Football Federation press conference, Bucharest, Romania - 26 Apr 2023
Răzvan Burleanu a scos în față cifrele, după ce formatul Cupei României a fost criticat
faza-comica-chindia
Video Exclusiv Faza anului în Cupa României! ”A vrut să se prefacă mort?” / ”N-am mai văzut așa ceva”. Ilie Dumitrescu a rămas ”mască”
ESP: Atletico de Madrid - UD Las Palmas. La Liga EA Sports. Date 25 Horatiu Moldovan of Atletico de Madrid during the La
Reacția spaniolilor, după ce Horațiu Moldovan a "debutat" pe Metropolitano, dar nu pentru Atletico
Digi Sport Special
Astra Giurgiu Astra Giurgiu
1 - 1 1 - 2 (d.p.)
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
Sb 22.05.2021 21:30

Astra - Universitatea Craiova 1-1, 2-3 în prelungiri. Oltenii au câștigat Cupa României, după un final dramatic

22.05.2021, 23:05

• Liga 2: Corvinul - Buzău, joi, 19:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, joi, 21:30, DGS 1

Universitatea Craiova a avut nevoie de prelungiri în meciul cu Astra pentru a câștiga Cupa României. A fost 1-1 în timp regulamentar, însă oltenii s-au impus dramatic cu 3-2 după un final de foc.

Astra - Universitatea Craiova 1-1, 2-3 după prelungiri, în finala Cupei României

Stadionul din Ploiești le poartă ghinion celor de la Astra, care au pierdut a treia finală în acest loc. Meciul a început cu golul din scăriță al lui Andrei Ivan, din minutul 14, însă peste doar două minute, giurgiuvenii au primit un penalty controversat, iar Găman l-a transformat.

Cîmpanu și Marius Constantin au avut ocazii bune, dar puștiul din poarta Astrei, Popa, a fost pe fază. Prima repriză s-a terminat cu intervenția riscantă, dar salvatoare a lui Pigliacelli la Krpic.

În repriza a doua, Vali Gheorghe l-a pus din nou la treabă pe portarul Craiovei, așa cum a făcut-o și Boe-Kane, iar la cealaltă poartă, Ivan a tras în plasa laterală. Astra a mai ratat două ocazii pe final, însă oltenii au cerut un penalty și au mai irosit o șansă prin Bălașa, iar meciul a intrat în prelungiri.

Giurgiuvenii, care sunt deja retrogradați în Liga 2, au înscris în minutul 93 și se prefigura o mare surpriză. Însă finalul a fost de foc.

Nistor a înscris un supergol și a egalat, Vali Gheorghe a ratat o ocazie mare, iar rezerva Screciu a adus bucuria în tabăra oltenilor, cu reușita sa din minutul 113, chiar dacă Astra a mai ratat trei șanse imense în minutele 117 și 120+2.

Pentru olteni aceasta este a opta Cupă a României din istorie și vor juca în turul 2 preliminar al Conference League.

VIDEO cu rezumatul meciului Astra - Universitatea Craiova 1-1, 2-3 după prelungiri:

LIVE VIDEO | Partida Astra Giurgiu - Universitatea Craiova, finala Cupei României din acest sezon, va fi transmisă în direct, de la ora 20:30, pe Digi Sport 1 și pe site-ul digisport.ro.

Meciul va fi comentat de jurnaliștii Digi Sport Dan Ștefănescu și Ionuț Angheluță. De la marginea terenului, Radu Drăguț va afla care este starea de spirit a jucătorilor și cum au evoluat echipele pe teren, în timp ce, din studio, la Fotbal Club, Radu Naum și invitații săi, Ilie Dumitrescu și Gabi Balint, vor analiza evoluțiile din teren și vor trage concluziile la finalul partidei.

Astra Giurgiu, retrogradată în Liga 2, luptă pentru onoare și o participare neașteptată în cupele europene. De partea cealaltă, cu locul trei și prezența în Europa "în buzunar", Universitatea Craiova caută un nou trofeu după cel cucerit în 2018.

Giurgiuvenii au câștigat o singură dată Cupa României, în 2014, și au mai jucat alte două finale. În schimb, gruparea din Bănie are șapte trofee în palmares. Cea mai titrată formație din competiție este FCSB (24).

În confruntările directe dintre cele două formații, oltenii au un mic avantaj. S-au impus în cinci din ultimele 10 dueluri, în timp ce Astra a câștigat doar trei, iar două partide s-au încheiat la egalitate. În plus, Universitatea Craiova este neînvinsă în ultimele trei jocuri contra trupei din Giurgiu.

Astra a ieșit învingătoare în niciunul dintre ultimele 8 jocuri, bifând 6 înfrângeri, iar moralul jucătorilor este la pământ după retrogradarea în Liga 2. Nici Craiova nu este într-o formă grozavă, cu o singură victorie în ultimele 6 meciuri, însă atmosfera s-a ameliorat după succesul în fața FCSB-ului și asigurarea poziției a treia în campionat.

Cupa României, Finala | Astra - Universitatea Craiova | LIVE VIDEO, ora 20:30, pe Digi Sport 1. 25% din capacitatea stadionului va fi ocupată de suporterii celor două formații

Pe stadionul Ilie Oană din Ploiești vor avea acces persoanele care sunt vaccinate și care au 10 zile de la finalizarea schemei complete de vaccinare, cele care prezintă rezultatul negativ al unui test RT-PCR, realizat cu cel mult 72 de ore înainte de meci, sau rezultatul negativ certificat de un test antigen rapid, realizat cu cel mult 24 de ore înainte de meci.

FRF a anunțat că biletele vor putea fi achiziționate online, în limita a 25% din capacitatea stadionului, adică aproximativ 3.800 de spectatori.

Cupa României, Finala | Astra - Universitatea Craiova | LIVE VIDEO, ora 20:30, pe Digi Sport 1. Echipe probabile

• Astra: Popa - Raspopovic, Grahovac, Găman, Lamanje - Crepulja, Boe-Kane, Canadija - Stahl, Montini, Gheorghe
  • Univ. Craiova: Pigliacelli - Vătăjelu, Bălașa, Acka, Bancu - Mateiu, Nistor - Câmpanu, Cicâldău, Baiaram - Ivan
  • 120+2 oc oc

Ocazie Astra. Balaure șutează din afara careului, Pigliacelli scapă mingea din mână, iar Jovanovic și Adhesina nu pot să-l învingă pe italian dintr-un metru, însă se fluieră offside și în același timp finalul meciului.

Ocazie Astra. Dragoș Gheorghe șutează din marginea careului, în diagonală, dar Bălașa respinge cu capul.

• 118 s s

Adhesina intră în locul lui Canadija.

• 118 s s

Dragoș Gheorghe intră în locul lui Vali Gheorghe.

• 117 oc oc

Ocazie Astra. Vali Gheorghe prinde un șut din prima, din marginea careului, dar Pigliacelli reține.

• 114 cg cg

Pigliacelli primește cartonaș galben.

• 114 cg cg

Screciu primește cartonaș galben.

• 113 g g

GOL Craiova! Nistor centrează din lovitură liberă, iar Screciu înscrie cu capul, profitând de ieșirea greșită din poartă a lui Popa.

• 109 s s

Fedele intră în locul lui Camara.

• 106 sp2

Începe a doua repriză de prelungiri.

• 105 fp1

Finalul primei reprize de prelungiri. Scorul e 2-2.

• 105 oc oc

Ocazie Astra. Vali Gheorghe șutează din scurt din marginea careului, dar Pigliacelli reține.

• 103 cg cg

Camara primește cartonaș galben.

• 99 g g

GOL Craiova! Nistor prinde un șut superb din afara careului, mingea atinge bara și intră în poartă.

• 93 g g

GOL Astra! Crepulja dă o pasă lungă în diagonală, Vali Gheorghe preia și șutează din marginea careului, Pigliacelli boxează, iar Boe-Kane e pe fază și marchează.

• 91 sp1

Începe prima repriză de prelungiri.

• 90+4 fr2

Finalul timpului regulamentar. Urmează prelungiri.

• 90+2 cg cg

Crepulja primește cartonaș galben.

• 90 oc oc

Ocazie Craiova. După o centrare din corner, Bălașa reia cu capul puțin peste poartă.

• 89 fm fm

Craiova cere penalty la un duel dintre Cicâldău și Lamanje.

• 88 oc oc

Ocazie Astra. Canadija trage din afara careului, șutul e ușor deviat, iar Pigliacelli respinge.

• 81 oc oc

Ocazie Craiova. Camara întoarce în fața porții, de unde Boe Kane respinge exact din piciorul lui Cicâldău, înainte ca acesta să apuce să șuteze, iar portarul reține.

• 79 oc oc

Ocazie Craiova. Andrei Ivan șutează în plasa laterală.

• 75 oc oc

Ocazie Astra. Boe Kane trimite un șut-centrare, dar Pigliacelli respinge din vinclu.

• 75 s s

Screciu intră în locul lui Baiaram.

• 75 s s

Tudorie intră în locul lui Mateiu.

• 75 s s

Acka intră în locul lui Marius Constantin.