Exclusiv Florin Prunea a tras concluziile, după Hermannstadt - Dinamo 3-0: ”Incredibil!”
Căpitanul lui Dinamo a spus totul, după înfrângerea categorică cu Hermannstadt
Dramă uriașă la Miami Open: Konstantin Koltsov, partenerul Arynei Sabalenka, a încetat din viață
Dinamo Bucureşti Dinamo Bucureşti
1 - 0 0 - 0 (d.p.) 4 - 5 (d.l.d.)
Astra Giurgiu Astra Giurgiu
Ma 11.05.2021 21:15

Dinamo - Astra 1-0 (0-0 în prelungiri, 4-5 la lovituri de departajare), în semifinalele Cupei. Mihaiu a ratat de două ori un penalty

11.05.2021, 22:55

• Baraj EURO: Bosnia si Hertegovina - Ucraina, joi, 21:45, DGS 1

• Elite League U20: Romania - Italia, joi, 18:00, DGS 1

Cu Ionuț Badea pe bancă, Astra s-a calificat dramatic în finala Cupei României, însă a avut nevoie de lovituri de departajare în meciul cu Dinamo. Mihaiu a ratat de două ori o lovitură de la 11 metri, după ce arbitrul l-a pus să o repete.

Dinamo - Astra 1-0 (0-0 în prelungiri, 4-5 la lovituri de departajare). Andrei Radu a marcat un eurogol

După ce au pierdut meciul din turul semifinalelor, dinamoviștii aveau nevoie doar de un singur gol pentru a egala situația. Meciul a început cu Dinamo în atac, prin acțiunile lui Morsay și Steliano Filip. Astra a dat replica prin Montini, iar apoi printr-o fază prelungită de atac, cu Merloi și Vali Gheorghe protagoniști.

În repriza secundă, șutul lui Paul Anton a fost blocat de Graovac, iar la poarta cealaltă Sorescu a greșit o preluare pe care scria gol. Tot dinamoviștii au continuat să preseze, iar Nemec a avut o șansă imensă, urmată peste câteva minute de alta a lui Mihaiu.

"Câinii" au mai ratat o dată pe final, prin Anton, iar în minutul 89, Andrei Radu a înscris. Mijlocașul dinamoviștilor a marcat oarecum întâmplător, cu un șut-centrare în diagonală, însă a ieșit un gol superb, la vinclu, cu boltă.

Dinamo - Astra 1-0 (0-0 în prelungiri, 4-5 la lovituri de departajare). Mihaiu și Nepomuceno au ratat pentru "câini", iar Vali Gheorghe, de la giurgiuveni, a trimis în transversală

Astfel, meciul a ajuns în prelungiri, acolo unde Fabbrini a ratat prima ocazie. Nu s-a mai înscris, așa că s-a trecut la loviturile de departajare, unde dramatismul a continuat.

Pentru Dinamo au înscris Albentosa, Fabbrini, Anton și Ricardo Grigore, în timp ce pentru giurgiuveni au marcat Krpic, Wuthrich și Canadija, iar Vali Gheorghe a tras în transversală.

Dinamovistul Mihaiu a ratat însă de două ori o lovitură de pedeapsă pe care arbitrul l-a pus să o repete. Jovanoic a transformat pentru Astra, Nepomuceno a ratat și el ultima lovitură pentru Dinamo, iar Raspopovic a transformat penalty-ul final pentru giurgiuveni, care vor juca finala.

În cealaltă semifinală, Universitatea Craiova a câștigat cu 3-0 meciul-tur cu ACS Viitorul Pandurii și este favorită pentru calificarea în ultimul act al competiției. Returul Viitorul Pandurii Tg. Jiu - Universitatea Craiova se joacă miercuri, de la ora 20:30, ÎN DIRECT la Digi Sport 1.

VIDEO cu rezumatul meciului Dinamo - Astra:

Meciul dintre Dinamo și Astra Giurgiu, din returul Cupei României, poate fi urmărit de la ora 20:15 în direct pe Digi Sport 1 și pe digisport.ro pentru abonații RCS-RDS.

Dinamo vine cu un moral bun, după ce a reușit să se îndepărteze de locurile de baraj și a evitat, matematic, retrogradarea directă în Liga 2. ”Câinii” au patru victorii la rând în Liga 1 și vor să bifeze un nou succes ”acasă”, în Cupă.

Dinamo - Astra, ora 20:15, LIVE VIDEO, pe Digi Sport 1. Miza e finala Cupei României

Elevii lui Dusan Uhrin nu vor avea o misiune ușoară cu Astra. Giurgiuvenii au avantajul rezultatului din tur (1-0) și sunt favoriți pentru calificarea în finala Cupei României.

Meciul cu Dinamo va fi primul pentru Astra cu noul antrenor. Ionuț Badea a fost adus la Giurgiu pentru a salva echipa de la retrogradare, după ce conducerea a renunțat la Eugen Neagoe, din cauza rezultatelor modeste ale echipei.

Astra este pe locul 13, care asigură prezența la baraj, cu 24 de puncte și o singură victorie în șapte meciuri în play-out.

”Sper să ajungem în finala Cupei, e o satisfacție să lupți pentru un trofeu. Toți jucătorii vin aici pentru a lupta pentru trofee. E păcat că nu am reușit în campionat, am avut un sezon slab. Dacă vom ajunge în finala Cupei, avem șansa noastră să câștigăm”, a transmis Ante Puljc, după meciul câștigat cu Hermannstadt în campionat, scor 2-0.

În cealaltă semifinală, Universitatea Craiova a câștigat cu 3-0 meciul cu ACS Viitorul Pandurii și este favorită pentru calificarea în ultimul act al competiției.

• 120 l l

Raspopovic înscrie. Astra e în finala Cupei.

• 120 l l

Nepomuceno trimite în transversală.

• 120 l l

Jovanovic înscrie.

• 120 l l

Mihaiu ratează o lovitură pe care arbitrul l-a pus să o repete.

• 120 fp2

Finalul celei de-a doua reprize de prelungiri. Urmează loviturile de departajare.

• 110 oc oc

Ocazie Dinamo. Paul Anton execută o lovitură liberă, dar cam slab și exact pe direcția portarului, care reține.

• 94 oc oc

Ocazie Dinamo. Mihaiu centrează în careu, de unde Fabbrini reia într-un adversar, dar mingea îl lovește tot pe el și trece pe lângă poartă.

• 91 s s

Raspopovic intră în locul lui David Bruno.

• 91 s s

Jovanovic intră în locul lui Găman.

• 91 sp1

Începe prima repriză de prelungiri.

• 90+3 fr2

Finalul timpului regulamentar. Urmează două reprize de prelungiri.

• 89 g g

GOL Dinamo! După un asediu total la poarta Astrei, mingea ajunge la Andrei Radu, care înscrie cu un șut-centrare spectaculos, în diagonală, la vinclu.

• 87 oc oc

Ocazie Dinamo. Paul Anton execută o lovitură liberă, dar Popa respinge de sub transversală.