farul arcul de triumf (2)
Foto Farul și-a prezentat noua ”bijuterie”
dumitrescu
I s-a anulat un gol în Sepsi - Farul 1-1 și îi ia apărarea lui Oroian: ”Nu ai cum să dai fault acolo!”
Mi 10.02.2021 14:30

Farul - Chindia 0-3. Dâmbovițenii s-au întrecut în execuții superbe și s-au calificat în sferturile Cupei României

10.02.2021, 16:30

• Cupa României: Oțelul - U Cluj, joi, 20:30, DGS 1

Chindia s-a impus la scor de neprezentare la Constanța, în fața celor de la Farul, în optimile Cupei României. Formația lui Emil Săndoi li se alătură celor de la Dunărea Călărași și Petrolul, în sferturi.

Berisha a deschis balul cu golul său din finalul primei reprize, iar Iacob și Diaz au stabilit scorul final, cu două execuții superbe, una mai frumoasă decât cealaltă. Trupa lui Ianis Zicu nu a părut niciun moment capabilă să le facă față dâmbovițenilor.

Chindia este prima echipă din Liga 1 calificată în sferturile Cupei României. Dunărea Călărași, care a profitat de abandonul celor de la Turris, și Petrolul, după 3-0 cu Poli Iași, sunt celelalte două echipe calificate deja.

Rezumat Farul - Chindia 0-3

__________________________________________________________________________________

Meciul dintre Farul și Chindia Târgoviște, din cadrul optimilor Cupei României, poate fi urmărit de la ora 14:30 ÎN DIRECT pe Digi Sport 1 și pe digisport.ro pentru abonații RCS-RDS.

După ce au eliminat Academica Clinceni în șaisprezecimi, cei de la Farul au dat peste o altă ”revelație” din Liga 1. Chindia vine la Constanța pentru a obține calificarea în sferturile Cupei și pentru a se revanșa după ultimele rezultate din campionat.

Chindia a trecut de Hermannstadt, scor 2-1, și este gata să învingă și echipa lui Ianis Zicu. Antrenorul Farului a fost numai cuvinte de laudă pentru echipa lui Emil Săndoi, la conferința de presă premergătoare meciului de la Constanța.

Ianis Zicu: ”Trebuie să muncim ca să reușim să marcăm”

„A fost o perioadă bună, chiar dacă ne-am antrenat pe sintetic. Sunt fericit că nu sunt atât de multe probleme de sănătate. Per total, sunt mulțumit de felul în care s-au antrenat băieții.

Este un meci important, întâlnim un adversar foarte puternic din Liga 1. O echipă foarte bine organizată, este echipa care are a treia apărare din campionat, după CFR și Craiova. Lucrul acesta trebuie să ne pună serios pe gânduri.

Trebuie să muncim ca să reușim să marcăm. Încredere trebuie să fie în orice moment. Eu pregătesc fiecare partidă pentru a câștiga, jucătorii se antrenează cu același gând”, a spus Ianis Zicu.

• 90+3 final

Chindia se impune fără emoții și avansează în faza sferturilor de finală.

• 72 g g

GOOOL Chindia! Diaz înscrie superb și pecetluiește soarta calificării.

• 70 g g

GOOOL Chindia! Paul Iacob dublează avantajul oaspeților cu o reușită superbă din lovitură liberă.

• 56 oc oc

Chindia are șansa de a-și mări avantajul, însă portarul Dur-Bozoancă este la post.

• 53 cg

Căpitanul Farului vede primul cartonaș galben al meciului.

Oaspeții au intrat la cabine în avantaj.

• 39 g g

GOOOL Chindia! Dâmbovițenii deschid scorul prin Berisha, după o centrare excelentă a lui Șerban.