Exclusiv FCSB e aproape campioană, dar Ioan Andone a transmis deja cine va lua titlul în sezonul următor: ”A demonstrat”
Video Exclusiv Cum a numit-o Marcel Răducanu pe FCSB, în direct la TV
FC Botosani FC Botosani
1 - 1
Du 11.12.2022 17:30

FC Botoșani - CFR Cluj 1-1. Moldovenii lui Flavius Stoican obțin remiza în prelungiri

11.12.2022, 19:25

• SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

Partida dintre FC Botoșani și CFR Cluj s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, în etapa 20 din Liga 1, după un gol marcat în prelungiri de moldoveni.

În urma acestui rezultat, CFR Cluj rămâne pe locul doi în clasament, la trei puncte în urma liderului Farul, în timp ce FC Botoșani rămâne tot pe locul 12, cu 21 de puncte.

FC Botoșani - CFR Cluj 1-1. Ardelenii au redus din intensitate în repriza secundă, iar moldovenii au profitat

Moldovenii antrenați de Flavius Stoican au avut prima șansă a partidei, când Șeroni a trimis cu stângul în brațele lui Scuffet.

Totuși, prima ocazie mare a partidei le-a aparținut ardelenilor, în minutul 14, când Birligea a ajuns la pasa lui Deac și a șutat din prima, însă Pap a avut o intervenție foarte bună și a respins.

Câteva momente mai târziu, Cvek s-a înălțat la o centrare a lui Cristi Manea și a trimis cu capul în transversala porții moldovenilor.

Ardelenii au reușit să deschidă scorul la jumătatea primei reprize când Cvek a plonjat la centrarea aceluiași Manea și a trimis cu capul în poarta apărată de Eduard Pap.

Moldovenii puteau restabili egalitatea pe finalul primei reprize, dar Mihai Roman a luftat din fața porții.

După o repriză controlată în totalitate de CFR Cluj, ardelenii au mai redus din intensitate în partea secundă și le-au dat șansa moldovenilor să restabilească egalitatea.

În repriza secundă, Șeroni a trimis periculos cu capul din interiorul careului, însă mingea a trecut peste poarta lui Scuffet. Zabou a ratat și el o șansă uriașă de gol, când a trimis puțin pe lângă poartă în minutul 75.

Ardelenii se puteau desprinde pe tabelă când Malele a șutat din prima cu stângul din careu, însă intervenția ca la manual a lui Pap a păstrat scorul neschimbat.

Moldovenii au marcat golul egalizator în prelungiri, când Mihai Roman a șutat din careu, balonul a trecut printre picioarele lui Scuffet, iar Dragu a trimis mingea în poartă.

VIDEO Rezumatul partidei FC Botoșani - CFR Cluj 1-1

FC Botoșani - CFR Cluj 1-1

Moldovenii tocmai l-au anunțat pe Flavius Stoican ca nou antrenor al echipei, asta după ce rezultatele din ultimul timp, obținute cu Mihai Ciobanu, au fost nesatisfăcătoare.

De cealaltă parte, ardelenii s-au apropiat de primul loc al clasamentului, ocupat de Farul Constanța. Trupa lui Dan Petrescu speră să câștige al șaselea titlu consecutiv, iar astfel să-și continue hegemonia de pe plan intern.

Ultima partidă dintre cele două s-a terminat cu victoria celor de la FC Botoșani, 1-0, datorită unui gol înscrie de Camara.

FC Botoșani a fost eliminată din Cupa României, după ce a pierdut ultimul meci al fazei grupelor, 0-2, cu FCSB.

În campionat, gruparea din Moldova este pe poziția a 12-a, cu 20 de puncte, la doar o lungime peste U Craiova 1948, ocupanta primei poziții care ar duce la barajul de rămânere în Liga 1.

Clasament Liga 1

• 90+7 final
  • 90+1 g
    Gol FC Botosani

Mihai Roman preia balonul de la Țigănașu, pivotează și șutează, balonul trece printre picioarele lui Scuffet, iar Dragu trimite mingea în poartă.