profimedia-0864199478
Am aflat semifinalele UECL! PAOK Salonic a fost eliminată: aventura lui Răzvan Lucescu în Europa a luat sfârșit
martinez
”Ai mai văzut așa ceva?”. Emi Martinez a primit două galbene, unul la loviturile de departajare, dar nu a fost eliminat
Exclusiv Anunțul suporterilor Rapidului legat de prezența la meciul cu FCSB, pe Arena Națională

Conference League | Randers - CFR Cluj 2-1. Campioana României, OUT din Europa! Patru înfrângeri în cinci meciuri

25.11.2021, 23:50

CFR Cluj a fost învinsă de Randers, în Danemarca, scor 1-2, iar campioana României nu mai are nicio șansă pentru menținerea în competiția europeană.

FOTBAL:CFR CLUJ-RANDERS, GRUPELE CONFERENCE LEAGUE(30.09.2021)
Secvență din CFR Cluj - Randers, 0-0, 30 septembrie 2021 / Foto: Sport Pictures
  • SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Rapid, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Obligată să învingă și să spere că Jablonec va pierde contra lui AZ Alkmaar, CFR Cluj a început destul de bine și chiar a lovit transversala în minutul 3, la o centrare deviată a lui Camora din flancul stâng. A fost una dintre puținele situații importante ale echipei lui Dan Petrescu din prima repriză, danezii punând ulterior presiune la poarta lui Bălgrădean.

Ankersen a fost cel mai periculos om al gazdelor din primul act și l-a forțat pe Bălgrădean, în minutul 35, la o intervenție in extremis. De asemenea, Kopplin a fost aproape să deschidă scorul un minut mai târziu, dar Burcă a scos din apropierea liniei porții.

La pauză, Dan Petrescu l-a trimis pe Sigurjonnson în locul lui Bordeianu, însă tot danezii au fost mai periculoși. Randers a reușit să deschidă scorul în minutul 68, prin Kamara, abia intrat pe teren, care a primit o centrare de la Bungaard și a beneficiat de o respingere greșită a lui Camora.

La doar patru minute distanță, CFR Cluj a început din nou să spere. Ciprian Deac a reușit să egaleze cu o lovitură de cap de la aproximativ 11 metri, în urma unei centrări perfecte a lui Susic din flancul drept.

Bucuria elevilor lui Dan Petrescu a ținut doar patru minute. Fundașul Piesinger a marcat un gol superb, dintr-o lovitură liberă de la aproximativ 30 de metri, la care Bălgrădean nu a putut face nimic. CFR Cluj a avut o șansă importantă de a egala în minutul 89, prin Costache, dar fostul internațional U21 a trimis în plasa laterală dintr-o poziție foarte bună.

S-a terminat 2-1 pentru Randers, iar CFR Cluj va încheia pe ultimul loc grupa D din Conference League, campioana României având doar un punct strâns în cinci etape. AZ Alkmaar este deja calificată de pe primul loc (11p), în timp ce Randers (7p) și Jablonec (6p) vor lupta pentru poziția secundă.

În ultima rundă din Conference League, joi, 9 decembrie, de la ora 19:45, CFR Cluj va întâlni Jablonec, pe teren propriu, în timp ce AZ Alkmaar va primi vizita lui Randers.

Clasamentul grupei lui CFR Cluj din Conference League

Randers - CFR Cluj 2-1

Min. 90+4: Final: Randers - CFR Cluj 2-1.

Min. 89: Ocazie CFR! Costache șutează în forță în careu, dar trimite doar în plasa laterală.

Min. 84: Ultimele schimbări la CFR Cluj: ies Păun și Boateng, intră Costache și Rodriguez.

Min. 76: GOL Randers! Piesinger execută perfect o lovitură liberă de la aproximativ 30 de metri, trimițând chiar lângă bara din stânga lui Bălgrădean. Portarul lui CFR Cluj a plonjat, dar nu a putut respinge.

Min. 72: GOL CFR Cluj! Ciprian Deac marchează cu o lovitură de cap superbă, de la aproximativ 11 metri, după o centrare din flancul drept a lui Susic.

Min. 72: Dublă schimbare la CFR Cluj: ies Debeljuh și Manea, intră Alibec și Susic

Min. 68: GOL Randers! După o centrare a lui Bungaard, Camora respinge greșit, iar Kamara, abia intrat pe teren, rămâne singur cu portarul și înscrie în poarta lui Bălgrădean.

Min. 56: Ocazie CFR! Deac centrează foarte bine din lovitură liberă, Graovac ratează contactul cu balonul, iar portarul Carlgren este forțat la o intervenție in extremis.

Min. 52: Ocazie mare Randers! Egho îl lasă singur cu portarul pe Tibbling, dar șutul acestuia se duce în plasa laterală.

Min. 50: Randers este mai periculoasă și în startul reprizei secunde. După un nou corner, Marxen rămâne nemarcat în careu și reia cu capul, dar o face imprecis și Bălgrădean prinde fără probleme.

Min. 46: Începe repriza secundă! La pauză, Dan Petrescu l-a trimis pe Sigurjonsson în locul lui Bordeianu.

Min. 45: Pauză: Randers - CFR Cluj 0-0. În celălalt meci al grupei, Jablonec și AZ Alkmaar sunt la egalitate, 1-1. Pentru a păstra speranțe la locul secund în grupă, CFR Cluj are nevoie de victorie contra lui Randers, iar AZ Alkmaar să câștige partida cu Jablonec.

Min. 36: După un corner, Bjorn Kopplin trimite cu capul spre poartă, dar Burcă reușește să respingă din apropierea liniei porții.

Min. 35: Ankersen are un nou șut periculos, de această dată pe poartă, în forță, dar Bălgrădean are un reflex foarte bun și respinge în corner.

Min. 33: Ankersen șutează în plasa laterală după o pătrundere excelentă în careu.

Min. 8: Debeljuh îi pasează lui Omrani la marginea careului, francezul trage din prima, în forță, dar trimite pe lângă poartă.

Min. 3: Bară CFR Cluj! Camora centrează din flancul stâng, mingea este deviată și aterizează pe transversală.

Min. 2: Randers are prima ocazie. Ankersen îl servește excelent în careu pe Bundgaard, care șutează la colțul scurt, dar Bălgrădea prinde fără probleme.

Min. 1: Începe meciul!

• Randers: Carlgren - Kalesoe, Piesinger, Marxen, Kopplin - Tibbling, Lauenborg, Johnsen, Ankersen - Egho, Bundgaard
    Rezerve: Sondergaard, Dakir, Kehinde, Engard, Lauridsen, Klysner, Bundgaard, Hamershoj-Mistrati, Leth, Salou, Onovo, Kamara
  • CFR Cluj: Bălgrădean - Manea, Graovac, Burcă, Camora - Bordeianu, Boateng, Deac - Omrani, Debeljuh, Păun
    Rezerve: Figueiredo, Hindrich, Rodriguez, Sigurjonsson, Susic, Costache, Culio, Bouhenna, Gîdea, Alibec, Cestor, Ștefan

La Cluj, CFR și Randers au remizat, scor 1-1. Înaintea partidei din această seară, niciuna dintre echipe n-a reușit o victorie în grupele Conference League.

Randers are 4 puncte, din patru remize, și ocupă locul trei în grupă. CFR Cluj are un singur punct și este ultima clasată.

CFR Cluj mai are șanse teoretice de calificare în faza următoare a competiției, dar depinde și de rezultatul meciului Jablonec – Alkmaar, în care echipa cehă nu trebuie să câștige în fața olandezilor.

Campioana României speră să câștige ultimele două meciuri din grupă și să se califice. În ultima rundă, joacă pe teren propriu cu Jablonec.

Dan Petrescu: "Avem șansa noastră"

"Nu va fi uşor să câştigăm la Randers. În afară de Midtjylland nu a făcut-o nimeni în ultimii ani, în ultimul timp. Randers este puternică, este solidă, are jucători buni la fazele fixe, iar în atac are cel puţin şase jucători foarte rapizi. Din ce am observat, marchează multe goluri, dar şi primesc. Noi suntem într-o perioadă mai bună decât eram înainte... Cred că avem şansa noastră. Mâine este un meci şi de a fi sau a nu fi pentru noi şi până la urmă chiar nu mai avem ce pierde. Dar ar fi important şi pentru bugetul clubului să câştigăm aceste ultime meciuri din Conference League.

Ei trebuie să câştige mâine pentru a avea şanse mari la locul doi. Noi, în cazul unui egal mâine, trebuie să avem şansa ca Alkmaar să bată pe Jablonec. Iar noi apoi să câştigăm ultimul meci. Eu am luat din mers unele lucruri şi părerea mea sinceră este că am avut ghinion în Conference League, nu meritam să pierdem niciun meci. Cred că patru egaluri, aşa cum are Randers, meritam şi noi", a spus Dan Petrescu, la conferința de presă.

Petrescu are mici probleme de lot, marele absent fiind Claudiu Petrila (autorul golului din tur), care nu a făcut deplasarea în Danemarca din cauza unei accidentări.

Echipele probabile

Randers: Carlgren – Kallesoe, Piesinger, Marxen, Kopplin – Tibbling, Johnsen, Lauenborg, Ankersen – F. Bundgaard, Kamara.

CFR Cluj: Bălgrădean - Susic, Burcă, Graovac, Camora - Culio, Bordeianu, Deac - Omrani, Alibec, Costache.

Etichete: cfr cluj , randers , conference league

Cazul ciudat al miliardarului german care și-ar fi înscenat moartea ca să fie împreună cu amanta rusoaică la Moscova

Un miliardar german care a fost declarat oficial mort în 2021, la trei ani după ce a dispărut în...

Tennis - ATP/WTA World Tour 2017 Mutua Madrid Open 2017 Day Seven La Caja Magica, Madrid, Spain - 12 May 2017
Ilie Năstase a văzut "bijuteria" de 2,8 milioane € a lui Ion Țiriac și a făcut gluma zilei

Ion Țiriac (84 de ani) a prezentat oficial, în cadrul unui eveniment, maşina Mercedes AMG One, care...

ACORD! Zinedine Zidane a bătut palma cu un club uriaș. Mai lipsește doar semnătura
EXCLUSIVE: Zinédine Zidane With His Wife Veronique Shopping At A Home Furnishings Boutique In Milan - 17 Apr 2024
"Am intrat în biroul lui Ancelotti și a început să plângă!" Transferul care i-a "rupt" sufletul italianului
profimedia-0861141500
"Bijuteria" de 44 de milioane € de la Cluj-Napoca, transformată în mall. FOTO Noul proiect spectaculos
Screenshot 2024-04-19 091333
Transformarea fizică a Serenei Williams. Cum arată acum și ce spune legendara sportivă despre corpul ei
profimedia-0864108273

Video Hagi, despre noua ”perlă” de la Farul. ”Are mult talent, știe cu mingea, vede golul”
FOTBAL:FARUL CONSTANTA-CFR CLUJ, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (19.04.2024)
Guardiola a rupt tăcerea! Cum a comentat execuția lamentabilă a lui Bernardo Silva, după ce City a ieșit din UCL
bernardo pep
Florentino Perez a decis! I-a găsit înlocuitor fotbalistului care a anunțat că pleacă de la club, după 17 ani
Manchester City v Real Madrid - UEFA Champions League
Fotbalistul care a anunțat că se gândește la transfer, după Farul - CFR 5-1: ”Nu pot să mint”
Video Cristi Manea și-a anunțat plecarea de la CFR Cluj, după 1-5 cu Farul Constanța
FOTBAL:UNIVERSITATEA CRAIOVA-CFR CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET (11.02.2023)
La 56 de ani, Donna D'Errico încă face furori în ținute provocatoare. Imaginile din jacuzzi au stârnit un val de reacții
Telefonul lui Gigi Becali i-a stabilit viitorul lui Vlad Chiricheș. Ce implicare a avut Mihai Stoica
Adrian Mititelu îi dă un răspuns lui Ionel Ganea care îl va înfuria teribil! Ironia patronului despre fiul „Ganezului”
Nora miliardară a Victoriei Beckham, criticată după debutul regizoral. Filmul în care joacă și rolul principal, considerat "un proiect făcut din vanitate"
Fiica lui Eminem, în costum de baie alb, la petrecerea burlăcițelor, pe iaht în Tampa Bay. Alături de Hailie, sora ei, Alaina
Siturile nucleare ale Iranului: Unde ar putea lansa Israelul un atac în caz de război
El e singurul fotbalist român care a jucat în toate cele 5 ligi de top din Europa. Cine l-a promovat
"Salvaţi-ne, vă rugăm!". Cum a scăpat-o Ion Iliescu pe Steaua de la faliment
Formula 1: calificări cu surprize în China. Marele campion a terminat pe locul 18
Francisc Dican a descris în patru cuvinte umilința suferită de CFR Cluj pe terenul Farului