France v Chile, International Friendly, Football, Stade Velodrome, Marseille, France - 26 Mar 2024
Mbappe a fost huiduit de fanii de pe Velodrome, la meciul Franța - Chile. Deschamps a reacționat imediat
profimedia-0822186378
Philip Lahm a numit naționala favorită să câștige EURO 2024. Nu e Germania!
FOTBAL:MOLDOVA-ROMANIA, AMICAL (20.11.2022)
Universitatea Craiova, gata să dea lovitura! Mihai Rotaru vrea un internațional român
LIVE Stirile Digi Sport

Aproape 200.000 de francezi au semnat petiția pentru rejucarea finalei Cupei Mondiale. Ce urmează acum

23.12.2022, 12:40

Franța a pierdut finala Cupei Mondiale 2022, în fața Argentinei, la penalty-uri, scor 2-2, 3-3, 2-4 d.l.d.

Argentina v France: Final - FIFA World Cup Qatar 2022
Kylian Mbappe a marcat din penalty pentru Franța, în meciul cu Argentina, din finala Cupei Mondiale 2022 / Foto: Getty Images
  • SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Francezii au făcut o petiție pentru rejucarea finalei Cupei Mondiale

Aproape 200.000 de fani francezi au semnat (AICI) o petiție către FIFA, în care cer rejucarea finalei cu Argentina, scrie SportBible.

Eșecul din ultimul act le-a lăsat susținătorilor "Les Bleus" un gust amar. Unul dintre fani a avut ideea de a face o petiție îndreptată către forul mondial.

Motivul: penalty-ul din care Messi a deschis scorul ar fi fost acordat eronat, iar golul doi al Argentinei, marcat de Di Maria, ar fi fost precedat de un fault nesancționat asupra lui Kylian Mbappe.

"Arbitrajul a fost total incorect. Nu a fost niciun penalty + fault la Mbappe la golul 2! Semnați și redistribuiți în masă, pentru ca meciul să fie rejucat!", se arată în petiția francezilor.

Aproape 200.000 de fani francezi au semnat această petiție, la ora redactării acestei știri.

Demersul francezilor are zero la sută șanse de reușită

În ciuda "avântului" francezilor, nu există nicio șansă ca finala să fie rejucată, mai scrie sursa citată. Aceste petiții nu au niciun ecou în lumea fotbalului.

Ultima acțiune de acest gen în lumea fotbalului a avut loc în vara lui 2020, când Franța a fost eliminată de la EURO 2020, la loviturile de departajare, de Elveția, pe Arena Națională.

Francezii au făcut o petiție în care au susținut că portarul Yann Sommer nu se afla pe linia porții în momentul în care Kylian Mbappe a executat. Demersul a rămas, însă, fără niciun rezultat.

Cupa Mondială 2022, finala | Argentina - Franța 2-2, 3-3 d.p., 4-2 la penalty-uri. Messi e noul "D10s", după un meci istoric

Argentina e campioană mondială pentru a treia oară în istorie, după o finală istorică împotriva Franței. A fost 2-2 după 90 de minute, 3-3 după 120 și 4-2 la loviturile de departajare.

Pe luxosul stadion Losail, din Qatar, campioana mondială în exercițiu, Franța, nu a avut nicio ocazie timp de 70 de minute. Argentinienii au atacat chiar din start, iar Mac Allister și De Paul au ratat primele ocazii.

În minutul 21, Di Maria a fost faultat în careu de Dembele, iar Messi a transformat penalty-ul acordat. După nici un sfert de oră, Di Maria a făcut 2-0 pentru Argentina și a stabilit scorul pauzei.

Partea secundă a început ca și prima, cu Argentina la timonă, iar De Paul și Julian Alvarez nu l-au putut învinge pe Lloris. Messi a avut apoi o ocazie uriașă, când șutul său a fost blocat de Rabiot în ultima clipă, iar portarul Franței i-a refuzat golul lui Mac Allister în ultima clipă.

Primul șut al Franței a venit abia în minutul 71, i-a aparținut lui Mbappe, dar a trecut peste poartă. După un șut al lui Enzo Fernandez, a urmat un penalty pentru Franța, transformat de Mbappe în minutul 80. A fost primul șut al francezilor pe spațiul porții.

Peste doar 97 de secunde, același Mbappe a uluit pe toată lumea după ce a reușit dubla. A fost momentul în care francezii s-au aruncat în atac. Mbappe și Rabiot au ratat ocazii mari în minutele 90+3 și 90+4, însă Messi a dat replica imediat, numai că portarul a respins spectaculos. Astfel, au urmat două reprize de prelungiri.

Argentina a irosit două șanse mari în aceeași fază, prin Lautaro și Montiel, iar apoi același Lautaro a trimis la o palmă de bară. Messi a fost apoi din nou aproape de gol în minutul 107, numai că Lloris a respins cu noroc.

În minutul 108, Messi a marcat din nou, după o fază electrizantă, iar când nimic nu mai părea că se poate întâmpla, Franța a primit un penalty. Mbappe l-a transformat în minutul 117, iar apoi a mai fost la originea unei ocazii imense.

La ultima fază a meciului, trupa lui Deschamps a avut o ratare monumentală în minutul 120+3, iar după câteva secunde, Lautaro a avut și el o oportunitate. Astfel s-a trecut la lovituri de departajare.

Mbappe și Messi au transformat fără emoții, însă Kinsley Coman și Tchouameni au ratat. Ultimul care a transformat a fost Montiel și Argentina e campioană mondială. Este al treilea titlu pentru naționala pumelor, după cel din 1986, obținut cu marele Maradona în teren. De această dată, Messi a fost "D1os".

Etichete: franta , argentina , cupa mondiala , petitie

O profesoară de engleză și-a pierdut locul de muncă după ce colegii i-au aflat secretul

O profesoară de liceu în vârstă de 50 de ani a fost nevoită să-și dea demisia după ce contul ei...

aza3
Nu se mai ascund! Internaționalul român și-a făcut publică relația

Chetă pentru un violator: cine a plătit, de fapt, milionul de euro care l-a scos pe Dani Alves din închisoare
Dani Alves is released on bail from Can Brians jail
După 57 de ani, recordul e istorie! Un puști a reușit să îl întreacă pe marele Arnold Schwarzenegger
327210115_214907157678345_2804730496893185967_n
Antrenorul care a semnat cu Petrolul
petrolul
Se îngroașă "gluma": Napoli a intrat și ea în cursa pentru un jucător din SuperLiga României!
profimedia-0774483276

În sfârșit a decis! Xabi Alonso a anunțat unde va antrena în sezonul următor: ”Am informat clubul”
Entscheidung gefallen:Trainer Xabi ALONSO bleibt wohl Trainer bei Bayer Leverkusen. ARCHIVFOTO: Xabi Alonso (Bayer 04 Le
Prima reacție a lui Gică Hagi, după ce ar fi fost ofertat să plece de la Farul
Screenshot 2024-01-21 at 22.21.03
I-au spus ”NU” Simonei Halep! Ce urmează pentru fostul lider mondial
simona-halep
Încă o accidentare la FCSB! Favoritul lui Gigi Becali are ruptură! Cât lipsește
Simona Halep, lovită unde o doare mai tare. A fost refuzată la turneu
Arnold Schwarzenegger, prima imagine după ce i-a fost montat un stimulator cardiac. Fanii, val de reacții: „Ești de neoprit, ești o legendă!”
Are 47 de ani, dar arată ca o puștoaică. Shakira, irezistibilă în emisiunea lui Jimmy Fallon, într-o rochie scurtă
Prețul amețitor cu care se vinde un garaj din lemn în Brașov: „E inclusă și mașina în preț?"
Povestea sportivei românce care a ajuns campioană mondială, dar a plătit un preț uriaș: „Am dureri"
Cum a profețit viitorul AI, deepfake-urile și altele un personaj inventat la TV din anii '80
Ce cred englezii despre naționala României și cum o compară cu Ucraina
Didier Deschamps, avertisment pentru ”Cocoșii Galici” după victoria cu Chile: ”Va trebui să facem lucrurile diferit”
FOOTBALL : France vs Chili - Match amical préparatif à l’Euro 2024 - Marseille - 26/03/2024