Eugen Voicu, acționar Dinamo / Foto: captură Digi Sport
Eugen Voicu, planuri mărețe la Dinamo: ”Am semnat contractul. Va fi ca la Liverpool sau Barcelona”
Astra Giurgiu Astra Giurgiu
1 - 0
Dinamo Bucureşti Dinamo Bucureşti
Ma 13.04.2021 20:00

Cupa României, semifinale | Astra – Dinamo 1-0! ”Câinii”, nici șansă nu mai au. Gafă Kongshavn și bară Sorescu

13.04.2021, 20:50

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Astra Giurgiu s-a impus la limită în fața lui Dinamo, scor 1-0, în prima manșă a semifinalelor Cupei României. Krpic a marcat singurul gol al partidei. ”Câinii” au avut și ei șansa de a marca, dar bara s-a opus șutului expediat de Sorescu.

Meciul de la Giurgiu se poate spune că a început de la 1-0 pentru ”astrali”. Și asta din cauza portarului norvegian Kongshavn, care a gafat nepermis la șutul lui Krpic, din minutul 4. A fost golul așteptat de trupa lui Eugen Neagoe, care de atunci a trecut la apărarea avantajului de pe tabelă.

Cupa României, semifinale | Astra – Dinamo 1-0! Când se va juca returul

”Câinii” au încercat să revină în meci, au forțat poarta lui Lazar. Sorescu, la doar trei minute, a forțat un euro-gol cu o centrare din corner, dar portarul a fost atent. Apoi, în minutele 27 și 34 dinamoviștii au solicitat două lovituri de la 11 metri la Nemec și Mihaiu, ambele faze cu Lamanje, în prim plan.

În repriza a doua, Dinamo a forțat egalarea și a fost aproape la bara lui Sorescu din minutul 60.

Jocurile retur se vor disputa în intervalul 11-13 mai, ÎN DIRECT la Digi Sport 1. În acest sezon se dispută ediția cu numărul 83 a Cupei României.

Rezultatele tragerii la sorți pentru semifinalele Cupei României:

• Astra Giurgiu - Dinamo 1-0 (Krpic 4)
  • Universitatea Craiova - Viitorul Pandurii Tg. Jiu (Liga 2), miercuri, 14 aprilie 2021, 19:00, Digi Sport 1

Astra Giurgiu – Dinamo, LIVE VIDEO ora 19:00, la Digi Sport 1. Probleme de lot în fiecare dintre echipe

Eugen Neagoe nu îl va putea folosi pe titularul Mihai Răduț. Mijlocașul se confruntă cu niște probleme musculare și va lipsi din partida cu Dinamo din semifinala Cupei României.

De cealaltă parte, din lotul dinamoviștilor, care riscă să piardă baza de la Săftica, în cazul în care nu vor plăti 35.000 de euro către ANAF, vor lipsi portarul Mihai Eșanu, accidentat după EURO U21, dar și Ehmann, după ce a primit cartonașul roșu în partida cu Academica Clinceni.

În formația alb-roșie, vor reveni însă Paul Anton, Alexandru Răuță, Florin Bejan și Steliano Filip, refăcut după o accidentare.

Astra Giurgiu – Dinamo, LIVE VIDEO ora 19:00, la Digi Sport 1. Echipe probabile

• Astra Giurgiu: Lazar – Raspopovic, Sousa, Jovanovic, Lamanje – Canadjija, Boe-Kane, Merloi – Stahl, Krpic, Balaure
    Antrenor: Eugen Neagoe
  • Dinamo: Kongshavn – Sorescu, Bejan, Albentosa, Grigore – Răuță, Gol, Anton – Nepomuceno, Blejdea, Fabbrini
    Antrenor: Gigi Mulțescu

Astra Giurgiu – Dinamo, LIVE VIDEO ora 19:00, la Digi Sport 1. Parcursul celor două echipe în lupta pentru Cupă

Dinamo a avut de înfruntat adversare puternice până acum pe parcursul competiției. ”Câinii roșii” au reușit să treacă peste formații precum FC Viitorul, scor 3-0, FCSB, pe care au învins-o cu scorul de 1-0, și Dunărea Călărași.

De cealaltă parte, în etapele anterioare, giurgiuvenii au învins-o pe Ripensia Timișoara (5-1), pe Poli Timișoara (2-1) și pe Petrolul Ploiești (3-0).

În cealaltă semifinală se vor duela, miercuri, de la 19:00, Universitatea Craiova și Viitorul Târgu Jiu, în direct pe Digi Sport 1 şi pe siteul digisport.ro.

• 90+4 fr2 fr2

FINAL! Astra - Dinamo 1-0

• 90+1 cg cg

Cartonaș galben Boe-Kane

• 87 oc oc

Ocazie Astra! Kongshavn a deviat in-extrems o minge deviată ivoluntar de Albentosa la șutul lui Candjia, după o acțiune personală de efect

• 63 s s

Schimbare Astra! A ieșit Stahl, a intrat Merloi.

• 60 oc oc

BARĂ DINAMO! Sorescu a executat bine o lovitură liberă, din afara careului de 16 metri, dar mingea a lovita bara din stânga porții lui Lazar

• 55 oc oc

Emoții la poarta lui Kongshavn. Canadjia a intrat frumos în careu pe dreapta, a past în centru, Bejan nu a putut respinge, Albentosa a pus și el piciorul și mingea a ajuns în brațele portarului norvegian.