sua columbia1

Video Columbia și SUA, primele "sfertfinaliste" de la Copa America

Video Brazilia părăseşte Copa America încă din faza grupelor, după un gol marcat cu mâna!

raul peru

Declarație jenantă a celui care a înscris cu mâna în poarta Braziliei: "De ce aşa o mare controversă?"

peru

13.06.2016, 09:11

Selecţionata de fotbal a Braziliei, cvintuplă campioană mondială, a fost eliminată în faza grupelor la Copa America 2016, după eşecul suferit în faţa reprezentativei statului Peru (scor 0-1), duminică seara la Foxborough (Massachussetts).

Peru a înscris unicul gol al întâlnirii în minutul 75, prin Raul Ruidiaz, însă brazilienii au contestat vehement această reuşită, acuzând faptul că atacantul peruan a marcat cu mâna.

Arbitrul de centru, asaltat de jucătorii Selecao, a validat în final golul, după ce s-a consultat cu asistenţii săi precum şi cu cel de-al patrulea oficial mai mult de cinci minute.

VIDEO CU GOLUL MARCAT DE PERU

Selecao avea nevoie de un singur punct pentru a trece mai departe şi a înregistrat contraperformanţa de a fi eliminată încă din faza grupelor pentru prima oară din 1987. Eşecul este cu atât mai neaşteptat cu cât brazilienii au câştigat meciul cu Haiti, cu 7-1.

În celălalt meci din această grupă, programată duminică la East Rutherford (New Jersey), naţionala Ecuadorului a dispus cu 4-0 de Haiti, prin golurile lui Enner Valencia (11), Jaime Ayovi (20), Christian Noboa (57) şi Antonio Valencia (78).

Brazilia a ocupat locul al treilea în clasamentul final al Grupei B, cu 4 puncte. Pe primele două locuri s-au clasat Peru (7 pct) şi Ecuador (5 pct), ambele calificate în sferturile de finală.

Neymar, la un pas să renunţe la fotbal. “Nu-mi simţeam picioarele”