Thibaut Courtois și-a anunțat decizia, la 16 zile după scandalul uriaș de la Cupa Mondială 2026
articol scris de Digi Sport26.07.2026, 18:35
Portarul titular al Belgiei, Thibaut Courtois, a dezvăluit că este dornic să aibă o discuţie cu noul selecţioner al "diavolilor roşii", Mark van Bommel, scrie ziarul Le Soir.
CM 2026 Cupa României: Chiajna - Oțelul, miercuri, 20:30, DGS 1
Cupa României: Bihor - Farul, miercuri, 17:30, DGS 1
Prezent la festivalul Tomorrowland alături de soţia sa, portarul belgian a vorbit deschis despre viitorul său la echipa reprezentativă.
Thibaut Courtois este căsătorit cu Mishel Gerzig
Galerie Foto
Thibaut Courtois e dispus să continue la Belgia, deși anunța după CM 2026 că vrea să ia o pauză
Courtois, refăcut acum după accidentarea musculară suferită în timpul ultimului meci de la Cupa Mondială, împotriva Spaniei pe 10 iulie, s-a bucurat de festival înainte de a relua antrenamentele de presezon cu Real Madrid.
După acel meci, el explicase că se simţea capabil să continue jocul, dar că fostul selecţioner Rudi Garcia a preferat să-l înlocuiască, ceea ce a declanșat o dezbatere amplă între belgieni, având în vedere importanța lui ”Tibu”. În plus, Senne Lammens, înlocuitorul lui Courtois, a greșit decisiv la golul prin care Spania s-a calificat în semifinalele competiției.
Portarul are o părere pozitivă despre Mark van Bommel, care îşi va prelua oficial atribuţiile la jumătatea lunii august. "Cred că este o alegere bună. Nu-l cunosc personal, dar toată lumea ştie ce a realizat cu Antwerp. De asemenea, a avut o carieră de jucător strălucită la cluburi mari şi la naţionala Olandei. Aşadar, aştept cu nerăbdare să discut cu el", a spus Courtois, conform Agerpres.
Prin urmare, jucătorul în vârstă de 34 de ani nu exclude continuarea carierei sale internaţionale, chiar dacă îşi exprimase anterior dorinţa de a lua o pauză de la echipa "diavolilor roşii", urmând să rateze viitoarea campanie din Liga Naţiunilor pentru a reveni în preliminariile pentru EURO 2028.
”Aș vrea să iau o pauză de la echipa națională! Liga Națiunilor nu este cea mai importantă competiție. Vom vedea dacă federația va accepta. Dacă nu, atunci poate că meciul din această seară (n.r. cu Spania) a fost ultimul meu!
Vreau să mă odihnesc un an, fără să joc pentru Belgia, iar apoi să revin pentru preliminariile EURO și pentru EURO 2028. Nu știu dacă Belgia va fi de acord cu asta”, declara Thibaut Courtois, după 1-2 cu Spania la CM 2026.
Declarațiile prin care Thibaut Courtois l-a criticat pe Rudi Garcia pentru schimbarea din Spania - Belgia
”La o degajare lungă am simțit ceva dintr-odată. Am crezut că este doar mușchiul ischiogambier încordat, pentru că executasem deja vreo 30 de pase lungi. Am simțit la un moment dat că o să-mi treacă, dar la o altă degajare lungă am simțit că durerea se accentua.
M-am așezat puțin ca să mă vadă medicul și am vrut să continui, dar nu mai puteam lovi mingea. Antrenorul mi-a spus că, dacă nu sunt la 100%, mă va schimba. I-am spus că mă simțeam rău, că nu mai puteam degaja, dar voiam să continui să văd cum mă simt.
Dacă nu trebuia să dau pase lungi, aș fi putut continua. Dar nu e nicio problemă dacă antrenorul își dorește pe cineva care este 100% apt, e în regulă”
Etichete: cupa mondiala , belgia , courtois , thibaut courtois , rudi garcia , mark van bommel , liga natiunilor
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
Doi români ajunși pe aeroportul Henri Coandă Otopeni cu o cursă care venea de pe aeroportul Luton...








































