Un star de la Real Madrid i-a spus ”PAS” naționalei Spaniei și va reprezenta altă țară
CFR Cluj V FCU 1948 Craiova - SuperLiga, Cluj-Napoca, Romania - 01 Oct 2023
Philip Otele este dorit de Napoli și Brighton! CFR Cluj a făcut anunțul
Fotbal Club

17.12.2022, 18:45

Croația a terminat pe locul 3 la Cupa Mondială din Qatar, după 2-1 cu Maroc, în "finala mică". Au existat însă probleme de arbitraj, după ce ambele echipe au cerut câte un penalty.

Croatia v Morocco: 3rd Place - FIFA World Cup Qatar 2022
Mislav Orsic a marcat golul de 2-1 pentru Croația, în meciul cu Maroc, de la Cupa Mondială 2022 / Foto: Getty Images
  • Liga 2: Corvinul - Buzău, joi, 19:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, joi, 21:30, DGS 1

Croația - Maroc 2-1, în "finala mică" de la Cupa Mondială 2022

Meciul a început fulminant. După o gafă a portarului Bono, care a fost aproape de autogol, a urmat golul Croației, din minutul 7, reușit de Gvardiol.

Doar două minute s-au bucurat oamenii lui Zlatko Dalic, pentru că Dari a egalat. Kovacic și Modric l-au pus apoi la încercare pe portarul Bono.

Marocul a dat replica prin En Nesyri, iar prima repriză s-a încheiat cu încă un gol. L-a reușit Orsic, în minutul 42, cu o execuție superbă, cu efect, când balonul a atins și bara.

Croația - Maroc 2-1. La Mondialul precedent,  Croația a jucat finala

În repriza a doua s-a jucat mult mai precaut. Cele mai notabile faze s-au petrecut în interval de trei minute. Mai întâi, în minutul 74, Croația a cerut un penalty la un duel dintre Gvardiol și Amrabat, iar la poarta cealaltă, după o ocazie mare a lui En Nesyri, Hakimi a căzut în careu și a cerut și el penalty.

Până la final, fiecare echipă a mai avut câte o ocazie, Croația, prin Hakimi, iar Maroc, prin En Nesyri. Astfel, meciul s-a terminat cu scorul de 2-1, iar Croația termină pe locul 3, după ce, la Mondialul precedent, a jucat finala.

Cele două echipe se cunoșteau bine, după ce s-au mai întâlnit în urmă cu trei săptămâni, în faza grupelor, scor 0-0.

LIVE TEXT Croația - Maroc 2-1, în "finala mică" de la CM Qatar 2022

Min. 90+6: Final de meci. Croația obține medalia de bronz.

Min. 90+6: Ocazie Maroc. După o centrare de pe stânga, En Nesyri reia cu capul, dar peste poartă.

Min. 87: Ocazie Croația. Kovacic primește o pasă pe stânga, trece scurt de Hakimi, dar șutează pe lângă poartă.

Min. 75: Maroc cere penalty. Hakimi cade în careu, în duel cu Petkovic.

Min. 75: Ocazie Maroc. En Nesyri ajunge în careu și șutează bine, dar Livakovic intervine extraordinar.

Min. 74: Croația cere penalty. Gvardiol susține că a fost faultat în careu de Amrabat.

Min. 46: Începe repriza a doua.

Min. 45+2: La pauză, Croația - Maroc 2-1.

Min. 42: Gol Croația. Orsic primește o pasă pe dreapta de la Livaja și trimite un șut senzațional, iar mingea lovește bara și intră în poartă.

Min. 37: Ocazie Maroc. După o centrare din corner, En Nesyri deviază cu capul, dar mingea trece prin fața porții.

Min. 24: Ocazie Croația. Modric șutează din marginea careului, dar Bono respinge greu, în doi timpi.

Min. 18: Ocazie Croația. Kovacic trimite cu capul, dar portarul reține.

Min. 9: Gol Maroc. După o centrare din lovitură liberă, Majer respinge greșit, mingea ajunge la Dari, care egalează.

Min. 7: Gol Croația. După o centrare din lovitură liberă, Perisic recentrează cu capul pentru Gvardiol, care deschide scorul.

Min. 3: Ocazie Croația. Portarul Bono primește o pasă înapoi, dar, nederanjat de nimeni, e aproape să-și trimită balonul în propria poartă.

Min. 1: Începe meciul.

Croația: Livakovic - Stanisic, Sutalo, Gvardiol - Orsic, Modric, Kovacic, Perisic - Livaja, Kramaric
Rezerve: Barisic, Brozovic, Budimir, Erlic, Grbic, Ivusic, Jakic, Juranovic, Lovren, Pasalic, Petkovic, Sosa, Susic, Vida, Vlasic
Selecționer: Zlatko Dalic

Maroc: Bono - Hakimi, Dari, El Yamiq, Attiat Allah - Amrabat - Sabiri, El Khannous - Ziyech, En Nesyri, Boufal
Rezerve: Aboukhlal, Aguerd, Amallah, Benoun, Chair, Cheddira, Ez Abde, Hamdallah, Jabrane, Munir, Ounahi, Saiss, Tagnaouti, Zaroury
Selecționer: Walid Regragui

"Finala mică" CM Qatar 2022. Croația - Maroc, ora 17:00, LIVE TEXT pe digisport.ro

Cele două echipe s-au mai întâlnit până acum de două ori, cel mai recent în grupa turneului final din Qatar, când scorul a fost egal, 0-0. primul lor meci direct a avut loc în 1996, în semifinalele turneului internaţional Cupa Regele Hassan al II-lea, rezultatul fiind tot egal, 2-2, însă Croaţia s-a impus la penalty-uri cu 7-6.

Croaţia are doar o victorie în timpul regulamentar la Cupa Mondială după victoria sa din semifinalele ediţiei din 2018 (2-1 cu Anglia, după prelungiri), 4-1 cu cu Canada, în grupă la ediţia actuală. Echipa antrenată de Zlatko Dalic a pierdut finala din Rusia, a făcut două egaluri în grupă în Qatar (0-0 cu Maroc şi 0-0 cu Belgia), iar apoi a trecut la loviturile de departajare de Japonia (optimi) şi Brazilia (sferturi), pierzând fără drept de apel semifinala cu Argentina (0-3).

''Leii din Atlas'' erau neînvinşi de şase meciuri înaintea semifinalei cu Franţa (0-2), după 2-2 cu Spania în ultimul lor meci din Rusia, 0-0 cu Croaţia, 2-0 cu Belgia, 2-1 cu Canada, în grupă în Qatar, 0-0 cu Spania în optimi (3-0 la loviturile de departajare) şi 1-0 cu Portugalia în sferturi.

Marocul este prima echipă arabă şi africană care a atins semifinalele Cupei Mondiale, iar selecţionerul Walid Regragui este primul antrenor arab care conduce o echipă naţională în faza eliminatorie a Cupei Mondiale.

Croaţia a mai jucat o dată pentru medaliile de bronz la Cupa Mondială, în 1998, învingând Olanda cu 2-1 la ediţia din Franţa.

Africanii nu au primit gol de la un adversar la ediţia din Qatar până în semifinale, singurul gol încasat până atunci fiind autogolul lui Nayef Aguerd în meciul cu Canada, notează AGERPRES.

Marocanii se confruntă cu mari probleme de lot, după ce au pierdut trei fundaşi titulari, toţi accidentaţi, Romain Saiss, Nayef Aguerd şi Noussair Mazraoui.

Arbitrul qatarian Abdulrahman Al Jassim va conduce la centru meciul pentru stabilirea ocupantei locului al treilea. Al Jassim îi va avea ca asistenţi pe compatrioţii săi Taleb Al Marri şi Saoud Ahmed Al Maqaleh, în timp ce arbitru de rezervă va fi brazilianul Raphael Claus.

Echipele probabile:

• Croaţia: 1. Dominik Livakovic - 22. Josip Juranovic, 6. Dejan Lovren, 20. Josko Gvardiol, 19. Borna Sosa - 10. Luka Modric (căpitan), 8. Mateo Kovacic, 7. Lovro Majer - 13. Nikola Vlasic, 9. Andrej Kramaric, 4. Ivan Perisic.
  • Selecţioner: Zlatko Dalic.
  • Maroc: 1. Yassine Bounou - 2. Achraf Hakimi, 18. Jawad El-Yamiq, 20. Achraf Dari, 25. Yahya Attiat-Allah - 8. Azzedine Ounahi, 4. Sofyan Amrabat, 15. Selim Amallah - 7. Hakim Ziyech (căpitan), 19. Youssef En-Nesyri, 17. Sofiane Boufal.
  • Selecţioner: Walid Regragui.

Etichete: croatia , maroc , world cup 2022 , finala mica cupa mondiala

A crezut că a înghițit un os, dar medicii au fost oripilați când au văzut ce era, de fapt. Ce a pățit o femeie

O femeie din Peru a ajuns de urgență la spital, după ce ar fi înghițit un os. Medicii, însă, au...

Screenshot 2024-03-26 at 22.07.30
"A fost cel mai bun!" Columbienii au remarcat un singur jucător român, după amicalul de la Madrid

România a pierdut amicalul contra Columbiei, disputat pe Civitas Metropolitano, din Madrid, scor...

OUT de la echipa națională pentru EURO! ”Orice om sănătos la cap l-ar lua în lot, dar eu l-am scos”
Romania V Greece - International Friendly, Bucharest - 25 Mar 2022
Doar 6 din 17! Notele, după România - Columbia 2-3: un ”Tricolor” a strălucit și a fost omul meciului
profimedia-0859843479
România - Columbia 2-3. "Tricolorii" au evitat rușinea pe final de meci! Rezultat istoric pe Metropolitano
profimedia-0859819437
E gata: Ianis Hagi pleacă de la Alaves! A anunțat unde va juca sezonul viitor
Screenshot 2024-03-27 at 17.00.01

News Alert Liviu Ungurean ”Bocciu” și ceilalți doi ultrași ai Rapidului au ajuns în fața instanței
liviu
La ce concluzie a ajuns presa din Ucraina înaintea meciului cu România de la EURO
Ukraina - Islandia
Ar fi schimbul anului: Liverpool renunță la un titular pentru un star de la Real Madrid!
profimedia-0372611970
Captură de ecran 2024-03-25 114710
"Am avut metastaze la plămâni și la coloană". Teodora, fiica lui Mihai Stoica, despre dificila perioadă când a luptat cu cancerul
Marele inamic al CSA Steaua, contactat de urgență de Gigi Becali: ”Nu are el atâția bani să mă cumpere pe mine!"
Meszar, prima reacție după suspendarea primită de UTA. Dă vina pe fanii Stelei și le declară război ultrașilor arădeni
Adevărul despre scandalul dintre Rebel Wilson și Sacha Baron Cohen. Ce a scris actrița despre starul din „Borat” în cartea ei de memorii
Are 47 de ani, dar arată ca o puștoaică. Shakira, irezistibilă în emisiunea lui Jimmy Fallon, într-o rochie scurtă
Hagi s-a liniștit: Ianis merge sigur în Germania! Avem premianții și corigenții lotului pentru Euro
În ce orașe va întârzia pensia în luna aprilie? De ce se întâmplă acest lucru
Simona Halep, veste total neașteptată. Ce i se pregătește fostului lider mondial
"Ați mai văzut așa ceva?" Surpriză mare la Miami: o rusoaică a învins o favorită și s-a calificat în semifinale
”Bijuteria” lui Real Madrid e în pole-position pentru a găzdui finala Campionatului Mondial din 2030
Real Madrid v Manchester City FC: Semi-Final First Leg - UEFA Champions League

De câte ori purtați o pijama înainte de a o pune în coșul de rufe? Cât de des ar trebui să spălăm hainele cu care dormim
Transformarea uluitoare a unui câine după ce a fost spălat și tuns. Salvatorii au crezut că-i lipsește un ochi când l-au găsit