Adio, Europa: Al-Hilal l-a transferat cu 80.000.000 de euro după Cupa Mondială!
articol scris de Digi Sport21.07.2026, 19:29
Al-Hilal a bătut palma pentru unul dintre cele mai scumpe transferuri realizate în perioada de mercato a verii.
CM 2026 SuperLiga: Universitatea Craiova - FC Argeș, duminică, 21:30, DGS 1
SuperLiga: Petrolul - Oțelul, duminică, 18:30, DGS 1
Vicecampioana din Arabia Saudită, detronată de echipa lui Cristiano Ronaldo (Al-Nassr) în sezonul trecut, a băgat mâna adânc în buzunar pentru a se asigura că nu se mai întâmplă același lucru și în noua ediție.
Al-Hilal l-a transferat pe Crysencio Summerville cu 80 de milioane de euro
Englezii de la The Athletic au anunțat marți că Al-Hilal și West Ham United au ajuns la un acord total pentru transferul lui Crysencio Summerville, în valoare de 80 de milioane de euro.
Internaționalul olandez a fost convins să părăsească Europa la doar 24 de ani cu un salariu uriaș, de 15 milioane de euro pe an, mult față de ce ar fi câștigat pe "Bătrânul Continent".
Atacantul de bandă stânga mai avea pe masă și o ofertă de la AS Roma, mult inferioară din punct de vedere financiar, și a ales banii în detrimentul performanței sportive la cel mai înalt nivel.
Crysencio Summerville este al doilea cel mai scump transfer făcut vreodată de Al-Hilal, după cel al lui Neymar, de 90 de milioane de euro.
- Pe site-ul de specialitate Transfermarkt, Crysencio Summerville este cotat la doar 35 de milioane de euro.
Crysencio Summerville a încheiat în genunchi Cupa Mondială
Convocat de Ronald Koeman în lotul "Portocalei Mecanice", Crysencio Summerville a impresionat inițial la Cupa Mondială.
Atacantul a reușit un gol în primul meci, cu Japonia, apoi alt gol și un assist cu Suedia.
După cele două prestații foarte bune din faza grupelor, Crysencio Summerville reușea să ofere o pasă de gol în meciul cu Maroc, din șaisprezecimi, încheiat 1-1 în timpul regulamentar.
La loviturile de departajare, însă, a fost un dezastru total pentru Olanda, care a ratat trei dintre cele cinci execuții.
Cea a lui Crysencio Summerville a fost ultima, iar după ce Saibari a transformat ulterior lovitura lui, Olanda a fost eliminată prematur de la turneul final.
Per total, atacantul de bandă stânga are șase meciuri jucate pentru țara sa, la care și-a făcut debutul luna trecută. Crysencio Summerville are două goluri marcate și trei pase de gol.
Etichete: arabia saudita , al hilal , mercato , crysencio summerville
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
Autoritățile bulgare au identificat drona care s-a prăbușit și a explodat sâmbătă dimineață în...