Screenshot 2024-01-21 173239
Reacția lui Bogdan Andone, după ce FC Botoșani a fost egalată de Hermannstadt în prelungiri în superioritate numerică
costel-galca
Costel Gâlcă a spus care este situația lui Alex Mitriță, după ce fotbalistul s-a accidentat din nou
FOTBAL:UNIVERSITATEA CRAIOVA-CFR CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET (11.02.2023)
Video Cristi Manea și-a anunțat plecarea de la CFR Cluj, după 1-5 cu Farul Constanța
Botoşani Botoşani
0 - 1
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
Jo 11.02.2021 20:30

FC Botoșani - Craiova 0-1 | Gazdele au reclamat două penalty-uri! Universitatea, calificare la debutul lui Ouzounidis

11.02.2021, 22:22

• SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Rapid, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Universitatea Craiova, cu Marinos Ouzounidis pe bancă pentru prima dată, s-a impus pe zăpadă, la Botoșani, scor 0-1, și s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României.

FC Botoșani - Craiova 0-1 | Fazele care puteau schimba soarta calificării

Trupa din Bănie a rămas singura echipă care se va bate pentru event în acest sezon. Băieții lui ”Zorba Grecul” Ouzounidus ”au dansat” mai bine pe zăpadă și au obținut un succes important, după golul marcat de Cicâldău din penalty, în minutul 3.

Practic, meciul a pornit de la acest scor, pentru că Florescu a comis un penalty clar la Ivan în chiar primul minut de joc.

Rezultatul final putea fi altul, dacă cei de la Botoșani primeau penalty. Gazdele au reclamat două faze. Cea din minutul 9, când Holzmann a fost faultat în careu, după un duel cu Cîmpanu și cea din minutul 82, când același Holzmann a fost faultat de Bălașa.

UPDATE Ora 20:00. La Botoșani a nins iar suprafața de joc este albă în acest moment. Gazonul a fost acoperit cu o prelată, astfel că gazonul nu este înghețat. Dar este mocirlos. După ce s-a dat la o parte prelata, la Botoșani a început să ningă.

Observatorul de joc a anunțat deja că dacă ninsoarea va continua, atunci nu este exclus ca meciul să fie întrerupt câte 3-4 minute pentru refacerea marcajelor.

Marinos Ouzounidis va debuta pe banca oltenilor în meciul din cadrul optimilor Cupei României, de la Botoșani. Oltenii vor să pună mâna pe trofeul pe care l-au mai câștigat și în sezonul 2017-2018, după o finală cu Hermannstadt, câștigată pe Arena Națională.

În șaisprezecimile competiției, Craiova a trecut fără emoții de Progresul Spartac, scor 5-0, iar FC Botoșani a învins-o cu 2-0 pe divizionara secundă Concordia Chiajna.

Marinos Ouzounidis: ”O să încerc să transmit jucătorilor câteva aspecte”

Grecul a văzut din tribună ultima partidă din campionat a oltenilor, câștigată cu 1-0 în fața celor de la Dinamo.

„Fiecare antrenor are propriile idei, fie că vorbim de apărare, fie că vorbim de atac, dar consider că ar fi o greșeală să încerc să schimb totul, mai ales cu programul încărcat care ne așteaptă. Sigur, o să încerc să transmit jucătorilor câteva aspecte pe care eu le consider importante, dar nu o să fac schimbări majore de la început.

O să iau câteva măsuri de 'corecție', dar nu vreau să pară că-i critic pe antrenorii dinaintea mea, doar îmi implementez propriile idei. Nu voi schimba radical sistemul de joc, dar schimbări vor exista. Voi încerca să îmbunătățesc jocul, voi interveni în anumite puncte. Ei sunt jucători experimentați, știu ce au de făcut, nu vreau să-i dau peste cap", a declarat Marinos Ouzounidis.

Dunărea Călărași, Petrolul, Chindia, Universitatea Cluj și Dinamo sunt echipele calificate, până acum, în sferturile Cupei României.

• 90+4 fr2 fr2

FINAL! FC Botoșani - UNIVERSITATEA CRAIOVA 0-1. Oltenii s-au calificat în sferturile de finală ale Cupei României. Trupa din Bănie, singura din play-off care rămâne în competiție.

Patru echipe din Liga 2 și patru din Liga 1 au rămas în cursa pentru râvnitul trofeu.

• 89 s s

Schimbare Craiova! A ieșit Ivan, a intrat Mamut

• 89 s s

Schimbare Craiova! A ieșit Bairam, a intrat Vlădoiu

• 82 oc oc

BOTOȘANI A MAI CERUT UN PENALTY! Holzmann a căzut în careu după un duel cu Bălașa