copa america

Ediția centenară a Copei America e gata de start. Loturile complete și programul competiției

Video Columbia, debut cu victorie la Copa America! James a dat gol și a ieșit accidentat

brazilia

Brazilia, pas fals la debutul în Copa America

James accidentare

04.06.2016, 10:52

Statele Unite și Columbia s-au întâlnit la California, în primul meci de la Copa America 2016. Echipa pregătită de argentinianul Pekerman s-a impus cu scorul de 2-0, rezolvând "ecuația" meciului încă din prima repriză.

Columbia a deschis scorul încă din minutul 8. Jucătorul lui AC Milan, Cristian Zapata, a marcat superb din careu, după un corner bătut de Cardona. Până la pauză, sud-americanii și-au majorat avantajul, James Rodriguez punctând dintr-o lovitură de pedeapsă (minutul 42), acordată după un henț comis în careu de Yedlin.

VIDEO STATELE UNITE - COLUMBIA 0-2

Poate cel mai important om al Columbiei s-a accidentat însă în repriza secundă. James Rodriguez și-a dislocat umărul și a intrat imediat pe mâna medicilor, fotbalistul Realului fiind înlocuit cu Guillermo Celis, în minutul 73.

Columbia și Statele Unite face parte din grupa A la Copa America, alături de Paraguay și Costa Rica.