Tennis 2024: Billie Jean Cup - Romania v Ukraine
FRT exultă după calificarea din Billie Jean King Cup: ”România are potențialul să devină campioană mondială”
radoi
Lovitură în Bănie: Mirel Rădoi a spus "nu"! Cine e noul antrenor favorit să preia Universitatea Craiova
Screenshot 2024-04-18 at 20.00.17
Video Exclusiv Cum a numit-o Marcel Răducanu pe FCSB, în direct la TV
Digi Sport Special

Armenia - România 3-2. Nici Niță nu a mai putut salva naționala! Gazdele întorc scorul în final. Pușcaș, eliminat

31.03.2021, 21:10

Meci nebun la Erevan! România a condus până în minutul 86, însă tricolorii au plecat fără niciun punct din Armenia. Gazdele s-au impus, scor 3-2, iar Mondialul din Qatar este tot mai departe de echipa națională a lui Mirel Rădoi.

armenia-romania13
Armenia - România 3-2 / Foto: Profimedia
  • SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

În primul act, gazdele au avut cele mai mari ocazii prin Barsegyan, dar de fiecare dată Florin Niță a intervenit providențial și a păstrat intactă plasa porții. Nicolae Stanciu l-a pus la încercare în trei rânduri pe goalkeeper-ul Armeniei, însă Yurchenko a fost la post, iar scorul pauzei a fost alb, 0-0.

Armenia - România 3-2, în preliminariile Campionatului Mondial din 2022

După revenirea de la cabine, tot armenii au fost mai periculoși. Intrat la pauză, Shaghoyan a ratat o ocazie imensă în minutul 51, iar 5 minute mai târziu, s-a produs deschiderea de scor. Spertsyan, un alt fotbalist introdus în minutul 46, a înscris cu un șut din marginea careului, deviat decisiv de Alin Toșca.

Florin Niță a mai salvat o dată România înainte ca Alexandru Cicâldău să restabilească egalitatea din câșiva metri, după o pasă a coechipierului său de la Universitatea Craiova, Nicușor Bancu, în minutul 62. Zece minute mai târziu a venit și a doua reușită a lui Cicâldău. Mijlocașul din Bănie a reluat excelent cu capul o centrare foarte bună a aceluiași Bancu.

În minutul 77, George Pușcaș a văzut cartonașul roșu direct, în urma unei intrări dure la mijlocul terenului. Minutul 86 a a adus egalarea Armeniei. Căpitanul Haroyan nu i-a lăsat nicio șansă lui Niță, din doar câțiva metri, însă pe reluări s-a văzut că fundașul armean era în poziție de ofsaid.

Pentru ca dezastrul să fie complet, Crețu, care l-a înlocuit pe Cicâldău cu doar câteva zeci de secunde înainte, a comis un fault în propriul careu, iar centralul leton Treimanis a arătat imediat punctul cu var. Barsegyan a transformat cu siguranță, iar Armenia are punctaj maxim după primele trei runde din preliminariile CM 2022.

Cu doar trei puncte în trei meciuri, România se îndepărtează de visul de a se califica la un Campionat Mondial după 24 de ani. Tricolorii ocupă poziția a patra în Grupa J.

Clasament Grupa J - Preliminarii CM 2022

clasament-romaniaJ
Clasament Grupa J - Preliminarii CM 2022 / Foto: flashscore.ri

Armenia - România 3-2, în preliminariile CM 2022

Min. 90+3 - Final la Erevan! Meci nebun în Armenia. Gazdele au obținut toate cele trei puncte după ce în minutul 85, tricolorii conduceau cu 2-1. Misiune dificilă pentru Mirel Rădoi în vederea calificării la CM 2022.

Min. 89 - GOL Armenia! Barsegyan transformă cu siguranță lovitura de pedeapsă și România se vede condusă din nou

Min. 88 - Penalty Armenia!

Min. 86 - GOL Armenia! Căpitanul gazdelor restabilește egalitatea dintr-o poziție controversată.

Min. 83 - O nouă intervenție providențială a lui Florin Niță!

Min. 81 - Dublă schimbare România! Iese eroul tricolorilor, Cicâldău, și intră Crețu, iar Man este înlocuit de Mihăilă.

Min. 77 - Cartonaș roșu România. George Pușcaș este eliminat direct după o intrare dură la mijlocul terenului.

Min. 73 - Dublă schimbare România. Keșeru și Tănase le iau locul lui Stanciu și Maxim.

Min. 72 - GOOOL România! Alexandru Cicâldău reușește dubla și întoarce rezultatul. Același Nicușor Bancu este omul cu pasa decisivă!

Min. 66 - Bancu are o intervenție întârziată și vede cartonașul galben. Fotbalistul oltean va lipsi în următorul joc al naționalei.

Min. 62 - GOOOL România! Alexandru Cicâldău restabilește echilibrul pe tabelă. Mijlocașul Universității Craiova reia în plasă o centrare deviată a coechipierului său de la echipa de club, Nicușor Bancu.

Min. 61 - Ocazie Armenia! Niță îi salvează din nou pe tricolori! Portarul Spartei Praga se întinde și reușește să repingă în corner o lovitură de cap a lui Adamyan.

Min. 59 - Cartonaș galben Maxim.

Min. 56 - GOL Armenia! Spertsyan, jucătorul introdus pe teren la pauză, șutează din marginea careului, iar devierea lui Toșca nu-i lasă nicio șansă lui Florin Niță.

Min. 51 - Ocazie Armenia! Shaghoyan nu nimerește spațiul porții lui Florin Niță din câțiva metri.

Min. 49 - Răzvan Marin trimite mult peste poarta lui Yurchenko dintr-o lovitură liberă de la mare distanță.

Min. 46 - Triplă schimbare în naționala Armeniei. Intră Adamyan, iese Briasco, Spertsyan îl înlocuiește pe Muradyan și Shaghoyan îi ia locul lui Karapetyan.

Min 45+1. Pauză! După un start cu multe evenimente, jocul s-a mai calmat în a doua jumătate a primei reprize și cele două formații intră la egalitate la vestiare.

Min. 41 - Încă un șut periculos al lui Nicolae Stanciu este parat de goalkeeper-ul armean.

Min. 40 - În urma unui conflict în careul Armeniei, Pușcaș și Haroyan văd cartonașul galben.

Min. 40 - George Pușcaș reia spre poartă după un corner executat de Răzvan Marin, însă balonul este deviat de un fundaș advers. Încă o lovitură de colț pentru România.

Min. 26 - Un nou avertisment pentru armeni. Bayramyan îl faultează pe Mogoș și vede cartonașul galben.

Min. 24 - Vasile Mogoș vede primul cartonaș galben din tabăra tricolorilor.

Min. 23 - Ocazie mare România! Alex Maxim șutează peste transversală dintr-o poziție excelentă.

Min. 22 - Cartonaș galben Armenia. Barsegyan, cel mai periculos jucător al gazdelor, este avertizat după o intervenție asupra lui Stanciu.

Min 15. - Niță scoate încă un șut bun al lui Barsegyan și păstrează poarta intactă.

Min 14. - Intervenție fabuloasă a lui Florin Niță! Portarul român respinge in extremis peste poartă o minge deviată de Alin Toșca.

Min. 10 - Același Nicolae Stanciu șutează la vinclu din lovitură liberă, dar goalkeeper-ul armenilor are o intervenție foarte bună și respinge în corner.

Min. 6 - Nicolae Stanciu trimite un șut pe spațiul porții, însă portarul Yurchenko este la post și reține cu siguranță

Min. 3 - Prima fază de poartă aparține Armeniei. Barsegyan execută o lovitură liberă, iar mingea se scurge pe lângă poarta lui Florin Niță.

Min. 1 - Fluier de start la Erevan. Gazdele au lovitura de start.

UPDATE 17:40 - Echipele de start. Mirel Rădoi schimbă șase jucători în primul 11 față de partida cu Germania de pe Arena Națională.

armenia-romania
Primul 11 al României la meciul contra Armeniei / Foto: FRF
  • România: Niță - Mogoș, Chiricheș, Toșca, Bancu - Stanciu, Marin - Man, Cicâldău, Maxim - Pușcaș
    Rezerve: Lazar, Radu, Popescu, Nedelcearu, Keșeru, Hagi, Burcă, Bicfalvi, Tănase, Mihăilă, Camora, Crețu
    Selecționer: Mirel Rădoi
  • Armenia: Yurchenko - Hambartsmuyan, Calisir, Haroyan, Hovhannisyan - Barsegyan, Grigoryan, Muradyan, Bayramyan - Karapetyan, Briasco
    Rezerve: Aivazov, Beglarlyan, Voskanyan, Wbeymar, Babayan, Hakobyan, Spertsyan, Udo, Shaghoyan, Grigoryan, Adamyan, Bichakhchyan
    Selecționer: Joaquin Caparros

UPDATE 17:00 - Vestiarul tricolorilor este pregătit înaintea meciului Armenia – România, din preliminariile CM 2022.

România a mai întâlnit Armenia în urmă cu cinci ani, în preliminariile CM 2018, iar tricolorii s-au impus atunci cu 5-0 la Erevan. Acum, naționala Armeniei are o altă față, sub comanda selecționerului Joaquin Caparros. Lotul Armeniei valorează 17.2 milioane de euro, în timp ce lotul României este cotat de Transfermarkt la 94.3 milioane.

Meciul de la Erevan va fi condus de o brigadă din Letonia. La centru va fi Andris Treimanis, ajutat de asistenții Haralds Gudermanis și Aleksejs Spasjonnikovs.

Armenia - România, LIVE TEXT, de la ora 19:00. Echipele probabile

• Armenia: Iurcenko - Hambardzumian, Haroian, Voskanian, Hovhannisian - Barseghian, Udo, A. Grigorian, Bairamian - Adamian, Karapetian
  • România: Niță - Mogoș, Chiricheș, Nedelcearu, Bancu - Marin, Crețu - Man, Stanciu, Tănase - Pușcaș

Armenia - România, LIVE TEXT, de la ora 19:00. 4.300 de spectatori la Erevan

La meciul Armenia-România, în tribunele stadionului din Erevan vor fi 4.300 de fani armeni. Numărul acestora reprezintă 30 la sută din capacitatea stadionului.

Şi la meciul Armenia-Islanda, scor 2-0, echipa a fost susţinută de acelaşi număr de spectatori.

Armenia - România, LIVE TEXT, de la ora 19:00. Clasamentul Grupei J din preliminariile CM 2022 din Qatar

Lotul României pentru meciurile cu Macedonia de Nord, Germania și Armenia:

• PORTARI: Florin Niță, Florin Iacob, Ionuţ Radu, David Lazar;
  • FUNDAȘI: Vasile Mogoș, Ionuț Nedelcearu, Alin Toșca, Vlad Chiricheș, Andrei Burcă, Mario Camora, Ovidiu Popescu, Nicușor Bancu;
  • MIJLOCAȘI: Răzvan Marin, Alexandru Crețu, Nicolae Stanciu, Ianis Hagi, Alexandru Maxim, Erik Bicfalvi, Valentin Mihăilă, Dennis Man, Florin Tănase, Florinel Coman, Alexandru Cicâldău;
  • ATACANȚI: Claudiu Keșeru, George Pușcaș.

Programul României în Grupa J din preliminariile CM 2022 din Qatar

25 martie 2021

• ROMÂNIA – Macedonia de Nord, 3-2 (Tănase 28, Mihăilă 50, I. Hagi 86 / Ademi 82, Trajkovski 83)
  • Germania – Islanda 3-0 (Goretzka 2, Havertz 7, Gundogan 56)
  • Liechtenstein – Armenia 0-1 (Frommelt 83-aut.)

28 martie 2021

• Armenia – Islanda 2-0 (Barsegyan 53, Bayramyan 74)
  • ROMÂNIA – Germania 0-1 (Gnabry 16)
  • Macedonia de Nord – Liechtenstein 5-0 (Bardhi 7, Trajkovski 51, 54, Elmas 62, Nestorovski 82)

Câte echipe din Europa se califică la CM 2022 din Qatar

Campionatul Mondial din 2022 va fi găzduit de Qatar, în perioada 21 noiembrie - 18 decembrie. La acest turneu final vor participa 32 de echipe naționale, dintre care 13 vor fi din Europa.

Primele 10 naționale europene calificate la CM 2022 vor fi câștigătoarele grupelor din preliminarii, acestea se califică direct. Celelalte 3 locuri vor fi ocupate în urma unui baraj la care vor participa 12 naționale.

În baraj se califică echipele naționale clasate pe locul 2 în grupele preliminare și cele mai bune câștigătoare de grupă în Liga Națiunilor 2020/2021 care nu s-au clasat pe primele două locuri în preliminariile CM 2022.

Cum funcționează barajul pentru CM 2022

Din cele 10 echipe clasate pe locul 2 în grupele preliminare vor fi aleși șase capi de serie, pe baza punctelor obținute în grupe, excluzând rezultatele cu ultima clasată.

Vor fi astfel 6 capi de serie, care se vor duela cu alte 4 echipe care au terminat pe locul 2 în grupele preliminare CM 2022, plus 2 formații provenite din Liga Națiunilor.

Se dispută baraj într-o singură manșă, pe terenul capilor de serie, între aceste 6 echipe și celelalte 6 rămase. Vor rezulta 6 echipe calificate mai departe. Prin tragere la sorți, se vor stabili 3 echipe gazdă și 3 echipe oaspete pentru ultimul baraj, tot într-o singură manșă.

Etichete: romania , frf , armenia , mirel radoi , echipa nationala a romaniei , meciuri romania , romania armenia , meciuri romania preliminarii cm , program preliminarii tricolori , preliminarii cm 2022 , romania preliminarii cm 2022 , adversari romania preliminarii cm 2022 , romania armenia live text

Un cuplu care a cumpărat un conac vechi de 400 de ani a descoperit sub podeaua din bucătărie o comoară

În timp ce-și renovau bucătăria din casa lor veche, doi soți din Dorset, Anglia, au descoperit o...

Pep Guardiola a descris într-un singur cuvânt jocul lui Manchester City cu Real Madrid

După o lună, Adrian Mutu și-a dat șapca jos! Ce a ieșit
Screenshot 2024-04-02 at 23.10.18
Manchester City - Real Madrid 1-1 (3-4 d.l.d.). ”Galacticii”, în semifinalele UEFA Champions League!
Nu mai suporta și a vrut să plece gratis de la Real Madrid! Acum a devenit erou, iar soția sa a transmis doar ȘASE cuvinte
lunin
A murit la doar 17 ani: ”Boala a răpus-o în 24 de ore”. Două zile de doliu
Screenshot 2024-04-18 at 16.51.31-modified

Exclusiv Florin Prunea a văzut imaginile cu Ștefan Târnovanu și a reacționat: ”Să vezi ce-i rup eu urechile”
Dorinel Munteanu, după calificarea Oțelului în finala Cupei României: ”Mă trezesc în fiecare dimineață cu speranța că vor veni”
Screenshot 2024-04-18 at 23.09.58
”Ai mai văzut așa ceva?”. Emi Martinez a primit două galbene, unul la loviturile de departajare, dar nu a fost eliminat
martinez
OUT înainte de EURO 2024: ”Leziune a ligamentului încrucișat anterior”
Reese Witherspoon, în șort de sport, necoafată și nemachiată, într-o zi oarecare. Bucuroasă ca un copil după o întâlnire specială
LPF explică de ce FCSB nu are voie să petreacă după derby-ul cu Rapid: „Ar fi lipsă de respect"
Ovidiu Burcă a analizat în detaliu plecarea lui Florinel Coman de la FCSB! Ce pierde și ce câștigă Gigi Becali după ce îl vinde
Zendaya, adevărul despre scenele intime din filmul „Challengers”: „Trebuia să ne simțim bine unul cu celălalt”
Shania Twain, „tot mai puțin inhibată” pe măsură ce trec anii. Artista și-a etalat picioarele lungi, într-un body, pe tocuri
Șotronul lui Șucu: culisele unei situații explozive pe care trebuie să o gestioneze la Rapid
50 de mașini electrice, testate pe autostradă. Doar 17 au autonomie peste 300 km. Cine e campioană?
Singurul județ cu două autostrăzi și un aeroport din România. Salvat de infrastructură și investiții masive
EXCLUSIV. Rotaru face curățenie la Craiova! Schimbă jumătate din lot, vin jucători din Spania