astra poli tim

Astra - ACS Poli Timișoara 4-1. Pas mare pentru giurgiuveni spre finala Cupei României

Greșeli impardonabile în semifinala Cupei României. Ce au decis arbitrii

ionita astra

Ioniţă, precaut după succesul categoric al Astrei: "55 % şanse de calificare"

probleme arbitraj

25.04.2017, 21:30
  • Handbal, Liga Campionilor: Gyor - CSM Bucureşti (luni, 20:00, Digi Sport 1)

• Liga 1, etapa a 26-a: Concordia Chiajna - Voluntari (luni, 17:30, Digi Sport 1)

Astra și ACS Poli Timișoara s-au întâlnit la Giurgiu, în meciul tur din semifinalele Cupei României. Prima repriză a partidei a adus 3 goluri, dar și decizii discutabile din partea centralului Adrian Comănescu și a brigăzii conduse de acesta.

În minutul 3, Comănescu a dictat o lovitură de la 11 metri pentru un presupus fault al lui Soljic asupra lui Constantin Budescu. Reluările au arătat însă că mai degrabă Budescu a călcat pe piciorul apărătorului de la Timișoara. Decarul Astrei a transformat fără probleme lovitura de pedeapsă și campioana a trecut în avantaj.

Cinci minute mai târziu, formația lui Ionuț Popa a restabilit egalitatea, la capătul unei faze în care tușierul Alexandru Cerei nu a ridicat steagul pentru un ofsaid la lansarea lui Croitoru către Mailat. Acesta l-a servit perfect pe Alexandru Popovici, care a finalizat simplu, singur cu portarul Astrei, Plamen Iliev.

Și în repriza a doua centralul Adrian Comănescu a luat decizii discutabile. Mai întâi în minutul 51, când Budescu a acuzat o lovitură din partea lui Bocşan în suprafața de pedeapsă. Centralul a arătat din nou punctul cu var, însă pe reluări pare că jucătorul bănățenilor nu l-a atins pe jucătorul giurgiuvenilor. Budescu a transformat și acest penalty.

Surprinzător însă, în minutul 59, la poate cea mai clară fază pe care a avut-o, Comănescu a refuzat o lovitură de la 11 metri formației pregătite de Marius Șumudică. Scutaru l-a agățat în careu pe același Budescu, dar centralul a lăsat jocul să continue.

Video A stricat meciul iremediabil în două minute: penalty neacordat și eliminare greșită: "Nu poți să te joci cu cartonașele!"

re-3

Crime oribile în București. Un tânăr şi-a ucis prietena, pisica acesteia și un vecin

Video Proteste vehemente la Botoşani, după golul marcat de CFR. Decizie corectă a "centralului"

capt proteste

Video Chiajna se simte vânată: "Două greșeli în 7 zile începe să nu mai fie greșeală"