Football Federation press conference, Bucharest, Romania - 26 Apr 2023
Răzvan Burleanu a scos în față cifrele, după ce formatul Cupei României a fost criticat
faza-comica-chindia
Video Exclusiv Faza anului în Cupa României! ”A vrut să se prefacă mort?” / ”N-am mai văzut așa ceva”. Ilie Dumitrescu a rămas ”mască”
aryna konstantin
Lumea tenisului, șocată de decesul lui Konstantin Koltsov, partenerul Arynei Sabalenka
Petrolul 52 Petrolul 52
0 - 3
Astra Giurgiu Astra Giurgiu
Mi 03.03.2021 20:30

Cupa României | Petrolul - Astra 0-3. Calificare fără emoții în semifinale. Vajushi a ratat un penalty

03.03.2021, 22:20

• Baraj EURO: Bosnia si Hertegovina - Ucraina, joi, 21:45, DGS 1

• Elite League U20: Romania - Italia, joi, 18:00, DGS 1

Petrolul n-a avut nicio șansă în fața celor de la Astra, superiori la toate capitolele. Giurgiuvenii s-au impus cu 3-0 și s-au calificat în semifinalele Cupei României.

Ploieștenii și-au arătat limitele și nici măcar de la 11 metri nu au putut marca. Vajushi a avut șansa de a mai spăla din rușine, de a mai anima finalul de meci, dar a executat lamentabil de la punctul cu var și scorul a rămas același.

Cupa României | Petrolul - Astra 0-3 | Când s-a tranșat calificarea

Trupa lui Eugen Neagoe a rezolvat practic această calificare în numai 10 minute, în repriza a doua. Merloi și Krpic, în minutele 51 și 61, au adus liniștea pe banca oaspeților. A marcat și Wutrich, cu o lovitură de cap pe spate, dar și cu ajutorul mare al lui Kitanov, care a gafat nepermis.

Cum nepermis de slab a șutat și Vajushi de la 11 metri, spre final

Tabloul complet al sferturilor Cupei României

• Chindia Târgoviște - Universitatea Craiova 0-1 (Cîmpanu 25)
  • Universitatea Cluj - Viitorul Pandurii Târgu Jiu 1-3 (Golan 1 / Țegle 69-penalty, Paraschiv 77 și 86)
  • Petrolul Ploiești - Astra Giurgiu 0-3 (Merloi 51, Krpic 61, Wutrich 81)
  • Dunărea Călărași - Dinamo București, joi, de la 20:00, la Digi Sport 1

Universitatea Craiova este prima echipă calificată în penultimul act al Cupei României, după victoria obținută, marți, în fața Chindiei, scor 1-0.

LIVE VIDEO Petrolul - Astra, de la 20:30, la Digi Sport 1. "Lupii" n-au primit gol în 2021

Petrolul traversează o formă de zile mari și vrea să producă o nouă surpriză în Cupa României. În turul precedent, "lupii" antrenați de Ion Moldovan au învins Poli Iași, scor 3-0. În ultimele patru jocuri oficiale, Petrolul a înscris 11 goluri și nu a încasat niciunul.

Astra Giurgiu vine după patru jocuri la rând fără eșec, trei victorii și o remiză. Cum play-off-ul pare greu de atins în acest sezon, băieții lui Eugen Neagoe s-ar putea concentra pe Cupa României.

LIVE VIDEO Petrolul - Astra, de la 20:30, la Digi Sport 1. Echipele probabile

• Petrolul: Kitanov - Bărboianu, Lică, Meijers, Țicu - Lax - Constantinescu, Moise, Roige, Vajushi - Balint
  • Astra: Lazar - Sousa, Găman, Graovac, David Bruno - Wutrich, Crepulja, Boe-Kane - Stahl, Montini, V. Gheorghe

LIVE VIDEO Petrolul - Astra, de la 20:30, la Digi Sport 1. Viorel Moldovan: ”Le-am spus că nu avem absolut nimic de pierdut”

Antrenorul echipei de fotbal Petrolul Ploieşti, Viorel Moldovan, a declarat înaintea partidei cu Astra Giurgiu, din sferturile de finală ale Cupei României, că formaţia sa nu are nimic de pierdut în acest meci, ci numai de câştigat.

"Va fi un joc foarte important pentru noi, pe care îl abordăm cu un moral foarte bun. Avem un capital de încredere ridicat, după rezultatele din acest început de an, şi sperăm să-l menţinem la cote înalte, pentru că ne dorim să o eliminăm pe Astra şi să ne calificăm în semifinale.

Jocurile din Cupa României sunt, întotdeauna, imprevizibile, iar eu am mare încredere în băieţi. Chiar le-am spus că nu avem absolut nimic de pierdut, ci numai de câştigat, dacă vom reuşi să ne calificăm", a spus Moldovan, conform site-ului oficial al grupării prahovene.

Echipa de fotbal Petrolul Ploieşti întâlneşte, miercuri, de la ora 20:30, pe teren propriu, formaţia Astra Giurgiu, într-o partidă contând pentru sferturile de finală ale Cupei României. Meciul poate fi urmărit ÎN DIRECT pe Digi Sport 1 și pe digisport.ro pentru abonații RCS-RDS.

• 90+2 fr2 fr2

FINAL! Petrolul - ASTRA 0-3. Giurgiuvenii s-au calificat în semifinalele Cupei României

• 86 rp rp

PETROLUL A RATAT UN PENALTY! VAJUSHI a executat lamentabil și Lazar a prins fără emoții

• 51 g g

GOOOL ASTRA: 0-1, MERLOI! Mijlocașul a șutat la colțul lung, din interiorul careului, după ce a profitat de o minge respinsă de Lică. Totul a plecat de la o lovitură liberă executată de Balaure, de pe stânga.