Argentina v France - FIFA World Cup 2022 - Final
Argentina poate pierde titlul mondial câștigat în anul 2022! Anunțul francezilor face înconjurul lumii
Doha, Qatar. 18th Dec, 2022. The FIFA World Cup Trophy is displayed on the pitch at the Qatar 2022 World Cup Final between Argentina and France at Lusail Stadium in Lusail, north of Doha, on December 18, 2022. (Photo: William Volcov) Credit: Brazil Photo
Man. City și Barca au luat cei mai mulți bani de la FIFA pentru jucătorii prezenți la Cupa Mondială din Qatar
Suporterii din Reșița, la meciul cu Petrolul / Foto: Captură Digi Sport
Stadion de 18.000.000 € pentru o echipă fără drept de promovare: ”În 3 ani ar putea fi gata”

05.12.2022, 22:54

Brazilia s-a impus fără drept de apel împotriva Coreei de Sud, scor 4-1, în optimile de finală ale Cupei Mondiale din Qatar.

Bucuria jucatorilor Braziliei / Foto: Getty Images
  • SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Brazilia – Coreea de Sud 4-1. "Samba" în Qatar. Trupa lui Tite întâlnește Croația în "sferturi" la Mondial

A fost o adevărată demonstație de forță a brazilienilor, cel puțin în prima repriză. Naționala lui Tite a deschis scorul în minutul 7, prin Vinicius și și-a dublat avantajul în minutul 13, atunci când Neymar a înscris de la punctul cu var.

În minutul 29, Richarlison a punctat și el, în timp ce Paqueta a stabilit scorul primei reprize, șapte minute mai târziu.

În actul secund, sud-americanii au scăzut din turație, iar ocaziile au fost de ambele părți. Asiaticii au marcat golul de onoare în minutul 76, atunci când Seung-Ho Paik a înscris splendid, de la mare distanță.

În urma acestui rezultat, Brazilia se califică în sferturile de finală și va înfrunta Croația, pe 9 decembrie.

Brazilia - Coreea de Sud 4-1

UPDATE: Fluier final! Brazilia câștigă cu 4-1 și se califică în sferturile de finală ale Cupei Mondiale din Qatar.

Min. 77: Gool Coreea de Sud! Seung-Ho Park marchează golul de onoare după un șut splendid de la distanță.

Min. 71: 43.847 de spectatori asistă la partida dintre Brazilia și Coreea de Sud.

Min. 62: Ocazie Brazilia! Din nou Raphinha la finalizare, însă fotbalistul Barcelonei nu reușește nici de această dată să-l învingă pe portarul Coreei.

Min. 54: Ocazie Brazilia! Raphinha șutează plasat din careu, dar portarul Coreei de Sud respinge în lateral.

Min. 48: Ocazie Coreea de Sud! Son șutează periculos, însă nu reușește să trimită balonul pe spațiul porții lui Alisson.

Min. 46: Începe repriza secundă!

UPDATE: Pauză în partida dintre Brazilia și Coreea de Sud, scor 4-0.

Min. 45+4: Ocazie Brazilia! Richarlison scapă într-o poziție singur cu portarul, însă șutul său este blocat de Kim Seung-gyu.

Min. 36: Goool Brazilia! Sud-americanii pleacă pe contraatac, iar Vinicius îi pasează spectaculos lui Paqueta, care înscrie cu un șut din prima, fără speranțe pentru portarul advers.

Min. 29: Goool Brazilia! Richarlison înscrie după o combinație perfectă cu Neymar în careul Coreei de Sud. Apărarea asiaticilor a rămas fără reacție după pasele din prima ale brazilienilor.

Min. 17: Ocazie Coreea de Sud! Im-Beom Hwang șutează de la distanță, însă Alisson este la post și scoate spectaculos din vinclu.

Min. 13: Gool Brazilia! Neymar înscrie de la punctul cu var, după o intervenție imprudenă a asiaticilor în propriul careu.

Min. 7: Goool Brazilia! Vinicius marchează dintr-o centrare venită din partea dreaptă, trimisă de Raphinha.

Min. 5: Brazilia domină meciul până acum, iar naționala din Selecao are o posesie de 62% - 38%. Cu toate acestea, elevii lui Tite nu și-au creat vreo ocazie de gol.

Min. 1: A început meciul! Este ultima partidă de la acest turneu final care se va disputa pe arena 974 din Doha.

UPDATE: Cele două echipe au intrat pe teren, iar acum se așteaptă intonarea imnurilor.

Brazilia - Coreea de Sud. Echipele de start. Neymar, titularizat de Tite

Brazilia: Alisson - Eder Militao, Thiago Silva, Marquinhos, Danilo - Lucas Paqueta, Casemiro, Neymar - Vinicius Jr., Raphinha, Richarlison.

Coreea de Sud: Kim Seung-gyu - Kim Moon-hwan, Kim Min-jae, Kim Young-gwon, Kim Jin-su - Lee Jae-sung, Jung Woo-young, Jeong Woo-yeong, Hwang In-beom - Son Heung-min, Hwang Hee-chan, Cho Gue-sung.

Ar fi a şasea cupă mondială din palmares, ceea ce ar pune două trofee mondiale între Selacao respectiv Germania şi Italia.

Aşa, nimeni nu ar mai avea ce să-i reproşeze lui Neymar, care şi-a pus a şasea steluţă pe echipament încă dinaintea turneului final din Qatar.

Pentru a-şi continua drumul spre marea finală, Brazilia trebuie să treacă de un hop care nu este simplu pentru nimeni, Coreea de Sud.

Brazilia-Coreea de Sud

Chiar dacă nu se află printre echipele de primă mărime prezente la Doha, asiaticii au făcut de obicei turnee finale decente, ca şi acum, când au învins Portugalia, scor 2-1 în Grupa H, şi au trimis acasă Uruguay!

"Tigrii Asiei", aşa cum sunt supranumiţi jucătorii sud-coreeni, au trecut o singură dată de faza "optimilor", în 2002, atunci când au urcat până în semifinale. Dar au fost gazde, alături de Japonia, şi mulţi au spus că arbitrajul le-a fost favorabil.

În vară, cele două echipe au disputat un meci amical, câştigat de Brazilia cu 5-1, o demonstraţie de forţă a jucătorilor selecţionerului Tite. Dar de atunci au trecut cinci luni, iar peste brazilieni a trecut şi meciul cu Camerun, scor 0-1, care a arătat că "se poate".

Pentru al doilea meci la acest turneu final, Neymar este anunţat în echipa Braziliei. Accidentat în jocul de debut, Brazilia-Serbia, scor 2-0, vedeta celor de la PSG ar fi fost apt şi pentru ultimul joc din grupă, dar antrenorii nu au vrut să rişte.

Oricum, Tite i-a pierdut pe Telles şi pe Gabriel Jesus pentru restul turneului.

Echipe probabile Brazilia-Corea de Sud, la CM Qatar 2022

Brazilia: Alisson - Militao, Marquinhos, Silva, Danilo - Paqueta, Casemiro, Neymar jr. - Raphinha, Richarlison, Vinicius Jr.
Antrenor: Tite

Coreea de Sud: Seung-gyu - Moon-hwan, Kyung-won, Young-gwon, Jin-su - In-beom, Woo-Young - Hee-chan, Kang-in, Heung-min - Gue-sung.
Antrenor: Paulo Bento

Programul complet al sferturilor de finală ale Cupei Mondiale Qaatr 2022

Dacă se califică în "sferturi", Brazilia va întâlni învingătoarea din meciul Japonia-Croaţia.

Vineri 9 decembrie

• Meciul 58: Japonia / Croația -  Brazilia / Coreea de Sud (Education City Stadium - Doha, 17:00)
  • Meciul 57: Olanda - Argentina (Lusail Stadium - Al Daayen, 21:00)

Sâmbătă 10 decembrie

• Meciul 60: Maroc / Spania - Portugalia / Elveția (Al Thumama Stadium - Doha, 17:00)
  • Meciul 59: Anglia - Franța (Al Bayt Stadium - Al Khor, 21:00)

Etichete: optimi cupa mondiala 2022 , brazilia - coreea de sud , sferturi cupa mondială 2022

Explozie la Rafinăria Petromidia din Năvodari. A fost activat Planul Roșu de Intervenție

O explozie a avut loc, vineri, la Rafinăria Petromidia din Năvodari, județul Constanța, în zonă...

OUT de la echipa națională pentru EURO! ”Orice om sănătos la cap l-ar lua în lot, dar eu l-am scos”

Nu se mai ascund! Internaționalul român și-a făcut publică relația
aza3
Chetă pentru un violator: cine a plătit, de fapt, milionul de euro care l-a scos pe Dani Alves din închisoare
Dani Alves is released on bail from Can Brians jail
După 57 de ani, recordul e istorie! Un puști a reușit să îl întreacă pe marele Arnold Schwarzenegger
327210115_214907157678345_2804730496893185967_n
Se îngroașă "gluma": Napoli a intrat și ea în cursa pentru un jucător din SuperLiga României!
profimedia-0774483276

Oficial FC Botoșani a renunțat la un jucător în plin campionat! Fotbalistul a fost deja prezentat la noua echipă
FOTBAL: FC BOTOȘANI - FC UNIVERSITATEA CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET (30.10.2023)
Liverpool este gata să plătească 60.000.000€ pentru ”noul Mohamed Salah”
Egypt v Croatia - FIFA Series 2024 Egypt, Cairo - 27 Mar 2024
Ofertă de ȘASE milioane de euro! Gigi Becali a dat răspunsul pe loc: ”Cu Dumnezeu nu negociezi”
George Becali to Sell FCSB Soccer Team, Bucharest, Romania - 24 Apr 2023
Accidentare la FCSB! Titularul ”s-a rupt" și ar putea rata tot sezonul!
Prima apariție a lui Gigi Becali, după ce a ținut post negru 5 zile! Cum arată: ”Dacă mănânci mult, te uiți după femei”
Adevărul despre scandalul dintre Rebel Wilson și Sacha Baron Cohen. Ce a scris actrița despre starul din „Borat” în cartea ei de memorii
Are 47 de ani, dar arată ca o puștoaică. Shakira, irezistibilă în emisiunea lui Jimmy Fallon, într-o rochie scurtă
Hagi s-a liniștit: Ianis merge sigur în Germania! Avem premianții și corigenții lotului pentru Euro
Ungaria introduce vinieta de o zi. Cât costă și de ce nu merită să o cumperi?
Simona Halep, veste total neașteptată. Ce i se pregătește fostului lider mondial
Lovitură pentru Simona Halep! Românca a primit "interzis" la turneul favorit al Mariei Șarapova
Cum l-a numit Emiliano Martinez pe Kylian Mbappe, la aproape un an după finala Cupei Mondiale din Qatar