Cristiano Ronaldo, cel mai bogat sportiv din lume în 2024! A câștigat aproape dublu față de Leo Messi
articol scris de Digi Sport14.02.2025, 14:12
Cristiano Ronaldo (40 de ani), care evoluează pentru Al-Nassr, a rămas și în 2024 cel mai bine plătit sportiv din lume.

SuperLiga: Unirea Slobozia - Petrolul, vineri, 17:30, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Hermannstadt, vineri, 20:30, DGS 1
Starul lusitan a adunat în anul trecut venituri totale în valoare de 260 de milioane de euro, sumă care include salariul de la Al-Nassr și contractele de sponsorizare pe care le are.
Cristiano Ronaldo, cel mai bine plătit sportiv din 2024. Lionel Messi, doar pe 4
Ronaldo a rămas constant la capitolul venituri din sport și în 2024 a încasat aceeași sumă ca în 2024, 260 de milioane de euro.
Rivalul său Lionel Messi se află doar pe locul 4 în acest top cu 135 de milioane de euro, ceea ce înseamnă că portughezul câștigă aproape dublu față de argentinian.
Pe locurile doi și trei se află Stephen Curry, cu 153 de milioane de euro, și Tyson Fury, cu 147 de milioane de euro. În top 10 se mai află trei fotbaliști. Este vorba de Neymar, Karim Benzema și Kylian Mbappe.
TOP 10 cei mai bine plătiți sportivi din 2024

1. Cristiano Ronaldo (fotbal, Al-Nassr) - 260 de milioane de euro
2. Stephen Curry (baschet, Golden State Warriors) - 153 de milioane de euro
3. Tyson Fury (box) - 147 de milioane de euro
4. Lionel Messi (fotbal, Inter Miami) - 135 de milioane de euro
5. LeBron James (baschet, Los Angeles Lakers) - 133,2 de milioane de euro
6. Neymar (fotbal, Santos) - 133 de milioane de euro
7. Oleksandr Usyk (box) - 122 de milioane de euro
8. Karim Benzema (fotbal, Al-Ittihad) - 116 milioane de euro
9. Kylian Mbappe (fotbal, Real Madrid) - 110 milioane de euro
10. Jon Rahm (golf) 108,5 milioane de euro
Georgina Rodriguez și Cristiano Ronaldo sunt împreună din 2016
Galerie Foto
Cristiano Ronaldo a fost la un pas de un transfer la Eintracht Frankfurt
Directorul sportiv Markus Krosche a povestit în podcastul Phransenmaher al ziarului Bild că echipa germană a fost una dintre opţiunile atacantului lusitan.
''Axel Hellmann (purtător de cuvânt al conducerii) a fost contactat la acea vreme. El a venit în biroul meu şi mi-a spus: 'Îl putem transfera pe Ronaldo'. Am replicat: 'Tu îţi baţi joc de mine''', a povestit Krosche.
La acea vreme, Ronaldo şi Manchester United au ratat calificarea în Liga Campionilor, după clasarea pe locul 6 în Premier League.
Agentul lui CR7 a transmis o propunere de transfer, dar Krosche nici nu a citit-o, pentru că a considerat că starul portughez ar da totul peste cap la clubul german.
''Ne-a fost imediat clar pentru noi că nu avea sens. Am vorbit odată cu Fabio Paratici, fostul director de la Juventus, despre cât de mult a schimbat Ronaldo clubul şi că a trebuit să rezerve alte hoteluri pentru că atenţia era mult mai mare. Ronaldo ar fi fost şi el prea mare pentru Eintracht.'', a mai spus Krosche.
În decembrie 2022, Cristiano Ronaldo a părăsit-o pe Manchester United şi a semnat un contract cu clubul saudit Al-Nassr, unde joacă şi în prezent.
Etichete: cristiano ronaldo
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News

Un pilot ucrainean de F-16 a declarat că forțele Moscovei par să se ferească în special de...