Marius Șumudică are contractul pe masă! Ar deveni unul dintre cei mai bine plătiți antrenori din SuperLiga
Screenshot 2024-02-27 184116
Leo Grozavu a spus ce i-a lipsit echipei sale în eșecul de la Galați. ”Mai trebuie să vorbesc eu?”
manea
Florin Manea, gata de o nouă lovitură! Fotbalistul pe care-l poate transfera pentru 30.000.000€
Petrolul 52 Petrolul 52
3 - 0
Politehnica Iași Politehnica Iași
Ma 09.02.2021 19:00

Cupa României, optimi | Petrolul - Poli Iași 3-0. Ploieștenii, alături de Dunărea Călărași, se califică în sferturi

09.02.2021, 20:55

• Liga 2: Corvinul - Buzău, joi, 19:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, joi, 21:30, DGS 1

Petrolul este a doua echipă, după Dunărea Călărași, care se califică în sferturile de finală. Ploieștenii însă pe teren, după un meci fără istoric cu Poli Iași, scor 3-0.

În primul meci oficial din 2021, gruparea din Ploiești a defilat în fața unui adversar năucit încă de problemele din campionat, chiar și cu ”infuzia” Andrei Cristea pe banca tehnică.

Ploieștenii au marcat de trei ori, prin Moise, Țicu și Buhăescu, dar oricum au controlat ostilitățile de la început și până la final.

Petrolul și Dunărea Călărași, calificată deja la masa verde, după ce Turris s-a desființat, sunt primele echipe care merg în sferturile de finală.

Programul meciurilor din Cupa României

Marți, 9 februarie
FC Petrolul Ploiești – CSM Politehnica Iași 3-0.

FC Botoșani – Universitatea Craiova, ora 20:30, la Digi Sport 1

Dunărea Călărași este prima echipă calificată în faza următoare a competiției, după ce Turris s-a retras oficial din toate competițiile organizate de Federația Română de Fotbal. Acum, Poli Iași, care este ultima în Liga 1, vrea să se revanșeze în Cupă.

După ce în sezonul trecut a ajuns până în semifinale, moldovenii vor un nou parcurs memorabil în Cupă. Pentru asta, echipa antrenată acum de Andrei Cristea trebuie să treacă de Petorlul, care este la primul meci oficial din 2021.

Pentru Petrolul, aceasta poate fi ”încălzirea” pentru meciurile rămase din sezonul de Liga 2. Prima partidă va fi cu Metaloglobus, pe 20 februarie. Ploieștenii sunt pe locul nouă în campionat, cu cinci etape rămase până la finalul sezonului regulat.

Viorel Moldovan, concluzii după perioada de pregătire: ”Ne-am atins obiectivele”

„Din acest punct de vedere, mă pot declara mulțumit. Am avut o perioadă foarte bună, chiar am apreciat enorm de mult implicarea jucătorilor în această pregătire, i-am avut la dispoziție pe toți. A fost o pregătire puternică, zic eu, și consider că ne-am atins obiectivele din punct de vedere al pregătirii fizice cât și din punct de vedere tehnico-tactic.

Avem o stare de spirit foarte bună, băieții au creat o atmosferă excelentă de lucru, de implicare. Asta ne bucură foarte mult”, a spus Viorel Moldovan, la conferința de presă.

• 90+3 fr2 fr2

FINAL! PETROLUL s-a calificat în sferturile de finală, alături de Dunărea Călărași