Pope – Alexander-Arnold, Coady, Dier, Gallagher, Grealish, Maddison, Mount, Phillips, Rashford, Trippier, Wilson.

Selecționer: Gareth Southgate

Senegal: E. Mendy – Sabaly, Koulibaly (cpt), Diallo, Jakobs – I. Sarr, N. Mendy, Ciss, Diatta – Ndiaye – Dia.

Rezerve: Gomis, S. Dieng – Ballo-Toure, Cisse, Diedhiou, B. Dieng, P. Gueye, Jackson, Loum, Mendy, Name, N’Diaye, P. Sarr.

Selecționer: Aliou Cisse

Anglia - Senegal, ora 21:00, LIVE TEXT pe digisport.ro, în optimile Cupei Mondiale 2022

Selecționata pregătită de Aliou Cisse este, alături de Maroc, singura reprezentantă a continentului african rămasă în competiție.

Senegal s-a calificat după o victorie obținută în ultima rundă, 2-1, cu Ecuador, în timp ce Anglia a fost neînvinsă în grupă și a termiant cu 7 puncte. Africanii au însă bătăi de cap înainte de meci. Potrivit presei britanice, lui Cisse i s-a făcut rău vineri, fără să aibă probleme medicale anterioare la acest turneu.

Selecționerul a ratat atât antrenamentele efectuate zilnic, cât și conferința de presă de sâmbătă. Cisse a reclamat o stare de rău, însoțită de febră.  În cazul în care Cisse nu-și va putea conduce echipa de pe margine, acest rol va fi îndeplinit de către secundul Regis Bogaert.

Totuși, senegalezii rămân optimiști si cred că Cisse are șanse să fie, până la urmă, la cârma țării sale.

Programul complet al optimilor de finală de la Cupa Mondială

Sâmbătă, 3 decembrie, Olanda a trecut de SUA în optimile de finală ale Campionatului Mondial din Qatar, scor 3-1, iar Argentina și-a respectat statutul de favorită și a învins Australia2-1.

Astfel, Olanda și Argentina se vor duela în primul sfert de finală al turneului. În al doilea, vor da piept învingătoarele din partidele Japonia - Croația și Brazilia - Coreea de Sud, meciuri care se vor disputa luni, 5 decembrie.

Apoi, semifinala de pe prima parte a tabloului se va juca între Olanda/Argentina și Japonia/Croația sau Brazilia/Coreea de Sud.

• Portugalia - Elveția, marți, 6 decembrie, ora 21:00

Dacă prima semifinală ar putea fi Olanda - Brazilia sau Argentina Brazilia, în cea de-a doua calculele sunt mult mai dificil de făcut pentru că, dacă favoritele hârtiei se califică din optimi, în sferturi vom avea Anglia - Franța și Portugalia - Spania.

Etichete: anglia , senegal , cupa mondiala 2022 , cupa mondiala qatar , anglia senegal , anglia senegal cupa mondiala

Ciolacu îi cere lui Piedone să se retragă din cursa pentru Capitală: „Fac un apel la un prieten de-al meu”

Liderul PSD, premierul Marcel Ciolacu, a făcut, marți, un apel către Cristian Popescu Piedone...

ali-hebaiti13
Luptătorul suspendat pe viață pentru gestul golănesc pe care l-a făcut către fata din ring a rupt tăcerea! Mai rău a făcut

S-a decis! Bernardo Silva și-a ales viitoarea destinație: ”E înnebunit să joace acolo”
profimedia-0783976186
FC Botoșani - Dinamo 2-1. Thriller în Moldova: autogol, accidentare horror, eliminare și gol în prelungiri
FOTBAL: FC BOTOSANI - DINAMO BIUCURESTI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (23.04.2024)
”Victima” luptătorului suspendat pe viață a răbufnit: ”Toată lumea i-a cerut”. Ce a pățit după episodul fără precedent
ali-hebaiti18
Mititelu jr. a explicat cum a ajuns în comă. ”Dacă mai întârziau câteva minute nu mai aveau ce face”
mititelu

Surpriză de proporții! Antrenorul aflat în pole-position să-i ia locul lui Jurgen Klopp la Liverpool
Liverpool v Manchester City, Premier League, Football, Anfield, Liverpool, UK - 10 Mar 2024